logo

28 Ocak 2016

ASP İl Müdürü Yurt: “Koruyucu Aile Sayısını Artıracağız”

koruyucu aile2
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah Yurt, Erzurum’da 24 koruyucu aile bulunduğunu belirterek, bu ailelerin yanında 28 çocuğun kaldığını anımsattı.
Erzurum’da koruyucu aile sayısını artırma konusundaki çalışmaların yoğunlaşacağını belirten Yurt, şunları söyledi:
“Erzurum’da 24 koruyucu ailenin yanında 28 çocuğumuz kalıyor. Bu rakamı artırmak için gayret sarf edeceğiz. Koruyucu aile olma bilinci daha da gelişmelidir. Erzurum’da son yıllarda koruyucu aile sayısı artıyor. Sosyal devlet gereği artık devlet korumasındaki çocuklarımız yurt modelinden uzaklaştırılacak çocuklarımız yuva modelinde barınma imkânının yanında, koruyucu aileden yararlanma imkanı, ev tipine uygun mekanlarda yetişme imkanı ve evlat edindirme yoluyla yetişme imkanı bulacak.”
Yurt, 2016 yılı sonunda koruyucu aile sayısının 50 olmasının hedeflendiğini belirterek, sosyal hizmet ve sosyal yardımı tek çatıda birleştirerek müreffeh aile ortamı oluşturacaklarını ifade etti.
“KORUYUCU AİLE KONUSUNDAKİ FARKINDALIĞI ARTIRACAĞIZ”
Erzurum’da koruyucu aile konusundaki farkındalığı artıracaklarını belirten Yurt, “Anne, babalar çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek için çaba harcarlar. Ancak yaşam her zaman düşünüldüğü gibi olmayabilir. Bazı aileler zihinsel, bedensel, ya da psikolojik sorunları veya ekonomik yetersizlikleri, boşanma, ölüm gibi sosyal sorunları nedeniyle bütünlüklerini devam ettiremeyip, çocuklarının gereksinimini karşılayamaz hale gelebilmektedirler. Böyle durumlarda, çocuklara yardım edebilmenin en iyi yolu, öz ailesinin koşulları iyileşinceye kadar başka bir ailenin yanında bakımlarının sağlanmasıdır. Koruyucu aile olmak, oldukça kutsal ve anlamlı bir sorumluluk. Bu bilinci artırmanın gayretinde olacağız. Koruyucu aile konusundaki çalışmalarımız çerçevesinde bazı alış veriş merkezlerinde farkındalık standı açacağız. Koruyucu aile birimde çalışan ekip arkadaşlarımız Nesrin Yeşilyurt ve Ayşe Erten özverili bir şekilde çalışmalarını sürdürmektedir.” dedi.
Yurt, koruyucu aile konusundaki tanıtım ve saha çalışmalarının yoğunlaşacağını da sözlerine ekledi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?

bahis siteleri