logo

AK PARTİ 27 AĞUSTOS’TA KONGREYE GİDİYOR

AK PARTİLOGO

Ak Parti MKYK, Köşk seçimi sonrası bugün Genel Başkan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, saat 13.20’de toplanmıştı.

Toplantı sonrası açıklama yapan Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, “Ak Parti 27 Ağustos’ta olağanüstü kongreye gidecek.” dedi.

Çelik’in konuşmasından satır başları:

“27 AĞUSTOS’TA KONGRE VAR”

“Milletimiz Ak Parti içerisinden iki tane cumhurbaşkanı seçti. Hiçbir başarı tesadüfi değildir. Ak Parti 27 Ağustos’ta olağanüstü kongreye gidecek.Kongreye isim üzerinde uzlaşıp öyle gideceğiz. Seçilecek kişi hem başbakan hem genel başkan olacak, yani genel başkan ayrı, başbakan ayrı olmayacak.”

”Biz bu MKYK’da isimlendirme meselesi üzerinde durmadık. Sayın Başbakan bu süreçte bütün MYK ve MKYK üyeleriyle, milletvekili arkadaşlarımızla, gerekli gördüğü camiamızın diğer yetkilileriyle istişarelerde bulunacak. Tekrar, ortak akılla biz bir isim üzerinde anlaşacağız ve büyük kongreye bu isimle gideceğiz.”

“Başbakan’ın Genel Başkanlığı, 28 Ağustos’ta TBMM’de kendisine mazbatası takdim edilip yemin ettikten sonra sona erecek. Göreve başlama esastır. Bu süre içerisinde mevcut Cumhurbaşkanı, mevcut bütün yetkilerini kullanır ama Sayın Başbakan, cumhurbaşkanlığının hiçbir yetkisini kullanamaz. Seçilmiş olmasına rağmen resmen göreve başlamadığı, mazbatasını almadığı için böyle bir yetkiyi kullanamaz.”

”Şunun herkes bence farkındadır ve bir kez daha buradan teyit etmek isterim. Sayın Başbakan, Anayasa’nın kendisine, Anayasa’dan ve yasalardan kaynaklanmayan bir yetkiyi asla kullanmayacaktır.”

“3 İL DIŞINDA YÜZDE 30’UN ALTINDA OY ALMADIK”

“Biz rakiplerimizi hafife almayacak kadar tecrübe sahibiyiz. Bir şeyi halk isterse kimse karşı gelemez. Sadece 3 vilayette (Tunceli, Hakkari, Şırnak) yüzde 20’nin altında oy aldık. Bunun dışında Türkiye’nin her tarafında yüzde 30’un altında oy almadık.

“KAYBETTİĞİMİZ YERLERİ ÖNEMSEMİYORUZ”

“İhsanoğlu’nun önde olduğu bazı yerlerde burun farkıyla kaybettik, fakat bunları çok önemsemiyoruz.”

“Bütün partilerimizin Türkiye partisi olması bizim arzumuzdur. CHP’nin 81 vilayette siyaset yapması bizim arzumuzdur. Kitlelerin değil her yerde siyaset yapmaları bizim arzumuzdur.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?

bahis siteleri