logo

02 Aralık 2011

Aziziye Belediyesi’nin çalışmaları ve ilçe vizyonu


Gamze İspirli
gamzeispirli@hotmail.com

Geçtiğimiz gün Aziziye Belediye Başkanı Fatih Cengiz’in basın toplantısına katılma imkanı buldum.

Yaşadığım ilçede ne gibi hizmetler üretiliyor?, Yapılan çalışmalar yeterli mi? sorularının yanıtlarını birde belediye cephesinden  irdeleme imkanı buldum.

Aziziye çok geniş kapsamlı bir yerleşim yeri.

Ilıca ve Dadaşkent’in yanında bazı köyleride kapsayan geniş alanda hizmet üretmeye çalışan Aziziye Belediye Başkanı Fatih Cengiz’in işi çokta kolay değil.

Kentsel dönüşüm, asfatlama sorunları,  alt yapı imkanlarının yıllarca ihmal edilmesi, belediyeye geçmiş dönemde yüklenen borçlarla zor bir görevi yüklenen Cengiz, ilçede önemli çalışmalara imza atmış.

Hizmette elbette sınır yok.

Ancak geçmişte yapılanlara baktığımızda önemli bir ivme kaydedildiğini söyleyebeliriz.

Başkan Cengiz ile Dadaşkent, Ilıca ve mahalle olan bazı köylerde incelemelerde bulunduk.

İlk durağımız Dadaşkent oldu.

Dadaşkentte, önemli oranda asfaltlama çalışması yapılmış, görsellik, kalite ve sürdürülebilirlik anlamında önemli çalışmalar  yapılmış.

Park ve bahçelerdeki görsellik, yollardaki asfaltlama durumu, kaldırımlardaki estetik görüntüler ilçenin vizyonunun önemli oranda değiştirmiş.

Ilıca ve Dadaşkent arasındaki hizmet alma konusunda yaşanan tartışmalar devam ederken Ilıca’da yapılan son çalışmalarıda yerinde görme imkanı buldum.

Yıllardır ihmal edilen Ilıca, gerçekten sürekli kan kaybeden ilçe olmanın sıkıntısını yaşıyor.

Ilıca’da yapılan kentsel dönüşüm çalışmaları ilçeye yeni bir vizyon kazandırarak göç olsunu durduracaktır.

Başkan Cengiz bu konuda oldukça iddialı ve Ilıca’yı yeniden inşaa etmek için yıkımın zorunlu olduğunu düşünerek, radikal kararlara imza atacak.

Elbette bu süreçte kimseyi memnun edemezsiniz, ancak önemli olan uzun vadede ürettiğiniz hizmetlerin vatandaşa yansıması ve sonuçları.

Deprem  tehdidi ve görsellik açısından önemli olan  kentsel dönüşüm, Ilıca için çok önemli bir çözüm olacaktır.

Cengiz, Ilıca’da 250 kişilik Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı öğrenci yurdu kurulması içinde atıl durumdaki iş merkezinde çalışma başlatmış.

Hizmet sektörünün gelişmesi ilçe ekonomisinde bir diğer önemli icraat olarak karşımıza çıkıyor.

Gezimizin son bölümünde Ilıca’ya bağlı eski köylerden olan Ağören köyüne uğrama imkanı bulduk.

Köylerin mahalle konumuna getirilmesi  belediyelerin işini oldukça zorlaştırdı.

Mahalle ve köy elbette aynı  standartlarda değerlendirilmemelidir.

Buna rağmen belediye imkanlarıyla Cengiz’in köy yollarında da önemli oranda asfaltlama çalışması yaptığına tanık olduk.

Köy yolları artık çevre yollarını aratmayacak standarda kavuşuyor.

Gezi sonunda belediyelerin işlerinin çokta kolay olmadığına bir kez daha kanaat getirdim.

Fatih Cengiz gerçekten az zamanda çok işler yapmış, fakat Erzurum yıllarca hizmete susadığı için bu çalışmalar göreceli değerlendirilebiliyor.

Gamze İspirli

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DALGALANDIMDA DURULDUM!

  30 Ekim 2019 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

    Cırcır konuşan bir Çinliyi dinleyerek Çince öğrenebilir mi insan. Hayatımı ve anılarımı montajlama hevesi içinde değilim.. Pişmanlıklarımı da; arkeolojik kazı yaparak çıkarmanın bana bir faydası, hatalarımdan ders çıkarmak olmasıdır. Her insan hayatının bir karışık kasedi vardır. Bu karışık kasette yıllarca siyaseti önlü arkalı çalıp dinledim. Çok geçte olsa dinlemeyi bırakmayı başardım.. Mutluluğum,cezvelerden kabarıp kabarıp boşalıyor fincanlara, höpürdete höpürdete yudumluyorum sabah kahvemi, elimde si...
 • Merak ediyorum…

  20 Eylül 2019 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

    Annelere saygım sonsuz... Diyarbakır HDP İl Binası önünde şu an itibarıyla 43 aile dağda ki çocukları için eylem yapıyor. Bu çocukların bazıları 20 yıl. Bazıları 15 yıl. Kimi de 5 ila 10 yıldır dağda. Bu kadar uzun sürelerle dağda. Terör örgütü ile birlikte olmuş bu insanlar. İlla ki bir eyleme katılmışlardır. Ellerine asker, polis yada sivil kanı bulaşmıştır. Kim bilir kaç kişinin katili olmuşlardır... Şimdi, diyelim ki... PKK bu teröristlerin hepsini geri gönderdi. Ne olacak o zaman? Bu teröristlere nasıl bir işle...
 • Kim suçlu?!

  26 Ağustos 2019 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

  Hayır! Hepimiz suçlu değiliz... Yıllardır insanımızı bilimsel çağdaş eğitimden, sanattan uzak tutmak için elinden geleni yapan. Toplumu gerici, çağ dışı yönelimlere. Cemaat, tarikat ve vakıflara ve onların yurtlarına mahkum eden. İnsanları zihnen Ortadoğululaştıran. Cahilleştirip, emperyalizme köle yapmaya çalışanlar suçlu! Toplumda ki bu değişim ve dönüşümden. Kadın cinayetlerinden. Çocuk tecavüzleri ve ölümlerinden. Doğa katliamından. Yerüstü ve yeraltı kaynaklarımızın yağmalanmasından. Hırsızlık, arsızlık ve adam kayırmac...
 • NİÇİN ADAY OLDUNUZ?

  02 Şubat 2019 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

  Erzurum’da yerel seçim süreci büyük bir ivme kazanırken,  siyasi partiler adaylarının hemen hemen tümünü belirledi. Farklı platformlarda çeşitli partilerin adaylarıyla karşılaşma imkânı buluyoruz. Belediye başkanlığı önemli bir görev, kentlerin gelişmesinde yerel idarelerin önemli bir yeri var. Yerel seçimlerde siyasi partilere tercihlerden çok adayların donanımları ve projelerine oy verilmesi gerektiğini düşünenlerdenim. Donanımlı ve birikimli adayların, kendilerini çok iyi anlatması gerekiyor. Erzurum geçmişe göre daha iyi duru...
bahis siteleri