logo

11.KAPADOKYA ŞİİR ŞÖLENİ’NDE MAKEDONYA RÜZGARI ESECEK

Makedonya Cumhurbaşkanı ve Ayşe Paslanmaz Kapadokya Şiir Şöleni

11.Kapadokya Uluslararası Şiir Şöleni bu yıl Makedonya Kültür ve Dostluk Gecesi olarak düzenleniyor. Tarihi, kültürel ve sanatsal değerlerini tanıtımı açısından büyük önem taşıyan tarafından 10 Nisan’da gerçekleşecek şölene Makedonya Cumhurbaşkanı da geliyor.

Kültür ve Turizm  Bakanlığı halk şairi, Uluslararası Kapadokya Şiir Şölenleri Organizatörü ve Ürgüp FM yönetim kurulu başkanı Ayşe Paslanmaz Makedonya’da bir dizi ziyaretler gerçekleştirdi. Makedonya’da üç gün boyunca misafir edilen’’Peri kızı‘’ mahlaslı çok sayıda şiir kitabı bulunan Ayşe Paslanmaz, Makedonya Cumhurbaşkanı Prof.Dr. Gjorge İvanov tarafından makamında kabul edildi.

Peri Kızı mahlaslı Kültür ve Turizm bakanlığı Halk şairi “Yaşa Sevdiğim” adında şiir kitabı bulunan Ayşe Paslanmaz, Makedonya Cumhurbaşkanı Prof.Dr. Gjorge İvanov’a üzerinde kendi resmi bulunan Kapadokya yöresine ait seramik  bir tabak hediye etti. Paslanmaz Nevşehir’de  10 Nisan  2015 ‘de yapılacak ‘’11.Kapadokya Şiir Şöleni’ni “Makedonya Kültür ve Dostluk Gecesi’’ olarak düzenlemek istediğini bu vesile ile  Makedonya cumhurbaşkanını ve getireceği heyeti Kapadokya’ya davet etti. Cumhurbaşkanı Prof.Dr. Gjorge İvanov ziyaretten çok memnun kaldığını, şiir şöleni davetini kabul ettiğini’Makedonya kültür ve dostluk gecesi yapılmasından son derece mutluluk duyacağını söyledi.  Makedonya Cumhurbaşkanı Prof.Dr. Gjorge İvanov, Paslanmaz’a  Türkiye’ye dönüşünün ardından  21 gün sonra resmi  bir mektup göndererek 11.Kapadokya Şiir Şöleni “Makedonya Kültür ve Dostluk Gecesi” programına katılacağını bildirdi.

Ayşe Paslanmaz, Makedonya Cumhurbaşkanı Prof.Dr. Gjorge İvanov’ dan başka Kültür Bakanı Elizabeta Kançefska Milevska, Devlet Bakanı Furkan Çako,  Bilimler ve Sanatlar Akademisi Başkanı Prof. Dr.Vilado Kamboski, Manastır Üniversitesi Rektörü Zilatko Joklef, Struga Şiir Akşamları Başkanı Slave Dimoski, Struga Şiir Akşamları Müdürü Mite Stevasqi, Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği Başkanı Tahsin İbrahim ve Makedonya Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Feyzullah Bahçi ile de makamlarında görüştü ve şölene davet etti.

Ayşe Paslanmaz ”Bu iki ülke arasında kültür ve dostluk köprülerini kurmak için çalışmalar yaptım. Geleneksel hale getirdiğim için Kapadokya şiir şölenlerine Kapadokya‘nın tarihi değerinin yanı sıra kültürel değerini ortaya koymak her yıl bir ülkenin üst düzey yetkililerini ve şairlerini  çağırıyorum. Bu şölenlerimize, Azerbaycan, KKTC, Özbekistan, Rusya, Türkmenistan, Kosova, Kazakistan, Bulgaristan, Moldova ve İran’dan  katılımlar olmuştu.  2015 yılındaki şölenimizin onur konuğu ve baş davetlileri Makedonlar olacak’’ dedi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?

bahis siteleri Betboo giriş