logo

26 Temmuz 2014

AB GÖZLEMCİLERİNDEN TÜKODER’E ZİYARET

DSC_0035
Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi (ODİHR) tarafından, 10 Ağustos’ta gerçekleşecek olan cumhurbaşkanlığı seçimleri için Türk yetkililerinin daveti üzerine görevlendirilen, sınırlı seçim gözlem heyeti , TÜKODER Erzurum Şubesi ve Kent Vizyon Haber portalını ziyaret etti.
Uzun dönemli Gözlemciler Lenka Homolkova ve Michael Wiersing, TÜKODER Erzurum Şubesİ Başkanı Gamze İspirli’den STK’ların Erzurum’daki çalışma profiliyle ilgili bilgi aldılar.
Wiersing burada yaptığı konuşmada, şunları kaydetti:
‘’Heyet, cumhurbaşkanlığı seçimlerini AGİT taahhütleri ve demokratik seçimler için kabul edilmiş olan diğer uluslararası standartlar ve iç hukuk açısından gözlemleyecektir. Gözlemciler aday kaydı, kampanya faaliyetleri, seçim kurullarının ve diğer ilgili kurumların işleyişi, iç mevzuatın uygulanması ile seçim uyuşmazlıklarının çözümünü izleyecektir. Ayrıca, Sınırlı Seçim Gözlem Heyeti tarafından kapsamlı bir medya izlemesi de yapılacaktır.ODİHR tarafından seçimden bir gün sonra düzenlenecek olan basın toplantısı sırasında, ilk bulgular ve sonuçlara dair bir ön rapor açıklanacak; seçim süreçlerinin gözlemlenmesine dair kapsamlı rapor ise seçim gözlem heyetinin görevini tamamlamasından yaklaşık sekiz hafta sonra yayınlanacaktır’’
İspirli ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, dernek çalışmaları ve seçim sürecindeki görüşlerini heyet üyeleriyle paylaştı.
Yapılan toplantıda ayrıca TÜKODER Yönetim Kurulu Üyeleri Ayfer Kayacı, Bülent Çamlı ve TÜKODER Erzurum Şubesi Hukuk Danışmanı Avukat Erhan Topçu da heyet üyelerine bilgi verdiler.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?

bahis siteleri