logo

Avrupa Birliği, İngiltere’nin kararını tartışıyor

ABİtalya Başbakanı: “Daha adil ve daha insani hale getirmek için Avrupa’yı değiştirmeliyiz”

İngiltere’de yapılan referandumda Avrupa Birliği’nden (AB) çıkma kararı çıkmasına İtalya Başbakanı Matteo Renzi’den ilk yorum geldi.

Brexit sonucu üzerine Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande ve Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile bir telefon görüşmesi gerçekleştiren Başbakan Matteo Renzi, Twitter hesabından paylaştığı iletide, “Daha insani ve daha adil bir hale getirmek için değiştirmeliyiz (Avrupa’yı). Ancak Avrupa bizim evimiz, geleceğimiz” yönünde ilk yorumunu yaptı.

Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni ise, “Ayrılık kararına saygı duyuyorum, ama şimdi Avrupa projesini yeniden başlatmalıyız. Avrupa hiçbir şey olmamış gibi davranamaz, değiştirecek çok şey var” diye görüşünü açıkladı.

Başbakan Renzi, İngiltere’nin ayrılık kararı sonrası Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, Ekonomi Bakanı Pier Carlo Padoan, Ekonomik Kalkınma Bakanı Carlo Calenda ve Merkez Bankası Başkanı Ignazio Visco’yu acil toplantıya çağırdı.

Salvini: “İtalya da AB’den çıkmalı”

Aşırı sağcı parti Kuzey Ligi (Lega Nord) lideri Matteo Salvini ise, İngiliz halkının cesaretini överken, onların kalplerinin, akıllarının ve gururlarının, yalanlar, tehditler ve şantajların (AB kurumlarının) üstesinden geldiğini belirtti.

Salvini, “Teşekkürler Büyük Britanya, nihayet Avrupa değişecek, şimdi sıra bizde” sözleriyle İtalya’nın da AB’den çıkması gerektiğine işaret etti.

AB’ye şüpheyle yaklaşan ancak bu birlikten çıkılmasını savunmayan ana muhalefet partisi 5 Yıldız Hareketi ise, bu atmosferden faydalanarak, Euro’dan çıkma referandumu talebini yineledi.

5 Yıldız Hareketi’nin lideri Beppe Grillo’nun bloğunda yapılan açıklamada, “Avrupa’nın, bankaların ve lobilerin birliği değil, bir topluluk olmasını istiyoruz. AB ya değişecek ya da ölecek” yorumu yapıldı.

İsviçre hükümeti İngiltere’nin kararına sessiz kaldı

İngiltere Başbakanı David Cameron sonbaharda istifa edeceğini ve Avrupa Birliğinden çıkış müzakerelerini yeni başbakanın yürüteceğini söylemesi, İsviçre basınında geniş yer buldu.

Le Matin gazetesi kararı “AB çevrelerinde şok” yorumuyla okuyucusuna sunarken, “şimdi ne olacak ?” sorusunu sordu. İsviçre hükümeti ise İngiltere’nin kararına ilişkin sessiz kalmayı tercih etti.

Buna karşın konfederasyon eski başkanı ve Dışişleri Bakanı Micheline Calmy-Rey yaptığı açıklamada, “demokrasilerde halka sorulan sorunun cevabını uygulanmalıdır, tabii bu durum AB içinde tartışmalara sebep olacaktır. İsviçre bu konuda kendi bünyesi içinde de konuyu değerlendirecektir” dedi.

Fransa’dan İngiltere için “kara gün” yorumu

Fransa Dışişleri Bakanı Jean Marc Ayrault İngiltere’de kesinleşen referandum sonucundan sonra yaptığı açıklamada bu sonucun İngiltere için “kara bir gün” olduğunu söyledi.

“İngiltere için kara bir gün ama Avrupa Birliği devam ediyor, acil olarak bir reaksiyon vermemiz ve Avrupa halklarının güvenini tekrar kazanmamız lazım” diyen Fransa Dışişleri Bakanı Ayrault bu reaksiyonun “çok acilen” verilmesi gerektiğini ekledi.

Fransa Adalet bakanı Jean-Jacques Urvoas ise yaptığı açıklamada “iyi denizciler çarşaf gibi sakin denizlerde yetişmez, Avrupa Birliği bu referandumun ardından büyük bir reaksiyon göstermek zorunda” dedi.

Cumhuriyetçiler partisi milletvekili ve Bordeaux belediye Başkan’ı Alain Juppe, bu sonucun İngiltere için tarihi bir şok olduğunu, referandumun İngiltere’nin kendi demokratik seçimi olup çıkabilecek her türlü sonuca kendilerinin katlanmak zorunda olduklarını, bu durumda yapılabilecek en büyük hatanın hiç bir şey olmamış gibi yola devam etmeye çalışmak olduğunu söyledi. Alain Juppe, Avrupa’nın hemen her yerinden gelen mesajların dinlenerek AB için yeni bir sayfa açılması gerektiğini de belirtti.

Avusturya Başbakanı Kern: İngiltere domino etkisi yapmaz

İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda’dan oluşan Birleşik Krallık‘ta yapılan referandumdan AB’den ayrılma yönünde çıkan sonuç AB üyesi ülkelerin politikacıları tarafından değerlendirilmeye devam ediyor.

Avusturya Başbakanı Christian Kern bu sabah yaptığı basın toplantısında İngiltere’de yaşanan “Brexit şoku”nu değerlendirdi. Kern İngiltere’nin birlikten ayrılmasının diğer üye ülkelere domino etkisi yaratmayacağını savundu. Avusturya olarak referanduma gitmeyi düşünmediklerini açıklayan Kern, “AB ile uyum içerisinde ve ülke menfaatleri doğrultusunda yararlı bir birlikteliğimiz var. Birlikten ayrılmak gibi bir düşünce bu ülkede yoktur.” şeklinde konuştu.

Başbakanlık binasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Kern, “İngiltere iç siyasetinde yaşanan ekonomik ve sosyal problemler Avrupa Birliği yüzünden oluyormuş gibi algılar nedeniyle bu kararda etkili olduğu düşüncesindeyim.” dedi.

Danimarka Başbakanı: Önceliğimiz Danimarka’nın çıkarlarını korumak

İngiltere’de halk oylamasında AB’ye hayır sonucu çıkması üzerine Dışişleri Bakanı Kristien Jensen ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Danimarka Başbakanı Lars Lokke Rasmussen en önemli önceliklerinin Danimarka’nın çıkarlarını korumak olacağını belirtti.

Başbakan Brexit’in bütün politik alanlada etkisini araştırmak üzere bir çalışma grubunun da kurulacağını belirtti.

Danimarka başbakanı Lars Lokke Rasmussen: ”Naif olmamalıyız. Danimarka’nın çıkarlarını savunmamız bizim için çok önemli.İngiltere’nin yararına bir pazarlığın içinde olmayacağız’’ diye konuştu.

İngiltere’de alınan referandum sonucu Fransız AB karşıtlarını harekete geçirdi

Fransız AB karşıtları referandum istiyor.

İngiltere’de yapılan referandumda “Avrupa Birliğinden çıkma” kararı alınması üzerine Fransız AB karşıtları Fransa’nın da bu konuda referanduma gitmesini talep etmeye başladı.

Fransa’da oy oranı bazı bölgelerde %25 olan Milli Cephe (Front National) partisi lideri Marinne Le Pen, yaptığı açıklamada “bizim senelerdir istediğimiz referandumu İngiltere yaptı, Fransa’yı yönetenlere sesleniyorum, İngiltere’de gösterilen demokrasi örneğini artık Fransa’da uygulama zamanı geldi, aynı referandumun Fransa’da yapmak zorunda” dedi.

Almanya, AB’nin kurucu ülkelerini Cumartesi günü toplantıya çağırdı

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı üzerine, kararı “Avrupa ve İngiltere için üzücü bir gün” olarak nitelendiren Almanya, AB’nin kurucu ülkelerini son durumu değerlendirmek üzere Berlin’e davet etti. Alman Dışişleri Bakanlığı’nın twitter hesabından yapılan paylaşımda, Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier’in kurucu ülkelerin Dışişleri Bakanlarını Cumartesi sabahı Berlin’e davet ettiği duyuruldu.

Villa Borsig’de gerçekleşmesi beklenen toplantıya, Almanya’nın yanı sıra Fransa Dışişleri Bakanı Jean Marc Ayrault, Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders, İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders ve Luksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn’un katılması bekleniyor.

Steinmeier: Avrupa ve İngiltere için üzücü bir gün

İngiltere’de yapılan referandumda AB’den ayrılma yönünde karar çıkmasına Almanya’dan ilk tepki Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier’den geldi. Steinmeier, sonuçların netleşmeye başladığı sabah saatlerinde twitter hesabından yaptığı açıklamada, “İngiltere’den gelen haberler gerçekten (uykudan uyandırıcı) ayıltıcı nitelikte” ifadelerini kullandı. Alman Dışişleri Bakanı, kararın ayrılma yönünde netleşmesi üzerine,”Avrupa ve İngiltere için üzücü bir gün olacağa benziyor” diye yazdı.

Tusk: AB negatif senaryoya hazırlıklıydı

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Avrupa Birliği’nin, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılması ile ortaya çıkan “negatif senaryo”ya hazırlıklı olduğunu söyledi.

İngiltere’nin AB’den ayrılmasının (Brexit) yüzde 51.8 oyla kesinlik kazanmasının ardından kısa bir açıklama yapan tusk, “AB negatif senaryoya hazırlıklıydı. AB birliği 27 üyeyle bir tutmaya kararlı” dedi.

Martin Schulz: “Zincirleme bir etki beklemiyorum”

İngiltere’de yapılan referandumda AB’den ayrılma yönünde karar çıkmasına AP Başkanı Martin Schulz’dan ilk tepki “zincirleme bir etki olmayacak” şeklinde oldu.

Schulz, Alman ZDF kanalına yaptığı açıklamada, İngiltere’nin AB’den ayrılma yönünde karar vermesinin diğer ülkelere etkisi konusunda, ” Zincirleme bir etki…böyle bir şey olmayacak” dedi.

İngiltere’nin AB’den ayrılma kararının kendisinde şok etkisi yapmadığını kaydeden Schulz, böyle bir sonuç çıkabileceğine kendisini hazırladığını belirterek, “Böyle bir sonuca kendimizi hazırladık” ifadelerini kullandı. İngiltere’yi zor bir sürecin beklediğini de kaydeden Schulz, Euro’nun da Sterlin gibi sert düşüş yaşamaması için çaba sarfedilmesi gerektiğini söyledi.

Farage: “Brexit hükümeti kurulsun”

Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi’nin (UKIP) lideri Nigel Farage, “Brexit hükümeti kurulsun” çağrısı yaptı.

Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden (AB) çıkıp çıkmamasını belirleyecek referandumdan ayrılma kararının çıkmasının ardından bir açıklama yapan aşırı sağcı lider Farage referandum sonucunu İngiltere için “Bağımsızlık günü” olarak nitelendirdi.

“Ulusal Bağımsızlık Günü olarak kutlayalım”

UKIP lideri Nigel Farage “Bir an önce geleceğimizi düşünmemiz gerekiyor. Bu sonucu bağımsızlık günü olarak kutlamalıyız” dedi. Farage, Başbakan David Cameron’ı istifaya da çağırdı.

Farage, 4 ay süren kampanya boyunca, Londra eski Belediye Başkanı Boris Johnson ile birlikte AB’den ayrılma yolunda kampanya yürüttü.

İngiltere’de Referandumdan yüzde 52 ye karşı yüzde 48 ile “AB’den ayrılma” sonucu çıktı.

Resmi sonuçlara göre seçmenlerin 17 milyon 176 bini ‘AB’de kalalım’, 15 milyon 575 bini ise ‘AB’den ayrılalım’ yönünde oy kullandı.

İngiltere’de basınında Brexit yankıları

İngiltere’de dün yapılan AB referandum sonuçları ülkede adeta deprem etkisi yarattı.

Resmi olmayan sonuçlara göre oylamada, halkın yüzde 52’si AB’den çıkalım, yüzde 48 ise AB’de kalalım dedi.

Brexit kampanyasını yürüten UKIP Partisi lideri Nigel Farage, referandum sonucunu, İngiltere’nin bağımsızlık günü olarak ilan etti

İngiliz Sterlini Brexit kararıyla 1985’ten bu yana en dolar karşısında en düşük değerini gördü

İngiliz gazetelerini referandum sonucunu şu manşetlerle duyurdu:

Daily Express: Britanya için tarihi gün

Daily Mail: Britanya bölündü

The Sun: Brex Deliliği

Daily Telegraph: İngiltere dünyayı şoka uğrattı

The Times: Britanya Brexit’i oyladı

Financial Times: Brexit kararı piyasa dalgalanmaları tetikledi

Guardian: Avrupa için üzücü gün

Independent: Brexit Sterlini dibe vurdurdu

Avusturya basını İngilizlerin kararını “şok” olarak değerlendirdi

İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda’dan oluşan Birleşik Krallık’ta yapılan referandum ile seçmen, ülkenin Avrupa Birliği’nden (AB) çıkması yönünde çıkan sonuç Avusturya medyasında şok olarak değerlendirildi. Konuyla ilgili Avusturya medyasında yeralan bugünkü haber özetleri ve başlıklar şöyle oldu:

DER STANDARD: Sosyal Demokrat çizgide yayın yapan günlük Der Standard Gazetesi, İngiliz seçmenin kararının Dünyada şok etkisi yaptığını yazdı. Gazete manşetinden duyurduğu haberin detaylarında Birleşik Krallık’ta ekonomik krizin baş göstereceğini iddia ederek, “Sonuçların açıklanmasıyla birlikte Sterlin tepe taklak aşağı inmeye başladı. İngilizlerin uluslararası ekonomi dünyasında eskisi gibi rahat olması da zora girer. Bu durum tüm dünyada dalgalanmaları getirecek” yazdı.

KURIER ZEITUNG: Bağımsız yayın yapan günlük Kurier gazetesi de İngiltere’deki referandumu manşetine taşıdı. Kurier haberi, “AB içerisindeki en büyük krizi yaşadı. Birliğin dağılması tehlikesi baş gösterebilir. Krallık halkı yüzde 52 ile AB’den çıkalım dedi.” şeklinde duyurdu.

DIE PRESSE: Liberal yayın politikası izleyen yüksek trajlı günlük gazetelerden Die Presse Zeitung “İngilizler AB‘den çıktı” başlıklı haberinde referandum sonrası olabilecek ekonomik dalgalanmalara geniş yer verdi. Sonucun sadece İngiltere’yi değil başta AB ülkeleri olmak üzere tüm dünya ekonomisini etkileyeceğini yazan gazete “Hepimiz şoktayız” diye yazdı.

ORF: Avusturya Devlet Televizyonu ORF ise haberi “Borsalarda Brexit Depremi” şeklinde duyurdu. ORF yorumlarında, “İngiltere halkının bu kararı AB’nin yıkılması için domino etkisi yapar mı bilinmez ama ekonomide sıkıntı yapacağı kesin.“ denildi.

Avusturya Dışişleri Bakanı: Domino etkisi olabilir

İngiltere’nin Brexit yönünde oy kullanmasına yönelik Avrupalı siyasilerden açıklamalar gelmeye devam ediyor. Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, İngiltere’nin kararının domino etkisi yaratabileceğini söyledi. AB’de büyük değişimler olabileceğini öngören Kurz, AB’nin en büyük ülkelerinden birinin birlikten çıkmasını “Diğer ülkeler üzerinde bir domino etkisi olabilir” diye değerlendirdi.

Juncker ve Schulz istifa etmeli

Alman siyasilerden gelen ilk açıklamalar da AB’nin yeniden yapılanması gerektiği yönünde. Almanya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel,”Avrupa için kötü bir gün” ifadesini kullanırken, Almanya için Alternatif Partisi AfD lideri Beatrix von Storch İngiltere’nin kararını mutlulukla karşıladığını söyledi. “Mutluluktan ağladım” diyen Storch, 23 Haziran’ın tarihi bir gün olduğunu belirtti. Storch,”Komisyon Başkanı Juncker ve AP Başkanı Schulz sorumluluk almalı ve istifa etmeli, çünkü projeleri başarısız oldu” dedi.

Sol Parti Grup Başkanı Sahra Wagenknecht ise Avrupa’nın değişmesi gerektiğini söyledi. Aksi takdirde Avrupa’nın dağılacağını savunan Wagenknecht, Brüksel’in halkın desteğini kaybettiğini öne sürdü.

İsveç ırkçı part lideri : Umarım Brexit domino etkisi yaratır

İsveç AB Bakanı Ann Linde Cuma günü yapılacak AB Bakanları toplantısı öncesinde endişeleri abartmamak gerektiğini, daha çok Avrupa’da milliyetçi kesimlerin güçlenmesinden endişeli olduğunu belirtitken, İsveç’te yabancı düşmanı ırkçı görüşleri ile tanınan İsveç Demokratları partisi lideri Jimmie Åkesson İsveç’in de Ingiltere’nin yolunu izlemesi gerektiğini belirtip ‘‘Umarım Brexit Avrupa’da domino etkisi yaratır’’ diye konuştu.

Bu akşam ‘Yaz Ortası Şenlikleri’ ni kutlamaya hazırlanan İsveç’in bir aydır görevde bulunan AB Bakanı Ann Linde İngiltere’de halk oylamasında AB den çıkma yanlılarının kazanması ile büyük sorunları başkaları ile işbirliğine gitmeden kendi başlarına çözmek iddiasında olanların yelkenlerini rüzgarla dolduracak olmasından endişelerini dile getirerek ‘‘Sabah kalktığımda önce şöyle düşündüm : Çiçeklerin solduğu bir Yaz Ortası Şenliği kutlayacağız.Sonra çıkıp harükulade Lüksemburg’un bir resmini çektim. Biz Avrupa’ya, Avrupa Birliğine aitiz diye düşündüm.’’ diye konuştu.

Yabancı düşmanı ırkçı görüşleri ile tanınan İsveç Demokratları parti lideri Jimmie Åkesson ise bugünün çok mutlu bir ‘Yaz Ortası’ günü olduğunu belirtip ‘‘Biz İsveç’in de İngiltere’nin izlediği yolu izlemesini istiyoruz. Eminim ki İsveç’te ve diğer AB ülkelerinde bunun için büyük destek var. Umarım Brexit bir domino etkisi yaratır ve Brüksel’deki elitin burnunu sürter’’ diye konuştu.

KAYNAK DHA
image

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?

bahis siteleri