logo

AZİZİYE, MAKUS TALİHİNİ NASIL YENECEK?


Gamze İspirli
gamzeispirli@hotmail.com

gamze_ispirli

Geçtiğimiz gün Aziziye Belediye Başkanı Muhammet Cevdet Orhan ile geniş kapsamlı bir röportaj yapma imkanı buldum.
Doğup büyüdüğüm ve yaşadığım ilçeye yapılacak çalışmaları Başkan Orhan’dan dinleme olanağı edindim.
Ilıca, bugüne kadar hak ettiği konuma gelememiş bir ilçe, termal tesisler, Şeker Fabrikası, Süt Fabrikası ve Askeriye gibi önemli kurumlar olduğu halde bir türlü kalkınmada hak ettiği konuma gelemedi, tarihi ilçe.
İlçenin makus talihi göç ve işsizliği bir türlü yenemedi.
Önce ismini sonra değerlerini kaybetti…
Orhan ile konuşurken Ilıca ve Dadaşkent adına umutlandım…
Bugüne kadar Dadaşkent ve Ilıca adına yapılacakların ciddi manada kamuoyuyla paylaşılmaması açıkçası benim kaygılandırıyordu.
Aziziye Belediyesi eski Başkanı Fatih Cengiz döneminde başlayan kentsel dönüşüm çalışmalarına yoğunlaşacağını belirten Başkan Orhan, Ilıca’nın kaplıca turizmiyle hak ettiği ivmeye kavuşacağını ifade etti.
Yatırım ve istihdamı önemseyen bir belediye başkanının ilçenin kaderini değiştireceğini düşünüyorum.
Başkan Orhan, kapısı herkese açık olan, katılımcı yönetim anlayışını benimseyen bir yönetici fakat sorunları diz boyu olan bir ilçeyi yönetmek çokta kolay değil.
Ilıca için kaplıca turizminin, kış turizmi ve inanç turizmiyle entegre edilmesinin önemine değinen Orhan, olaya tek yönlü bakmıyor, yatırım ve üretim olmadan kalkınmanın olmayacağı yönünde profesyonel bir düşünceyi benimsiyor.
Çoğu başkan maalesef bu vizyonda değil…
İlçem adına umutluyum çünkü, karşımda sadece karodan, bordürden, asfaltlamadan bahseden bir belediye başkanı bulmadım…
Başkan Orhan, belediyeciliğin sinerji işi olduğunu benimsemiş, katılımcı yönetim anlayışını ve müteşebbisi destekleyecek projelerden bahsediyor.
Ilıca ile ilgili bu bilgileri edindikten sonra Başkan Orhan’dan Dadaşkent ile ilgili yapılacak hizmetleri konuştuk.
Dadaşkent, maalesef bugüne kadar sosyal ortamı olmayan bir yerleşim merkezi olarak anıldı.
Ailenizle birlikte dinleyeceğiniz bir mesire alanının olmaması, çay bahçesi, yürüyüş parkuru, kapsamlı otoparkların olmadığı köyü andıran bir yerleşim alanı Dadaşkent.
Eski Başkan Cengiz, ilçeye çocuk parkları yaparak, bu alanda adımlar attı, fakat tam anlamıyla bu alandaki eksiklik giderilemedi.
Gezköy hala harabe, Başkan Orhan’a Gezköy projesinin akıbetini sorduk, yaşam merkezleri oluşturarak, sosyal alanlar yapacaklarından bahsetti .
Dadaşkent’te son dönemlerde yapılan en farklı hizmet ramazanda yapılan etkinliklerdi, Dadaşkent maalesef bugüne kadar ramazan etkinliklerinden, iftar sofralarından yoksundu.
Başkan Orhan sokak iftarlarını gelenekselleştirecek ve halkın içinde daha çok yer alacak.
Söyleşide dikkatimi çeken en önemli nokta ise aynı zamanda Tüketiciyi Koruma Derneği Erzurum Şube Başkanı olarak gündeme getirdiğim baz istasyonu konusunda Çevre Mühendisi olan Orhan’ın yaklaşımıydı, Başkan Orhan, kararlı ifadelerle baz istasyonlarını insanların yoğun olarak yaşadığı yerlere kurmak isteyen rantçılara göz açtırmayacağını dile getirdi.
Çevreci bir başkanla konuşurken, sorunları anlatmakta güçlük çekmedim açıkçası…
Dadaşkent imar yapısı yeniden revize edilecek ve çok katlı binalar olamayacak, yeşil alanlar artacak, baz istasyonları gibi ölüm saçan kavramlar halk sağlığını tehdit etmeyecek.
Okurlarım beni çok iyi bilir, gerekirse eleştirmekten asla çekinmem, doğruların her zamanda alkışlayıcısı olurken, yanlışlıkların ne pahasına olursa olsun karşısında yer alırım…
Belki de meslekte yılları geride bırakmanın ve uzun soluklu olmanın en önemli formülü bu ,okuyucu desteğni almak ve objektif olmak, gerekirse kral çıplak diyebilmek…
Ben bu söyleşiden olumlu izlenimlerle ayrıldım, yıllarca hak ettiği konuma gelememiş ilçem adına umutlandım, Başkan Orhan’ın vizyonel, düşünceleriyle ilçeyi hak ettiği konuma getireceğine inanıyorum.
Türkiye’nin en genç belediye başkanlarından olan Orhan, halklara ilişkilere büyük önem veriyor ve yönetimde katılımcılığı önemsiyor, Aziziye adına rasyonel fikirleri olan herkese kapısı açık…
Aziziye makus talihini ciddi projelerle yenecek….

GAMZE İSPİRLİ

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?

#

AZİZİYE, MAKUS TALİHİNİ NASIL YENECEK?” için 2 Yorum

 1. Gürhan Özorhan : diyor ki:

  Ilıca’nın isim değişikliği gazi dedemin kemiklerini sızlatmıştır buna rağmen, isim değişikliğine gidilerek ILICA’NIN hak ettiği çağdaş yapısına hizmet edenlere şükranlarımı sunarım.

 2. Tarihte ve günümüzde kaplıcalarıyla bilinen Ilıca, ne yazık ki yıllar boyunca ortak paydası basiretsizlik ve kendi cepleri olan yöneticiler tarafından yönetilmiştir.
  Ülkemizdeki akranlarıyla karşılaştırma yapmak istesek bu bile mümkün değil. Geçtiğimiz 5 yılı değerlendirecek olursak, kocaman bir kayıp var.
  İlçe bildiğimiz Belediyecilik sistemi değil teokratik bir yapıyla yönetilmiş.
  Özellikle birleşmenin ardından yapılan haksızlıklar başarı gibi gösterilmiş, yönetimi elinde bulunduran teokratik yapı ve yandaşları Belediyenin bütün imkanlarından yararlanmıştır.
  Ta ki Başkan Cevdet Orhan’ın adaylığı açıklanıp, başkanlık koltuğuna oturana kadar.
  Başkan Cevdet Orhan, öyle bir kişiliğe sahip ki her insanı gerekirse saatlerce dinleyip, ona değer verir.
  Böyle bir vizyonel başkanı yazdığınız için size teşekkür ediyorum gamze hanım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MİLLİ EGEMENLİK VE 23 NİSAN COŞKUSU

  23 Nisan 2020 Tüm Manşetler, yazarlar

  Tarihçi Kübra ÖZDEMİR’in yazısı Bugün günlerden  23 Nisan. Bundan tam yüz yıl önce’’ Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’’ sözü ile  milletegemenliğine dayalı  Türk  Devleti’nin  kuruluşu ve kurtuluşunun  temelleri atılmıştır. Meclisin açılışında  öncü rol oynayan Mustafa Kemal  19 mayıs 1919 da samsun ‘a  ayak basarak ulusal Kurtuluş Savaşı’nı başlatmış, Erzurum ve Sivas kongrelerinde alınan kararlar ile  ulus egemenliğinin yine ulusun sağlayacağını ortaya koymuştur. ‘ Tek bir egemenlik vardır  o da ulus egemenliğidir ‘ anlayışıyl...
 • MİLLİ MÜCADELE KENTİNİN GURUR GÜNÜ

  07 Nisan 2020 yazarlar

  TARİHÇİ KÜBRA ÖZDEMİR’İN YAZISI   Türk tarihinde önemli bir yer edinen dadaşlar diyarı Erzurum 1. Dünya savaşı sırasında çok büyük acılara sahne olmuştur.  Bu süreçte insanlık tarihinde eşine rastlanılmayan vahşet ve katliama karşı milli bir şuur oluşmuş ve Erzurum kahramanlık destanı yazmıştır. Hınçak Taşlak Ermeni çetelerinin katliamına rağmen Erzurum halkı vatan, millet, bayrak sevgisini kaybetmemiş yaşlısı,  genci,  kadını,  erkeği,  milli birlik ve beraberlik anlayışıyla mücadelesini sürdürmüştür. 1917 yılında Rusya da...
 • ÇANAKKALE DESTANI

  07 Nisan 2020 yazarlar

  TARİHÇİ KÜBRA ÖZDEMİR’İN YAZISI…. Çanakkale içinde aynalı çarşı Ana    ben   gidiyom   düşmana  karşı Of  gençliğim eyvah… Şair   bu   dizelerle  anlatıyor,   Çanakkale destanının ne kadar anlam yüklü  olduğunu  ve kelimelerin  kifayesiz kaldığını. Tarihin  en büyük ve gerçek  savaşlarından  birisidir  Çanakkale .  Kürdü ,  Türk’ü,  Lazı,   çerkezi   vatanın kurtarılması  için tek yürekti. 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 105’inci yıl dönümünde kefensiz yatan kahramanlarımızı kaleme almak istiyorum…. ...
 • DALGALANDIMDA DURULDUM!

  30 Ekim 2019 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

    Cırcır konuşan bir Çinliyi dinleyerek Çince öğrenebilir mi insan. Hayatımı ve anılarımı montajlama hevesi içinde değilim.. Pişmanlıklarımı da; arkeolojik kazı yaparak çıkarmanın bana bir faydası, hatalarımdan ders çıkarmak olmasıdır. Her insan hayatının bir karışık kasedi vardır. Bu karışık kasette yıllarca siyaseti önlü arkalı çalıp dinledim. Çok geçte olsa dinlemeyi bırakmayı başardım.. Mutluluğum,cezvelerden kabarıp kabarıp boşalıyor fincanlara, höpürdete höpürdete yudumluyorum sabah kahvemi, elimde si...
bahis siteleri