logo

AKGÜLOĞLU İŞLETME SAHİBİ VE YÖNETİCİLERE EGC’DEN SESLENDİ

EGC

Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Orhan Akgüloğlu, Erzurum Gazeteciler Cemiyeti (EGC)’ni ziyaret etti. EGC yönetimine başarı dileyen Akgüloğlu, EGC Yönetim Kurulu Başkanı Selahaddin Şener ve Yönetim Kurulu üyeleriyle ekonomik konularda istişarede bulundu.

Erzurum paydasında tüm STK’larla ortak hareket ve girişime hazır olduklarını, bunu etkinlikleriyle de ortaya koyduklarını belirten Akgüloğlu, Şener ve ekibinin Erzurum adına önemli hizmetlerde bulunacağı inancını dile getirerek ortak hareket teklifinde bulundu. EGC Başkanı Şener’de önceliği Erzurum olanlarla birlikte hareket etmekten büyük mutluluk duyacaklarını dile getirerek, Akgüloğlu’na ziyaretinden ötürü teşekkürde bulundu.

AKGÜLOĞLU İŞLETME SAHİBİ VE YÖNETİCİLERE EGC’DEN SESLENDİ

Karşılıklı fikir alışverişinin ardından Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Orhan Akgüloğlu, oda olarak yaptıkları çalışmalara değindi.

SMMMO olarak EGC ziyaretinde önemli bir çağrıyı yapmak istediklerini belirten Akgüloğlu, işletme sahiplerine yönelik olarak Hizmet Sözleşmesi hatırlatmasında bulundu. “Saygı değer işletme sahibi ve yöneticilerimizin dikkatine!” diyerek bilgilendirmesini sunan Akgüloğlu, “Meslek Mensuplarımızın müşterilerine hizmet verirken hizmet sözleşmesi düzenlenmeleri yasal bir zorunluluktur. 13 Aralık 2013 Tarihinde Resmi gazete de yayınlanan Mecburi Meslek Kararımız; ile Sizlere sunmuş olduğumuz hizmetin kalitesinin fiyat ve oranlar yoluyla ayarlanarak düşürülmesi yerine, aldığınız hizmetin niteliğine göre gerekli kalitede olması ve bu kalitenin devamlılığının sağlanması amaçlanmıştır. Bu amaca ulaşmak için sözleşmelerin Elekronik ortamda Odamıza gönderilmesi ve aşağıdaki kurallara uyulması zorunlu hale getirilmiştir. Bu amaçla sözleşme yapmış olduğunuz Serbest Muhasebeci veya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ile ilgili olarak aşağıda konuların bir tarafı olarak siz değerli müşterilerimizi bilgilendirmek istedik. Meslek Mensublarımız; bu kurallara uymadıkları taktir de Meslek yasamız ve ilgili Meslek Kararı gereği yasal kovuşturmaya tabi tutulacaklardır” dedi

UYULMASI GEREKEN KURALLAR

Hizmet Sözleşmesi ile ilgili olarak hatırlatmada bulunan Akgüloğlu, Hizmet Sözleşmesi şartlarını;  Ücret almadan veya asgari ücret tarifesinin altında iş yapılamaz. Sözleşmeden dolayı ücret borcu olan müşteriye, müşteri bu borcu ödemeden bir başka meslek mensubunun hizmet vermesi yasaktır. Bir önceki Meslek Mensubunun aldığı ücretin altında, düşük ücret teklif edilerek iş alınamaz. Müşteri başka meslek mensubu ile çalışmak istediği zaman yeni meslek mensubu ile birlikte devir teslim tutanağı düzenlenecek ve ödenmemiş bir hizmet bedeli varsa , bu alacak devir teslim tutanağına yazılarak imza altına alınmak zorundadır. Hizmet sözleşmesine son verilmesi tarihinde, sözleşmeden doğan ödenmemiş hizmet alacağının bulunması halinde, bu alacak için yasal yollara başvurulacaktır. Hizmet ilişkin borç ödenmeden başka bir meslek mensubunun işi alması yasaktır.Hizmet sözleşmesi fesih edilmeden, başka bir meslek mensubunun aynı müşteri ile yeni bir sözleşme yapması hem yasak hem de yazılım üzerinden mümkün değildir.Meslek mensubumuz işletme sahiplerinin vergi, SSK vb. ödemelerini yapmak için para toplamaları yasaktır.Meslek mensubu olmayan kişilerin defter tutmaları yasak olup bu kişilere defter tutturulması işletme sahiplerini yasal ve maddi açıdan telafisi zor durumlara düşürecektir. Meslek mensubu 3 ay ücret alamazsa işi bırakmak zorundadır. Borç ödenmeden bir diğer meslek mensubunun işi alabilmesi mümkün değildir. “şeklinde sıraladı

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?

bahis siteleri Betboo giriş