logo

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ TAŞKESENLİOĞLU ASP İL MÜDÜRLÜĞÜNDEYDİ

asp

 

AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nü ziyaret ederek,  kurumun çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcıları, Şermin Zil,  Tamer Ekinci, Harun Akpınar,  Şube Müdürleri  Zalkif Binici ve Süleyman Duman’ın katıldığı toplantıda Aile ve Sosyal İl Müdür Vekili Cemil İlbaş, Taşkesenlioğlu’na kurum çalışmaları hakkında  brifing verdi.

İlbaş, burada yaptığı konuşmada, kurumun engelli, çocuk, kadın, yaşlı, şehit yakınları ve gazilerle ilgili önemli çalışmaları olduğunu anımsattı.

Aile Eğitim Programı hakkında bilgi veren  İlbaş, ‘’Aile ve Toplum Hizmetleri başlığı altında başlıca hizmetimiz Aile Eğitim Programı kapsamında toplumun tüm kesimlerine  aileyi ilgilendiren konularda 23 modül üzerinden  eğitim vermektir. Bu kapsamda 10bin 865’i 2016 yılında olmak üzere bugüne kadar toplam 25bin 814kişiye eğitim verilmiştir’ ’dedi.

Çocuk Hizmetleri başlığı altında başlıca hizmetlere değinen İlbaş, şunları söyledi:

‘’ Çocuk Koruma Kanunu kapsamında korumaya muhtaç çocuklara yatılı korunma ve bakım hizmeti sunmak, eğer mümkünse korumaya muhtaç çocuğu aile yanında desteklemektir. Hali hazırda 167 çocuğa yatılı olarak bakım hizmeti sunulmakta olup  bin 231 çocuk ise aile yanında desteklenmektedir. Koruyucu aile ve evlat edindirme hizmetleri de korunmaya muhtaç çocuklar için uygulanan diğer hizmet modelleridir. Hali hazırda 37 çocuk koruyucu aile hizmetinden yararlandırılmaktadır.2016 yılında evlat edindirme hizmetinden yararlandırılmış çocuk bulunmamaktadır’’

ENGELLİLERE YÖNELİK HİZMETLER

Engelliler için yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren İlbaş, ‘Engelli ve Yaşlı Hizmetleri başlığı altında öncelikli hizmetimiz bakıma muhtaç engelli bireyleri, aileden bir bakıcıya engelli bakım ücreti ödenmesi yoluyla,  aile ve yakın çevresi içinde bakımının sağlanmasıdır. Engellinin aile ve yakın çevresi içinde bakımının sağlanması mümkün değilse özel ve resmi bakım merkezlerimizde bakım ve koruma hizmeti sunulmaktır. Hali hazırda 255’i özel bakım kuruluşlarında hizmet alan toplam 331 engelli ve yaşlıya yatılı bakım hizmeti verilmekte olup, 7bin 308 engelli ise evde bakım hizmetinden yararlandırılmaktadır. 2016 yılı boyunca verilen Engelli Kimlik Kartı sayısı 741’dir.Erişilebilirlik Mevzuatı çerçevesinde bugüne kadar 625 alan taranmıştır’’dedi.

Şehit yakınları ve gazilere ilişkin hizmetler konusunda önemli çalışmalar yaptıklarını belirten İlbaş, şöyle devam etti:

‘’İl Müdürlüğümüz Tarafından Organize Edilen Şehit Aileleri ve Gazilerimiz ile İftar Buluşması ‘ na 44 Şehit Ailesi ve Gazi Ailemiz Katılmıştır. Aziziye Tabyalarında Şehit Yakınları ve Gazilere İftar Yemeği Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Sarıkamış Harekâtında Şehit Düşen Mehmetçiği Anmak İçin Yürüyüş Düzenlendi. İl Müdürlüğümüz Tarafından Organize Edilen ‘19 Eylül Gaziler Günü Pikniği’mize 96 Gazimiz aileleri ile birlikte katılmıştır. Bakanlığımız tarafından organize edilen Gazilerimizin Çanakkale Buluşması’na  4 gazimizin katılımı sağlanmıştır. 2014 yılında  Gazilerimiz ile Çanakkale Gezisi Düzenlenmiş Olup,  77 Gazimiz Katılmıştır.2016 yılında Ramazan ayında Valiliğimiz tarafından organize edilen iftar programına bin 100 Şehit Yakını ve Gazimizin katılımı sağlanmıştır’’

Kadın hizmetleri konusunda önemli ivme kaydedildiğini belirten İlbaş, ‘’Kadın Hizmetleri  başlığı altında temel hizmetimiz Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında koruyucu ve önleyici tedbirler sunmaktır. Bunun yanında  şiddet mağduru kadınlar için diğer hizmetlerimiz  psiko-sosyal destek sunmak, Kadın Konukevimizde barınma yeri sağlamak  ve geçici maddi yardım sağlamaktır.2016 yılında 69’u Kasım ayında olmak üzere toplam 550 koruyucu ve önleyici tedbir kararı çıkarılmış olup, Kadın konukevimizde  hali hazırda 10 kadın ve 3 çocuk barınmaktadır. Doğum yardımı kapsamında 2016 yılında 10 bin 39 anne için ödeme yapılmıştır’’ diye konuştu.

Milletvekili Taşkesenlioğlu ise kurumun başarılı hizmetlere imza attığını belirterek, kurumlar arası koordinasyona daha çok verilmesi gerektiğini ifade etti.

Özellikle rehabilite edilen çocukların kış sporlarına yönlendirilmesini isteyen Taşkesenlioğlu, ‘’ Koruma altındaki çocuklarımızın kış sporlarına yönelmesi sağlanarak, bu alanda takımlar kurulabilir.  Bu konuda İstanbul’da çok olumlu örnekler var. Kurumun çalışmalarına her konuda destek vermeye hazırız. Önemli olan Erzurum’a en iyi hizmetleri sunabilmek, bütün gayemiz bu doğrultuda. Kurumun çalışmaları konusunda takipçi ve destekçi olmaya devam edeceğim’’ dedi.

Konuşmaların ardından İlbaş, devlet korumasındaki çocukların yaptığı el sanatları çantayı Taşkesenlioğlu’na  taktim etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?

Betboo giriş