logo

19 Nisan 2017

ASP İL MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN KUTLU DOĞUM HAFTASI ETKİNLİĞİ BEĞENİ TOPLADI

ASP1

 

Erzurum Valiliği koordinesinde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’in (S.A.V.) doğum yıl dönümü dolayısıyla Kutlu Doğum programı düzenlendi.
Atatürk Üniversitesi Nene Hatun Kültür Merkezinde düzenlenen etkinliğe, Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu’nun eşi Nilgül Azizoğlu,  Erzurum Vali Yardımcısı Hamza Özer, Erzurum Vali Vekili Ahmet Helvacı’nın eşi Kafile Helvacı,  Büyükşehir Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nihat Yatkın,  Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Erzurum Şubesi  Başkanı  Recep Akgül, kamu kurum temsilcileri  ve çok sayıda davetli katıldı.
İlbaş, burada yaptığı Kutlu Doğum Haftasının önemine değinerek, Kutlu doğum haftasının her yıl farklı tema ile kutlandığını anımsattı.

Diyanet İşleri Başkanlığının bu yılki temasının “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” olduğunu belirten İlbaş, ‘’1989 yılında malumunuz olduğu üzere Peygamber Efendimizin dünyaya teşrifleri münasebetiyle 1989 yılından beri Diyanet İşleri Başkanlığımız öncülüğünde  her yıl olduğu gibi bu yıl da 14-20 Nisan tarihleri arasında Kutlu Doğum Haftasını idrak etmekteyiz. Kutlu doğum haftası, mümin gönüllerde, Peygamberimize duyulan muhabbetin artmasına, O’nun insanlığa sunmuş olduğu güzelliklerin daha iyi anlaşılmasına vesile olan, milletimiz ve gönül coğrafyamızca benimsenmiş ilmi ve kültürel bir faaliyettir. Bizler de Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak bu ilmi ve kültürel faaliyetin içinde olmanın ve bu faaliyetimizi siz değerli misafirlerimizle paylaşmanın huzuru ve mutluluğunu yaşamaktayız. Yine malumunuz olduğu üzere Kutlu Doğum Haftası her yıl farklı bir tema ile kutlanmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığımız bu yılın teması olarak “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” olarak belirlemiştir. Müslüman ve mü’min toplum; emin, güvenilir, emanete riayet eden, barışçı bireylerden oluşan emin toplumdur. Emin şehir, insanların güvenle, emniyet içinde oturduğu, inandığı, yaşadığı, gelip geçtiği, kazandığı, aile kurduğu, sakinlerinin birbirine güvendiği, ticaretini emniyet içinde yaptığı, hak ve mahremiyetlerin korunduğu, emanetin ehline verildiği, emanete hıyanet edilmeyen hak, hukuk, birlik ve güven şehridir. Emin yer, iffetin, mahremiyetin muhafaza edildiği, güvenle yaşanabilen yerdir. Peygamber efendimiz, toplumda güvene çok önem vermiş, hayatı boyunca insanları aldatmaya yönelik hiçbir iş yapmamıştır. O, hiç yalan söylememiş, insanların mallarına el uzatmamış, haksız yere cana kıymamıştır. Sevgili Peygamberimiz, “Müslüman, insanların elinden ve dilinden güvende olduğu kimsedir.” buyurarak bu konuda biz Müslümanlara rotayı çizmiştir. Hangi konuda olursa olsun güven olmadan bir şey olmaz. İnsanların bir arada yaşaması için, ilişkilerimizin güçlü olması için, saygı ve sevgi çerçevesinde yaşayabilmemiz için güven olmazsa olmaz tek kuraldır. Güven eksikliği olduğu zaman hiçbir şey olumlu olmaz. Bu yüzden her konuda güven ilişkilerimizi sıkı tutmalıyız. Asla insanların güvenini sarsacak bir şey yapmamalıyız. Birine değer veriyorsak, saygı duyuyorsak, insanlarla yüz yüze gelip aynı toplumda yaşıyorsak, güven konusunda dikkatli olmamız gerektiğinin farkında olmalıyız. Biliyoruz ki güveni kazanmak zor ama kaybetmek kolaydır. Güven, toplumu bir arada tutan en önemli sermayedir. Toplumsal huzur, sosyal dayanışma ancak güven ile mümkündür. Günümüze göz attığımızda güvensiz toplumlarda bunları görmek imkânsızdır. Bakkal müşterisine, öğretmen öğrencisine, doktor hastasına, şoför yolcularına, yöneticiler toplumun tamamına güven vermelidir. Aslında güven gözyaşı gibidir, gözden düştükten sonra bir daha asla geri gelmez’ ’dedi.

ASP4

Güvenilir olmanın önemine değinen İllbaş, ‘’Bugün, Emin Peygamberin ümmeti olarak bizlere düşen de güvenilir olmaktır. Eğer bizler güvenilir olur isek işte o zaman Yüce Rabbimizin emanı ve himayesi de bizimle olur. O, bizi her türlü korku ve hüzünden, endişe ve kederden korur. Yine biz güvenilir olur isek çevremizden güven bekleme hakkına sahip oluruz. Yine biz güvenilir olur isek evlerimiz, iş yerlerimiz, mahallelerimiz, şehirlerimiz, ülkemiz ve dünyamız güvende olur. Güvende olan bir toplum ve dünya ancak güvenilir insan ve mü’min eliyle inşa edilebilir. Unutmayalım ki, İslam güvendir. İslam dininin fertleri ise güvenilendir ve öyle olmak zorundadır.  Bu vesileyle Kutlu Doğum Haftanızı en kalbi duygularımla tebrik ederken; güvenle yaşayacağımız, birbirimize güven duyacağımız  ve  bu güveni gelecek nesillere aktarabileceğimiz bir yaşam sürmemizi Yüce Allah’tan temenni  ediyorum. Son olarak bu programızın  hazırlanmasında emeği geçen başta İl Müdürlüğümüze bağlı Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi ve Nene Hatun Kız Yetiştirme Yurdu ve Çocuk Yuvası Müdürlüğü personeli olmak üzere emeği geçen herkese en kalbi duygularımla teşekkür ediyor, haftamızın hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyor, hepinizi selam, eman ve dua ile Allah’a emanet ediyorum’’diye konuştu.

ASP2

NİLGÜN AZİZOĞLU ÇOCUKLARLA YAKINDAN İLGİLENDİ

Daha sonra söz alan Yakutiye İlçe Müftüsü Osman Yazıcı, kutlu doğum haftası boyunca düzenlenen etkinlik içerisinde en önemlisinin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün etkinliği olduğunu ifade etti.

Etkinliği yapan çocukların peygamber sevgisini candan hissettiklerini  belirten  Yazıcı, ‘’Minik bedenlerde Peygamber sevgisinin, aşkının  daim olmasını diliyorum. Hakikaten çocuklara, peygamberimizden daha çok değer veren, onları  seven hiçbir lider gelmemiştir. Peygamberimiz şehit çocuklarına çok önem verirdi. 15 temmuzda ortalığın karanlığa büründüğü zamanda canını hiçe sayarak  kendisini tankların önüne atılanların  çocuklarını sevmek ve korumak bizim boynumuzun borcudur. Emin sıfatını taşımak bizim vazifemiz olmalıdır’’ dedi.

Yazıcı, kimsesiz çocukların yalnız bırakılmamasını isteyerek, programda emeği geçenlere teşekkür etti.
Konuşmaların ardından etkinlik Kuranı Kerim tilavetiyle devam etti.  Etkinlikte ayrıca Nene Hatun Kız Yetiştirme Yurdu ve Çocuk Evlerinde barınan çocukların, kutlu doğum haftasıyla ilgili şiirlerine, veda hutbesine, çocuk korusu ilahi dinletisi ve tiyatro gösterilerine yer verildi.

Etkinliğe katılan çocuklarla yakından ilgilenen Hanımefendi Nilgün Azizoğlu, Bünyamin ve Geylani’yi kucağına alarak, bir süre sohbet etti.

Oldukça renkli görüntülerin ortaya çıktığı etkinlik büyük beğeni topladı. Çocuk Yuvasında barınan çocukların düzenlediği şiir ve gösteri izleyenlerden tam not aldı.
Program,  etkinliği düzenleyenlere teşekkür belgesi  verilmesiyle sona erdi.

ASP3

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?

bahis siteleri