logo

07 Ocak 2015

AYM’NİN SEÇİM BARAJI KARARI

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, avukatı Haluk Pekşen aracılığıyla Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunarak, Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne (AİHS) aykırı olan yüzde 10’luk seçim barajının kaldırılmasını, uygulamanın durdurulmasını talep etmişti.

AYM’DEN RET

Anayasa Mahkemesi, seçim barajıyla ilgili bireysel başvuruları konu bakımından yetkisizlik nedeniyle oy çokluğuyla reddetti. 2 “baraj kaldırılsın” oyu kullanılırken 14 “ret” oyunun olduğu öğrenildi.

HAŞİM KILIÇ KATILMADI

Yüzde 10 seçim barajının düşürülmesine ilişkin bireysel başvuruların ele alındığı toplantıya Mahkeme Başkanı Haşim Kılıç’ın katılmadığı öğrenildi.

AK PARTİ’NİN OYLARINI AZALTMA ÇABASIYDI

Önümüzdeki genel seçimlerde yüzde 10’luk seçim barajının düşürülmesini isteyenlerin amacı 3 seçimdir tek başına iktidar olan AK Parti iktidarının oylarının azalacağı ihtimaliyli. Bu teoriye göre Emine Ülker Tarhan’ın açtığı ve Türkiye’deki tabela partilerinden 79. olan Anadolu Partisi, İdris Naim Şahin’in kurduğu Milad Partisi ve İdris Bal’ın kurduğu Demokratik Gelişim Partisi gibi küçük partiler birkaç milletvekili çıkaracak ve AK Parti’nin Meclis’teki vekil sayısı düşürülecekti. Ancak bu hesabın, yapılan son anketlerde de tutmayacağı öngörülüyordu. Çünkü küçük partiler AK Parti’den değil, CHP ve MHP gibi partilerin oylarını azaltacak, AK Parti ise milletvekili kaybına uğramadan tek başına iktidar olmaya devam edecekti.

Emine Ülker Tarhan yeni parti kurdu haberi

Kaynak: ensonhaber.com
Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?

bahis siteleri Betboo giriş