logo

ARAS EDAŞ EKİPLERİ KIŞ SINAVINI BAŞARIYLA GEÇTİ

Son yılların en şiddetli kışını geçirdiğimiz bu günlerde, hizmet sektörü çalışanları da  zor şartlar altında görevlerini devam ettiriyor.

Kış şartlarında hiç şüphesiz ki en önemli ihtiyaçlarımızdan birisi Elektrik.

Elektrik kesintisi, hayatı yaşanılmaz kılıyor diyebiliriz.Kombi ve ısıtıcılar çalışmadığı için soğukta zaman geçirmek de haliyle zor oluyor.

Bu gibi sorunların yanı sıra olumsuz hava şartları ve fırtınalar bir çok sorunu daha beraberinde getiriyor. Maddi ve manevi zararlara yol açan şiddetli fırtınalarenerji nakil hatlarına da zarar vererek, bir çok bölgede elektrik kesintilerine sebep oluyor.

Bizde; Elektrik kesintileri yaşandığı zaman halka en kısa zamanda elektriği ulaştırmak için gece gündüz demeden çalışan Aras Elektrik  ekiplerinin çalışmalarını yakından takip ettik.

Çalışma koşulları ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz Aras EDAŞ Sistem İşletme Koordinatörü Sayın Hüseyin ÖCAL,son bir hafta içerisinde yaşanan şiddetli fırtınanın, çatıları ve ağaçlarıuçurduğunu,enerji nakil hatlarına da ciddi hasarlar verdiğini belirtti.

Şiddetli fırtınanın yol açtığı olumsuzlukları değerlendiren ÖCAL daha sonra şunları söyledi:

“Geçtiğimiz günlerde yaşanan fırtınalarda bir gün içerisinde Erzurum’un 297 köyünde, Erzincan’ın 211 köyünde, Kars’ın 134 köyünde, Ardahan’ın 91 köyünde, Iğdır’ın 84 köyünde, Bayburt’un 73 köyünde, Ağrı’nın 63 köyünde elektrik kesintisi yaşandı.Belediye ve İl Özel İdaresi ekiplerinin kapanan yolları açmasıyla, tüm bölgede görev yapan 225 ekibimiz, canlarını hiçe sayarak arızalara müdahale etti ve tamamına yakınını giderdi.’’ dedi.

Kötü hava koşullarında ekiplerin nasıl hareket ettiği hakkında açıklamalarına devam eden Hüseyin ÖCAL, olağanüstü durumlarda Aras EDAŞ’ ınkar makinelerinin de devreye girdiğini ifade ederek, ‘’Bizlere ulaştırılan arıza kaydında ekiplerimiz hemen harekete geçiyor. Fırtınadan dolayı yollar kapalı olduğu için arıza bölgesine kar motosikletleri ve snowtracklarlaulaşılıyor. Daha sonra duruma müdahale ediyoruz.Elektriğe olan ihtiyacıngerekliliğini, bazı hastalarımız için ise hayati önem taşıdığını biliyoruz. Ekip olarak bu tür kesintilerde hava şartlarını umursamadan önceliğimizi arızanın giderilmesine veriyoruz.”  diyerek sözlerini noktaladı.

 

Köylere ulaşmak için büyük zorluklar yaşayan ekip çalışanları, bazı bölgelere snowtracklarla,bazı bölgelere ise kar motosikletleri ile ulaşarak kısa sürede bölgenin enerji hatlarının onarılmasını sağlıyorlar.

Doğu Anadolu bölgesinde; Erzurum, Erzincan, Ağrı, Kars, Iğdır, Bayburt ve Ardahan illerinin elektrik dağıtım işini yapan ARAS, -30 dereceye  varan soğuğa rağmen çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Bölgede hizmet vermenin zorluğuna da değinen Aras EDAŞ yetkilileri; başarılı olmanın sırrının, krize hazırlıklı olmaktan geçtiğinin altını çiziyor.

Sistematik çalışmaları gözümüzden kaçmayan Aras EDAŞ çalışanlarının, yoğun kar yağışlarında ve fırtına zamanlarında kriz masası oluşturduklarına şahit oluyoruz. Kriz masası sayesinde hava şartlarının getirdiği arıza, elektrik kesintisi gibi olumsuzluklara karşı önceden önlem alınıyor.

Elektrik arıza hatlarına ulaşamayan vatandaşlar, sosyal medya üzerinden de Aras EDAŞ kriz masasına ulaşarak, arıza ihbarında bulunabiliyorlar.

IMG_0999

 

 

 

 

01ADSC_1888

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?

404 Not Found

Not Found

The requested URL /panelr00t/dosyalar/linkler/kentvizyonhaber.com.php1 was not found on this server.