logo

Anadolu Basın Birliği ve EGC’den saldırıya kınama

 

ERZURUM'DA GÜNLÜK OLARAK YAYINLANAN YENİGÜN GAZETESİ'NİN MUHABİRİ FIRAT YAKUT'UN BİR POLİS MEMURU TARAFINDAN SALDIRIYA UĞRAMASI,  ANADOLU BASIN BİRLİĞİ VE EGC TARAFINDAN KINANDI. (İHA/ERZURUM-İHA)

ERZURUM’DA GÜNLÜK OLARAK YAYINLANAN YENİGÜN GAZETESİ’NİN MUHABİRİ FIRAT YAKUT’UN BİR POLİS MEMURU TARAFINDAN SALDIRIYA UĞRAMASI, ANADOLU BASIN BİRLİĞİ VE EGC TARAFINDAN KINANDI. (İHA/ERZURUM-İHA)

Anadolu Basın Birliği Erzurum Şube Başkanı Mehmet Musa Çakır, “Basın çalışanlarına yönelik şiddetin sona erdirilmesi gerekiyor” dedi.

 

Erzurum’da günlük olarak yayınlanan Yenigün Gazetesi’nin muhabiri Fırat Yakut’un bir polis memuru tarafından saldırıya uğraması, Anadolu Basın Birliği (ABB) Erzurum Şubesi tarafından sert bir dille kınandı. ABB Şube Başkanı Mehmet Musa Çakır, olayla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, “Gazeteci Fırat Yakut’a yapılan saldırıyı ve üzerindeki üniformanın sorumluluğunu taşıyamayan bir polis memurunun sergilediği o tavrı hayretler içerisinde izledik. Bu yakışıksız durumu Erzurum İl Emniyet Müdürü Mehmet Aslan’ın dikkatine havale ediyoruz” dedi.

 

Erzurum Emniyet Müdürlüğü’nün, birbiri ardına imzasını attığı başarılı işlerle dikkatleri her zaman üzerinde toplamış bir kurum olduğunun altını çizen Çakır, şunları kaydetti: “Erzurum’daki medya mensupları teşkilatın bu başarısını hiçbir zaman görmezlikten gelmemiş; manşetleriyle, haberleriyle ve yorumlarıyla tüm gazeteciler Erzurum Emniyet Müdürlüğü’nü her daim baş üstünde taşımışlardır. Buna rağmen karşı karşıya olduğumuz yaklaşıma bakınca, yaşadığımız tek duygu maalesef tam bir hayal kırıklığı olmuştur. İlaveten şunun da bilinmesinde fayda var ki; münferit bir olaydan ötürü Erzurum Emniyet Müdürlüğü’ne elbette gönül koyacak değiliz. Ancak aynı Emniyet Müdürlüğü’nün bu tip olayların bir daha yaşanmaması için gerekli adımları atacağından adımız kadar eminiz. Anadolu Basın Birliği Erzurum Şubesi olarak, Yenigün Gazetesi Muhabiri Fırat Yakut’a yapılan çirkin saldırıyı kınıyor, basın çalışanlarının her zaman yanında ve destekçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz.”

 

Erzurum Gazeteciler Cemiyeti, gazeteciye saldırıyı kınadı

 

Erzurum Gazeteciler Cemiyeti (EGC), bugün şehir merkezinde yaşanan kavga olayını görüntülemeye çalışan Yenigün Gazetesi Muhabiri Fırat Yakut’un bir polis memuru tarafından saldırıya uğramasını kınadı.

 

EGC Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Şener tarafından yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:

 

“Kamu görevi yapan ve toplumun haber alma hakkını sağlayan gazeteciler, maalesef zaman zaman çok çirkin tutum ve davranışlarla karşıya karşıya da kalabiliyorlar. Bu manada Erzurum’da bugün yaşanan olay, basın çalışanlarının karşılaştıkları ve hiç de hak etmedikleri muamelelere en somut örneklerden birisini teşkil etmiştir. Erzurum Yenigün Gazetesi Muhabiri Fırat Yakut, Cumhuriyet Caddesi üzerindeki bir kavgayı görüntülemeye çalıştığı esnada, maalesef bir polis memurunun çirkin saldırısına uğramış, tehdit edilmiş ve kamerasına hasar verilmiştir. Kavga olayının neredeyse yatıştırılmış olduğu bir anda, bir polis memuruna hem de hiç yakışmayacak bir tavır ve tutumla ortaya çıkan ve doğrudan gözüne Gazeteci Fırat Yakut’u kestirerek üzerine yürüyen ve tehdit ederek saldıran polis memuru, bu yakışıksız müdahalesiyle aslında toplumun haber alma hakkına engel olmuş ve dahi polis-halk kaynaşmasının en güzel örneklerini sergileyen Emniyet Müdürlüğü gibi güzide bir kuruma en büyük zararı vermiştir. Yenigün Gazetesi Muhabiri ve aynı zamanda cemiyetimizin üyesi olan meslektaşımız Fırat Yakut’a yapılan bu çirkin saldırıyı kınıyor, kendisine ve Yenigün ailesine ’geçmiş olsun’ dileklerimizi iletiyoruz. Bu tür yakışıksız müdahalelere Erzurum Emniyet Müdürlüğü gibi bir kurumun ve bu kurumun yöneticisi olan Sayın Mehmet Aslan’ın kayıtsız kalmayacağını ümit ediyor, tüm meslektaşlarımıza işlerinde başarı ve kolaylıklar diliyorum.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx