logo

ANTİKALAR ALICISINI BEKLİYOR

IMG_7958

Antika, maddi değeri olan eski eşya anlamına geliyor. Bir eşyanın ya da sanat  yapıtının “antika” sayılabilmesi için yaşlı olmasının yanında az bulunur özellikte olması gerekiyor. Özellikte Erzurum’ da satılan antika eşyalar, az bulunmaları ve yaşlı olmaları yönünden yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Erzurum, tarihi açıdan çok eski olması nedeniyle, antika bakımından en zengin şehirlerden birisi ilan ediliyor. Ancak son yıllarda antika ve antikacılığın önemini yitirmesi sonucu, Erzurum’ da her eski meslek gibi, antikacılıkta unutuluyor. Buna rağmen Erzurum’ da faaliyet gösteren son 2 – 3 antikacı dükkânı müşterisini bekliyor.

Erzurum’ da son 10 yıldır antikacılık mesleğiyle uğraşan Osmanlı Antika sahibi Suat Yalçın, antikaya artık eskisi kadar değer verilmediğini belirtti. İşlerinin kötü olduğunu dile getiren Yalçın, ne yazık ki insanların antikaya ilgi göstermediğini, eski tarihin ayaklar altına alındığını ifade etti. Erzurumlu yerel halkın antikayla hiç ilgilenmediğini anlatan Yalçın, Erzurum’ da bu mesleği icra eden kişilerin kalmadığını, son 2 – 3 dükkânın açıkta bulunduğunu dile getirdi. Sahibi olduğu antika dükkânının sadece yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi gördüğünü söyleyen Yalçın, kış mevsimine göre yaz aylarında satışlarının daha orta halli olduğunu kaydetti.

“ANTİKACILIK BİR TUTKU”

Sattığı antika ürünleri yerel halktan kendisinin topladığını ya da çevre illerde ki dükkânlardan satın aldığını belirten Yalçın, “Tarihi eşyalara artık eskisi değer verilmiyor. Bu işi meslek olarak değil hobi olarak yapıyorum sanki. Çünkü satış yapamıyorum. Sadece olursa turistler geliyor. Erzurum halkının zaten ilgisi yok bu tarz şeylere. Zaten kendileri antika eşyalı evlerde yaşıyorlar. ” dedi. Antikacılığın kendisi için bir tutku olduğuna dikkat çeken Yalçın, bu tutkuyu ömrü boyunca sürdüreceğini ifade etti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?

Betboo giriş