logo

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİNİN EĞİTİM VİZYONU!


Gamze İspirli
gamzeispirli@hotmail.com

Son günlerde basın toplantılarıyla gündeme gelen Atatürk Üniversitesinin (A.Ü) çalışmalarını yakından takip etme imkânı buluyorum.

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Ömer Çomaklı basınla ilişkilere önem veriyor, yapılan çalışmalar kamuoyu ile sıklıkla paylaşılıyor.

Geçmişe göre üniversitenin gelişim yönünde önemli adımlar attığına tanık oluyoruz. Fakat bunu yeterli bulmak yeniliklere sınır koymak anlamı taşıyor.

Üniversitenin niceliksel çalışmalardan çok niteliksel çalışmalar ağırlık vermesi gerekiyor.

Öğrenci kalitesi giderek düşüyor, düşen puanlar ve artan kontenjanlar öğrenci niteliğini olumsuz etkiliyor.

Doğunun en önemli üniversitelerinden biri olan Atatürk Üniversitesi, her yöreden öğrenciye hitap edebilmelidir.

Hiçbir bölümü tutturamayan, son tercihi A.Ü olan öğrencilerin son dönemlerde yoğunlaştığına tanık oluyoruz.

Yüksekokullarda ki bir çok öğrenci Türkçeyi doğru dürüst kullanamıyor, 4 yıllık bir bölümü kazanan öğrenci dilekçe yazıp meramını anlatmaktan yoksun.

Oysa birkaç yıl öncesinde durum böyle değildi.

Memleketin her yöresinden öğrenci okumak için Atatürk Üniversitesi’ni tercih ederdi.

Sadece gelir durumu düşük olanların değil, her kesimden öğrencinin tercihiydi A.Ü.

Üniversiteyi dil eğitimi ve sosyal olanaklar bakımından cazip hale getirip nitelikli öğrenciyi buradaki eğitime dahil etmenin yolları aranmalıdır.

Şimdi diyeceksiniz kış şartları yoğun olan bir kent ancak bu nitelikte öğrenci bulabilir.

Kontenjanları abartılı tutup, kırtasiye gibi diploma üretmek yerine az ama nitelikli öğrenci yetiştirmek en rasyonel yöntemdir.

Ülke genelinde üniversite sayısı giderek artıyor.

Özel üniversitelerle birlikte artık 193 üniversite hizmet veriyor..

Önemli olan Atatürk Üniversitesi’ni nitelikli mezunlar veren bir akademik kurum haline getirmek.

Daha çok nitelikli öğrencinin tercih ettiği, mezunları her yerde iş bulabilen, ezberci eğitimden çok uygulamaya ve bilime önem veren bir üniversite olmalı Atatürk Üniversitesi.

Üniversite sayısının artması ile birlikte rekabet ortamının da arttığı gerçeği göz ardı edilmemelidir.

Üniversite sadece esnafın geçim kaynağı olarak görülmemelidir.

Bundan sonra yapılması gereken, eğitimde çıtayı yükselterek, yabancı dil hazırlık bölümü olan fakültelere önem vermek ve çağın gereklerine uygun eğitim metotları geliştirmek.

İş ilanlarında artık üniversite ismi zikredilirken kendi üniversitemizin mezunlarına da yer verilmesini istiyoruz.

Doğudaki üniversite veya taşra üniversitesi kimliği üniversitemize yakıştırılmamalıdır.

Bu yöndeki olumsuz zihniyetler bir tarafa atılarak, bilim ve teknolojinin ışığında çağdaş yönetim anlayışı benimsenmelidir.

Atatürk Üniversitesinden çok daha sonra kurulan üniversiteler büyük bir ivme kaydederken, biz yerimizde saymamalıyız.

Tozlu raflarda uygulamaya geçmeyen tez ve bilimsel çalışmalarımızın çokluğu ile övünmek yerine niteliği artırmanın ve beyin göçünü önlemenin yollarını aramalıyız.

Geri kalmışlık ve gelişmenin bir bütünü oluşturduğu gerçeği de unutulmamalıdır.

Atatürk Üniversitesi mezunları artık okudukları bölümlerle gurur duymanın ayrıcalığını yaşamalıdır.

Mühendislik, iktisat, işletme ve ziraat fakültesini bitiren mezunlar artık özel sektörde diğer kentlerdeki mezunlarla aynı şartlarda değerlendirilerek, dil bilmeli ve alanlarında kendilerini ispatlayabilmelidir.

Çünkü bu bölümlerdeki mezunların özel sektörde istihdam alanları daha fazla ve rekabet sorunu daha hissedilir konumda.

Üniversiteler artık, lise diploması ile istihdam edilebilen işlere eleman yetiştirmemeli, nitelik sorununa ağırlık vermelidirler.

Uygulamalı eğitim ve dil eğitiminin eğitimdeki kalitede yadsınamaz düzeyde olduğu unutulmamalı

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İDAM GELMEZ….

  04 Temmuz 2018 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

  Osman Nuri TORAMAN'IN yazısı Olmayacak duaya Amin demeye. Enerjimizi tüketmeye gerek yok. İdam geri 'Gelmez..' bu ülkeye. Çünkü; Avrupa Birliği ile. Yapılan anlaşmalar. Verilen taahhütler var. Türkiye. Avrupa Birliği'yle (AB) yapılan üyelik müzakereleri çerçevesinde. Gerekli görülen reformlar kapsamında. 2004 yılında idam cezasını Anayasasından tamamen çıkarmıştır. Bu nedenle. Olabilecek şeyler için kafa yorup, kamuoyu oluşturmak. Bunu talep etmek gerekiyor... İstenecek. Talep edilecek. Bu yönde kamuoyu oluşturulacak şey....
 • BAYRAMLARA SIĞDIRILAN MUTLULUK…

  13 Haziran 2018 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

  Yine bir bayram arifesini yaşıyoruz… Bayram hakkında söylenecek ve yazılacak çok şey var belki;  bu açıdan bir yazar için bayram yazısı kaleme almak çokta değildir.   Bayram yazısı yazmak, mutluluğu anlatmaya çalışmaktır aslında… O anki ruh haliniz ne olursa olsun, görecelilik arz eden mutluluğu yazmaya çalışırsınız... Bayram, umuttur,  kavuşmaktır, dayanışmadır, özlemlerin giderilmesidir,  şeker tadında yaşamaktır hayatı... Kısacası olumlu olan tüm duyguları çağrıştırır bayramlar... Birçok kişi bayramı anlatırken, geçmişe...
 • APOLET

  07 Haziran 2018 Tüm Manşetler, yazarlar

  Apolet... Bu konu herkesin gündeminde. Bir kesim arkadaşım bu konuda askerine sahip çıkıyor. Tebrik ediyorum. Bende onlar gibi askerin yanındayım. Amma. Benim o arkadaşlarımdan bir farkım var. Ben hep askerin yanında oldum. Destek verdim. 'Askere düşmanlık, düşmana askerliktir..' dedim. İlkeli davrandım. Duruma göre tavır değiştirmedim... Ergenekon. Balyoz. Askeri casusluk. 15 Temmuz gibi olaylarda herkes asker düşmanıyken. Ağzına geleni söylerken. Ben askerden yana tavır aldım. Bu tavrım nedeyle de. Bu arkadaşlar tarafın...
 • Faiz…

  04 Haziran 2018 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

  MEHMET NURİ TORAMAN Para arz ve talebinin bir fonksiyonudur. Para arzı artarsa faiz düşer, tersi durumda yükselir. Merkez Bankaları da faizi kullanarak arz ve talebi kontrol etmeye çalışır. Uzun vadeli faizler de. Mali piyasadaki fon arz ve talebinin bir sonucudur. Fon talep edenlerin başında devlet hazinesi geldiğinden. Uzun vadeli faizleri belirleyen olgu. Kamu dengesidir… Faiz nasıl düşer.? Bütçe fazlası verirsiniz. Borçlanma ihtiyacını azaltırsınız. Borç stokunu küçültürsünüz. Faizi düşürürsünü...