logo

AİLE VE DESTEK PROJESİ’NİN TANITIM TOPLANTISI YAPILDI

 

işşAile ve Sosyal Destek Projesi (ASDEP) tanıtım toplantısı yapıldı.
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü toplantı salonunda Erzurum Vali Yardımcısı Hatice Bayar Özdemir başkanlığında düzenlenen toplantıya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Şermin Zil, Müdür Yardımcısı Cemil İlbaş, Erzurum Büyükşehir Belediyesi, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Kredi Yurtlar Kurumu Bölge Müdürlüğü, İl Müftülüğü, İl Göç İdaresi, Türkiye İş Kurumu İl Müdürlüğü, SGK İl Müdürlüğü, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, İl Milli eğitimMüdürlüğü, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Gençlik vespor İl Müdürlüğü yönetici ve temsilcileri katıldı.
Özdemir burada yaptığı konuşmada, Aile Sosyal Destek Projesinin sağlık Bakanlığının Aile Hekimliği uygulamasından alınmış bir model proje olduğunu anımsattı.
Özdemir, sosyal danışmanların ev ev dolaşarak sorunların tespiti ve çözümü noktasında önemli hizmetler sunulacağını belirterek, ASDEP kapsamında işe alınan 16 personelin diğer kamu kurumlarının tanıması için ilgili kamu kurumlarının sosyal danışmanlara farklı alanlarda eğitim vereceğini ifade etti.
Projeyle her ailenin sosyal danışmanı olacağını ifade eden Özdemir, “Aile hekimliğinden farkımız şöyle; aile hekimliğinde vatandaş hekime giderek ’rahatsızlığım var’ diyor. Bu projedeki en ayırıcı fark sosyal danışmanların sahada çalışması. Danışman aileye gidiyor ve biz ailelerin bir fotoğrafını çekiyoruz, sorunlarını tespit ederek, çözüm üretiyoruz” dedi.
AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR İL MÜDÜR VEKİLİ ZİL PROJE TANITIM SUNUMU YAPTI
Zil, ise projenin tanıtımı konusunda sunum yaptı.
Zil, sahada yapılan çalışmaların sosyal hizmet açısından önemli bir yere sahip olduğunu belirterek şunları söyledi:
“ASDEP aile ve bireylerin sosyal yardım ve sosyal hizmetlere olan ihtiyaçlarının tespiti, ihtiyaca göre sosyal yardım ve sosyal hizmet modellerinin planlanması ve uygulanması, gerektiğinde diğer kamu hizmetlerinden yararlanılmasının sağlanması amacıyla sürecin tüm aşamalarında rehberlik ve danışmanlık içeren bir programdır. Bu programın nihai amacı toplumun özellikle dezavantajlı kesimlerinde yaşam kalitesinin kamu hizmetlerinin etkin kullanımıyla arttırılmasıdır. ASDEP kapsamında ilimizde istihdamı gerçekleştirilen 16 meslek elemanımız proje kapsamında, Bakanlığımızın belirlediği iş tanımı çerçevesinde sahaya çıkacaktır. Saha çalışmaları hane ziyaretleri şeklinde olacak, her bir ailenin sosyal durumu ve gereksinimleri tespit edilecektir. ASDEP kapsamında görevli çalışanlarımız tüm iş ve işlemleri kendilerine verilen mobil bağlantılı cihazlarda bulunan uygulama üzerinden yürüteceklerdir. Mobil cihazlarda bulunan uygulama kapsamında girilen veriler, Bakanlığa eşzamanlı aktarılıp yapılan ziyaretin sonuçları takip edilecek olup aynı zamanda bu veriler Türkiye’nin ayrıntılı sosyal haritasının çıkarılması için kullanılacaktır. Yapılan ziyaretler kapsamında hane halkının ihtiyacına hangi kamu hizmetiyle cevap verilebileceği tespit edilip bu kapsamda ilgili kamu kuruluşuna yönlendirmeler yapılacaktır. Bu nedenle sahada görev yapacak Sosyal Danışmanların Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının verdiği hizmetlerin yanı sıra tüm kamu hizmetlerinin iş ve işleyişine hakim olması gerekmektedir. Bu gereksinim doğrultusunda öncelikle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından, vatandaşa verdikleri hizmetleri Sosyal Danışmanlarla paylaşmaları beklenmektedir. İkinci olarak Sosyal Danışmanlar sahadayken ihtiyaç durumunda diğer kamu kurumlarına sevk işlemini sağlıklı yapabilmesi için iletişim kurabileceği görevlilerle iletişim kanalının oluşturulması planlanmaktadır”

OSGB

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?

bahis siteleri