logo

07 Mayıs 2015

AYDEMİR`DEN TARIMSAL SANAYİ ÖNGÖRÜSÜ

AYDEMIRDEN

AK Parti Milletvekili adayı İbrahim Aydemir, AK Parti iktidarları döneminde en fazla tarımsal desteğin sağlandığı, yatırımların gerçekleştiği illerin başında Erzurum’un geldiğini, tarımsal sulama projeleri ve yatırımlarıyla il tarımına büyük destekler sağlandığını açıkladı.
DAPHAN OVASI
Erzurum’un, Pasinler, Erzurum ve Daphan gibi üç büyük Ova’ya sahip olduğunu buraların, Erzurum’a olduğu gibi bölge tarım sektörüne de bereket kattığını ifade eden Aydemir, ‘AK Parti iktidarları döneminde Daphan Ovası ve Sakalı Kesik’te iki büyük proje hayata geçirildi. 2011’de temeli atılan ve yüzde 67’si tamamlanan Sakalı Kesik Ovası Sulama Projesi tamamlandığında 11 bin 408 hektarlık tarımsal alan suya kavuşacak. Yüzde yüz oranında fiziki gerçekleşmesi tamamlanan Daphan Ovası 2’inci kısım Sulama Projesi ile 12 bin 39 hektarlık tarım arazisi bereket saçacak’ dedi.
AZİZİYE ZİYARETİ
AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir seçim çalışmaları kapsamında Aziziye ilçesi ve köylerini ziyaret etti. Büyükşehir Yasası ile birlikte mahalleye dönüşen köylerde, dadaşlarla bir araya gelen Aydemir, AK Parti’nin hizmet öngörü ve ufkunu paylaştı, partisinin il ve bölge tarımına verdiği destekleri anlattı.
AK İKTİDARLA KIRSALDA YAŞANAN DEĞİŞİM
AK Parti’nin iktidara geldiği 2003 yılından itibaren kırsal kesime hayat geldiğini vurgulayan Aydemir, AK iktidarların köylerde alt yapı kurduğunu, bu alanların yaşam düzeyinin artırılması amacına yönelik olarak üst yapı projeleri yürütüldüğünü belirterek, SODES bazlı yaklaşımlarla köylerde ekonomik yaşama katkı sağlandığı ve çiftçi gelirlerinin artış seyrine girdiğini kaydetti.
DAPHAN OVASI VE SAKALIKESİK HİNTERLANDI
Daphan Ovası ve Sakalıkesik hinterlandının Erzurum’un kente en az göç veren bölgeyi oluşturduğuna dikkat çeken Aydemir, bunun AK Parti iktidarları döneminde gerçekleştirilen kırsal yaklaşımının bir ürünü olduğunu, köylerin içme suyu, kanalizasyon gibi çağdaş alt yapı örgüsüne kavuştuğunu, üst yapı dönüşümüyle de bu alanların çağdaş yaşam imkanlarına kavuştuğunu bildirdi.
ORGANİZE TARIMSAL SANAYİ BÖLGESİ
Erzurum için Organize Tarımsal Sanayi Bölgesi adı altında ifade bulan bir projeleri bulunduğunu anlatan Aydemir, ‘Organize Tarımsal Sanayi Bölgesi projesi hayat bulduğunda, ilimiz kırsalında yetiştirilen ürünler, özellikle hayvansal ürünler mamül hale getirilecek, gerek bu alanlarda yaşayan kardeşlerimiz ve gerekse de il ekonomisi katma değer üretir boyuta taşınacaktır.’ diye konuştu.
TARIMSAL SANAYİ
Erzurum için en gerekli ekonomik yatırımlardan birinin tarımsal Sanayi olduğunun altını çizen Aydemir, Organize Tarımsal Sanayi Merkezi Projesinin bölge tarımında yeni bir ufuk oluşturacağını, tarım alanlarında elde edilen ürünlerin sanayi ile mamul hale getirileceğini ve pazara ulaştırılacağını belirtti. Aydemir, ‘Bu proje ile iki hedefe ulaşacağız. Birincisi bölge tarım ürünleri hammadde olarak değil, işlenmiş olarak pazarlanacak. Bu da yeni bir gelir kapısı açacak. Bir diğeri de emek-yoğun, yani insan emeği ağırlıklı tarımsal sanayi ile ilimizde ve bölgemizde istihdam sorunu giderilebilecek’ diye konuştu.
KÖY ULAŞIM AĞI
AK Parti iktidarları döneminde, özellikle ekonomik fayda açısından dikkate değer önemli bir diğer gelişmenin de ulaşım ağının güncelleştirilmesi olduğuna işaret eden Aydemir, köy yollarının büyük çapta yenilendiğini, bu alanlarda yetiştirilen ürünlerin pazara ulaşımının kolaylaştırıldığını belirtti.
KÖYLÜ MİLLETİN EFENDİSİDİR
AK Parti öncesindeki iktidarların köyleri sadece nutuk atılan seçim depoları olarak gördüğünü, AK Parti iktidarlarının ise ‘Köylü milletin efendisidir’ gerçeğinden hareketle köylere hizmette öncelik verilecek alanlar olarak baktığını, bunun sonucu olarak, Erzurum’da hemen tüm köylerin alt yapıya kavuşturulduğunu aktardı.
İNSAN EŞREFİ MAHLUKATTIR
Erzurum Köylüsünün, Mindivan’dan Pasinler’e, Erzurum’dan Daphan’a, Şenkaya’dan Çat’a kadar, AK Parti iktidarları döneminde kendisine verilen özel önem ve değerin farkında olduğunu bildiren Aydemir, ‘Biz yaradılanı yüce Yaradan’dan ötürü seven bir davayı temsil ediyoruz. Bizim inancımızda insan eşrefi mahlukat, yani yaratılmışların en şereflisidir. AK Partinin halka hizmette temel ilkesi de budur. Bizim hizmetkarı olmaktan onur duyduğumuz kırsal kesim yaşayanları da, kendisine hürmetle yaklaşan AK Parti’ye vefalarını esirgemeyeceklerdir.’ dedi.
YÜZLERİ NURLU, AĞIZLARI DUALI AZİZİYELİLER
Daphan Ovası’nın en kıymetli yönünün insan kaynakları, beşeri sermayesi olduğunun altını çizen Aydemir, gönlü ak, yüzleri nurlu, ağızları dualı Aziziyeliler, Daphan Ovası’nın, Aziziye Köylerinin muazzez insanları bizim en büyük güç kaynaklarımızdan birisidir. Onların teveccüh ve destekleriyle AK Hizmet Kervanı yürüyüşünü sürdürecektir.’ diye konuştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+4 = ?

bahis siteleri Betboo giriş