logo

18 Mart 2014

’Avrupa Çocuk Flimleri’’ festivali başladı

film1Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası’nda (ETSO) faaliyetlerini sürdüren Avrupa Birliği (AB) Erzurum Bilgi Merkezi’nin, Acemi Gönüllüler Topluluğu’yla birlikte organize ettiği, “Avrupa Çocuk Filmleri Festivali” başladı.

Atatürk Üniversitesi yerleşkesindeki Cine Tekno’da, 17-21 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen etkinlik; Avrupa yapımı çizgi filmlerle, Erzurum’daki dezavantajlı öğrenci gruplarına, farklı Avrupa ülkelerinin kültürlerini tanıtmak, yeni bir bakış açısı geliştirmelerini ve sosyalleşmelerini sağlamayı hedefliyor. 5 gün sürecek etkinlikle yaklaşık 1000 çocuğa ulaşmayı hedeflediklerini dile getiren Erzurum AB Bilgi Merkezi Koordinatörü Elinnur Terzioğlu, sinemanın çocukların zihinsel, duygusal ve sosyal gelişiminde önemli bir etkiye sahip olduğunu belirterek, “Bir yazarımızın dediği gibi, çocuk sineması, bir yandan yarının sinema izleyicisini oluşturmak, öte yandan bugünün çocuğunun düşünsel, duygusal ve sanatsal gelişimine yardımcı olmak açısından önem taşır. Çocuklarımız bu etkinlikte izleyecekleri filmlerle, farklı ülkelerdeki çocukların kültürlerini, oyunlarını, nelere sevinip, nelere üzüldüklerini, kısacası yaşantılarını ve hayata nasıl baktıklarını görecek, anlayacak.” diye konuştu.

Festivalde, “Asterisk Vikinglere Karşı”, “Aslan Kral’ın Oğlu Leo”, “Donkisot”, “Niko”, “Yıldızlara Yolculuk Niko2”, “Küçük Kardeş Tatlı Bela”, “Paris’te Çılgın Macera”, “Viking Efsanesi” ve “Sevimli Dinozor Tatilde” isimli çizgi filmler çocukların beğenisine sunuluyor. Etkinliğe katılan çocuklara, AB Bilgi Merkezi tarafından çeşitli hediyeler dağıtılıyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?

bahis siteleri