logo

AZİZİYE, MAKUS TALİHİNİ NASIL YENECEK?


Gamze İspirli
gamzeispirli@hotmail.com

gamze_ispirli

Geçtiğimiz gün Aziziye Belediye Başkanı Muhammet Cevdet Orhan ile geniş kapsamlı bir röportaj yapma imkanı buldum.
Doğup büyüdüğüm ve yaşadığım ilçeye yapılacak çalışmaları Başkan Orhan’dan dinleme olanağı edindim.
Ilıca, bugüne kadar hak ettiği konuma gelememiş bir ilçe, termal tesisler, Şeker Fabrikası, Süt Fabrikası ve Askeriye gibi önemli kurumlar olduğu halde bir türlü kalkınmada hak ettiği konuma gelemedi, tarihi ilçe.
İlçenin makus talihi göç ve işsizliği bir türlü yenemedi.
Önce ismini sonra değerlerini kaybetti…
Orhan ile konuşurken Ilıca ve Dadaşkent adına umutlandım…
Bugüne kadar Dadaşkent ve Ilıca adına yapılacakların ciddi manada kamuoyuyla paylaşılmaması açıkçası benim kaygılandırıyordu.
Aziziye Belediyesi eski Başkanı Fatih Cengiz döneminde başlayan kentsel dönüşüm çalışmalarına yoğunlaşacağını belirten Başkan Orhan, Ilıca’nın kaplıca turizmiyle hak ettiği ivmeye kavuşacağını ifade etti.
Yatırım ve istihdamı önemseyen bir belediye başkanının ilçenin kaderini değiştireceğini düşünüyorum.
Başkan Orhan, kapısı herkese açık olan, katılımcı yönetim anlayışını benimseyen bir yönetici fakat sorunları diz boyu olan bir ilçeyi yönetmek çokta kolay değil.
Ilıca için kaplıca turizminin, kış turizmi ve inanç turizmiyle entegre edilmesinin önemine değinen Orhan, olaya tek yönlü bakmıyor, yatırım ve üretim olmadan kalkınmanın olmayacağı yönünde profesyonel bir düşünceyi benimsiyor.
Çoğu başkan maalesef bu vizyonda değil…
İlçem adına umutluyum çünkü, karşımda sadece karodan, bordürden, asfaltlamadan bahseden bir belediye başkanı bulmadım…
Başkan Orhan, belediyeciliğin sinerji işi olduğunu benimsemiş, katılımcı yönetim anlayışını ve müteşebbisi destekleyecek projelerden bahsediyor.
Ilıca ile ilgili bu bilgileri edindikten sonra Başkan Orhan’dan Dadaşkent ile ilgili yapılacak hizmetleri konuştuk.
Dadaşkent, maalesef bugüne kadar sosyal ortamı olmayan bir yerleşim merkezi olarak anıldı.
Ailenizle birlikte dinleyeceğiniz bir mesire alanının olmaması, çay bahçesi, yürüyüş parkuru, kapsamlı otoparkların olmadığı köyü andıran bir yerleşim alanı Dadaşkent.
Eski Başkan Cengiz, ilçeye çocuk parkları yaparak, bu alanda adımlar attı, fakat tam anlamıyla bu alandaki eksiklik giderilemedi.
Gezköy hala harabe, Başkan Orhan’a Gezköy projesinin akıbetini sorduk, yaşam merkezleri oluşturarak, sosyal alanlar yapacaklarından bahsetti .
Dadaşkent’te son dönemlerde yapılan en farklı hizmet ramazanda yapılan etkinliklerdi, Dadaşkent maalesef bugüne kadar ramazan etkinliklerinden, iftar sofralarından yoksundu.
Başkan Orhan sokak iftarlarını gelenekselleştirecek ve halkın içinde daha çok yer alacak.
Söyleşide dikkatimi çeken en önemli nokta ise aynı zamanda Tüketiciyi Koruma Derneği Erzurum Şube Başkanı olarak gündeme getirdiğim baz istasyonu konusunda Çevre Mühendisi olan Orhan’ın yaklaşımıydı, Başkan Orhan, kararlı ifadelerle baz istasyonlarını insanların yoğun olarak yaşadığı yerlere kurmak isteyen rantçılara göz açtırmayacağını dile getirdi.
Çevreci bir başkanla konuşurken, sorunları anlatmakta güçlük çekmedim açıkçası…
Dadaşkent imar yapısı yeniden revize edilecek ve çok katlı binalar olamayacak, yeşil alanlar artacak, baz istasyonları gibi ölüm saçan kavramlar halk sağlığını tehdit etmeyecek.
Okurlarım beni çok iyi bilir, gerekirse eleştirmekten asla çekinmem, doğruların her zamanda alkışlayıcısı olurken, yanlışlıkların ne pahasına olursa olsun karşısında yer alırım…
Belki de meslekte yılları geride bırakmanın ve uzun soluklu olmanın en önemli formülü bu ,okuyucu desteğni almak ve objektif olmak, gerekirse kral çıplak diyebilmek…
Ben bu söyleşiden olumlu izlenimlerle ayrıldım, yıllarca hak ettiği konuma gelememiş ilçem adına umutlandım, Başkan Orhan’ın vizyonel, düşünceleriyle ilçeyi hak ettiği konuma getireceğine inanıyorum.
Türkiye’nin en genç belediye başkanlarından olan Orhan, halklara ilişkilere büyük önem veriyor ve yönetimde katılımcılığı önemsiyor, Aziziye adına rasyonel fikirleri olan herkese kapısı açık…
Aziziye makus talihini ciddi projelerle yenecek….

GAMZE İSPİRLİ

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?

#

AZİZİYE, MAKUS TALİHİNİ NASIL YENECEK?” için 2 Yorum

 1. Gürhan Özorhan : diyor ki:

  Ilıca’nın isim değişikliği gazi dedemin kemiklerini sızlatmıştır buna rağmen, isim değişikliğine gidilerek ILICA’NIN hak ettiği çağdaş yapısına hizmet edenlere şükranlarımı sunarım.

 2. Tarihte ve günümüzde kaplıcalarıyla bilinen Ilıca, ne yazık ki yıllar boyunca ortak paydası basiretsizlik ve kendi cepleri olan yöneticiler tarafından yönetilmiştir.
  Ülkemizdeki akranlarıyla karşılaştırma yapmak istesek bu bile mümkün değil. Geçtiğimiz 5 yılı değerlendirecek olursak, kocaman bir kayıp var.
  İlçe bildiğimiz Belediyecilik sistemi değil teokratik bir yapıyla yönetilmiş.
  Özellikle birleşmenin ardından yapılan haksızlıklar başarı gibi gösterilmiş, yönetimi elinde bulunduran teokratik yapı ve yandaşları Belediyenin bütün imkanlarından yararlanmıştır.
  Ta ki Başkan Cevdet Orhan’ın adaylığı açıklanıp, başkanlık koltuğuna oturana kadar.
  Başkan Cevdet Orhan, öyle bir kişiliğe sahip ki her insanı gerekirse saatlerce dinleyip, ona değer verir.
  Böyle bir vizyonel başkanı yazdığınız için size teşekkür ediyorum gamze hanım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Merak ediyorum…

  20 Eylül 2019 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

    Annelere saygım sonsuz... Diyarbakır HDP İl Binası önünde şu an itibarıyla 43 aile dağda ki çocukları için eylem yapıyor. Bu çocukların bazıları 20 yıl. Bazıları 15 yıl. Kimi de 5 ila 10 yıldır dağda. Bu kadar uzun sürelerle dağda. Terör örgütü ile birlikte olmuş bu insanlar. İlla ki bir eyleme katılmışlardır. Ellerine asker, polis yada sivil kanı bulaşmıştır. Kim bilir kaç kişinin katili olmuşlardır... Şimdi, diyelim ki... PKK bu teröristlerin hepsini geri gönderdi. Ne olacak o zaman? Bu teröristlere nasıl bir işle...
 • Kim suçlu?!

  26 Ağustos 2019 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

  Hayır! Hepimiz suçlu değiliz... Yıllardır insanımızı bilimsel çağdaş eğitimden, sanattan uzak tutmak için elinden geleni yapan. Toplumu gerici, çağ dışı yönelimlere. Cemaat, tarikat ve vakıflara ve onların yurtlarına mahkum eden. İnsanları zihnen Ortadoğululaştıran. Cahilleştirip, emperyalizme köle yapmaya çalışanlar suçlu! Toplumda ki bu değişim ve dönüşümden. Kadın cinayetlerinden. Çocuk tecavüzleri ve ölümlerinden. Doğa katliamından. Yerüstü ve yeraltı kaynaklarımızın yağmalanmasından. Hırsızlık, arsızlık ve adam kayırmac...
 • NİÇİN ADAY OLDUNUZ?

  02 Şubat 2019 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

  Erzurum’da yerel seçim süreci büyük bir ivme kazanırken,  siyasi partiler adaylarının hemen hemen tümünü belirledi. Farklı platformlarda çeşitli partilerin adaylarıyla karşılaşma imkânı buluyoruz. Belediye başkanlığı önemli bir görev, kentlerin gelişmesinde yerel idarelerin önemli bir yeri var. Yerel seçimlerde siyasi partilere tercihlerden çok adayların donanımları ve projelerine oy verilmesi gerektiğini düşünenlerdenim. Donanımlı ve birikimli adayların, kendilerini çok iyi anlatması gerekiyor. Erzurum geçmişe göre daha iyi duru...
 • İKİMİZ BİR FİDANIN GÜLLER AÇAN DALIYIZ!

  08 Ocak 2019 Tüm Manşetler, yazarlar

    Yalan duvarının bordür taşları; neden yüzünü asarsın “ bu havada kuramaz” Gerdiğim yayın oku hedefi bulmuyor. Yalanlara öyle kandık ki gerçeklere inanmıyoruz! Bizim nesil, siyasi liderlerini duvardan duvara halıflex kaplı, kömür sobalı ve kömürle ısınan kaloriferli evlerde otururken tanıdık ve sevdik. Şimdikileri, asansörlü kombili bilmem kaç odalı saraylarda ikamet etmelerinden sensorlu, güneş enerjili Mevlana semazenleri oldukları için mi sevemedik? Birbirlerini taşlayan, İttifak dostları bu günler “ikimiz bir fidanın güller açan d...
iddaa tahminleri banko tahmin gaziantep escort