logo

24 Temmuz 2014

AZİZİYE’DE BAZ İSTASYONU SKANDALI !

DSC_0017

Erzurum’da mantar gibi artan baz isyanları vatandaşın tepkisine yol açarken, yetkililer sessiz kalmayı tercih ediyor. Baz istasyonlarını kamufle etmek isteyen bazı rantçılar ise tepki çekmemek için baz istasyonlarına reklam panosu süsü veriyor. Halkın sağlığını olumsuz etkileyen baz istasyonları bazı insan hakları komisyonlarında insan hakları ihlali sayılırken, Aziziye ilçesi Saltuklu mahallesinde, Vali Vefik Kitapçıgil ilköğretim okulunun yakınında bulunan Olimpiyat Halı saha panosu altında kurulan baz istasyonunun kamufle edilmesi, vatandaşın tepkisine yol açıyor.
Söz konusu Halı sahanın yerinin ise Aziziye Belediyesi’nden kiralandığı iddia edilirken, Aziziye ve Büyükşehir Belediyesinin bu konuda duyarsız kalması tepki topluyor.
Kent Vizyon 25’e açıklamalarda bulunan Halı saha işletmecisi, Erzurum’da her yerde rahatlıkla kurulan baz istasyonlarının artığını belirterek,, ‘’Şükrüpaşa’da Kocatepe İlköğretim Okulu bahçesinde 3 baz istasyonu kuruldu, hiç kimse bu duruma tepki göstermedi. Eğer oradaki baz istasyonları kaldırılırsa bizde buradan bu istasyonları kaldırırız. Kimse bizimle uğraşamaz, gereken izinleri aldık, Mağdur olduklarını düşünenler GSM şirketiyle muhatap olsunlar, hiç bir tepki bizim için önemli değil’’ diyerek, vatandaşın tepkisini hiçe saydı.

RANT İÇİN HALK SAĞLIĞI İHLAL EDİLİYOR
Saltuklu Mahalle Muhtarı Gürbüz Özer, konunun takipçisi olacaklarını belirterek, Aziziye Belediyesi’ne durumu ilettiklerini net yanıt alamadıklarını söyledi.
Okul yanında kurulan baz istasyonun ölüm saçtığını belirten muhtar Özer, ‘’ Mahallemiz adına yapılması gereken ne işse onu yapacağız. Söz konusu reklam panosunun amacını işletmeciye sorduk, durumu geçiştirdi, reklam panosu olduğunu ifade etti, bu durum gerçekten etik değil, imza kampanyası düzenleyerek, hakkımızı arayacağız. Söz konusu baz istasyonun yanında okul, alışveriş merkezi, cami ve çok sayıda ev var. İlköğretim okulunda okuyan çocuklar bu durumdan etkilenecektir. İnsan sirkülasyonun yoğun olduğu bir yerde böyle bir baz istasyonun yapılmasına anlam veremedik ve duruma tepkiliyiz, mahalleli bu konuda oldukça tedirgin, hakkımızı arayacağız’’ dedi.
YARGITAY KARARI HİÇE SAYILIYOR
TÜKODER Erzurum Şube Başkanı Gamze İspirli ise Yargıtay’ın 2012 yılında baz istasyonlarının şehir dışına yapılması yönündeki kararlarının ihlal edildiğini belirterek, konuyla ilgili yasal işlem başlatacaklarını söyledi.

İspirli konuyla ilgili şunları söyledi:
‘’Baz istasyonlarının sağlığa zararları üzerine yapılan tartışmalara yargı son noktayı koydu. Yargıtay 08.03.2012 tarihli, 2011 /13424- 2012/ 2613 sayılı ilamında “ Baz istasyonlarının insanların yoğun olarak yaşadıkları ve hayatlarını sürdürdükleri yerlerde kurulu olması nedeniyle uzun sürede insanlara biyolojik ve psikolojik olarak zarar verme riskinin yüksek olduğunu, ölçüm değerleri normal sınırlarda olmasına rağmen sağlık açısından riskli olabileceğini, dolayısıyla kaldırılması gerektiğine “ karar vererek baz istasyonlarının insan sağlığına zarar verebilme riskini kabul etmiş oldu. Bugüne kadar açılan yüzlerce davada mahkemeler çelişkili kararlar verirken bundan böyle tartışmaya son verilmiş ve açılacak davalarda sonuç belli olmuştur. Şimdi yapmamız gereken evlerimize çok yakın mesafelerde kurulmuş olan ve sağlığımızı tehdit eden bu tesislerin kaldırılması için dava açmaktır.
İletişimin sağlanması için bu tesislerin zorunlu olduğu tartışmasızdır. Ancak tesislerin sağlığımızı tehdit edecek derecede yakınımıza kurulması gerekli değildir. Avrupa ülkelerinde bu tesisler şehir dışlarında kurulurken biz de okullarımızın, hastanelerimizin ve evlerimizin üzerine ya da mahallemizin ortasına kurulmaktadır. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bu konuda gereğini yapmayıp, sadece belli ölçüm değerleri tespit etmekle yetinmiş, GSM operatörleri de bu ölçümlere ve belirlenen kriterlere uyduklarını söyleyerek durmaksızın baz istasyonu kurmaya devam etmişlerdir. Öyle ki reklamlarında “ her yarım saatte bir baz istasyonu “ söylemini kullanacak kadar da ileri gitmişlerdir. Derneğimiz her konuda olduğu gibi bu konuda da yıllardır mücadele etmekte ve bir yandan davalar açarken, diğer yandan da mahalle örgütlenmeleri yapmakta, baz istasyonlarına karşı mücadeleyi hız kesmeden sürdürmektedir. Bizler mücadele eder ve yargıya başvurursak GSM operatörleri de tüketicilerin sağlığının ve güvenliğinin korunması hakkına saygı göstermeyi ve halkın sağlığıyla oynamadan yeni çözümler üretmeyi öğreneceklerdir’’
İspirli, sağlıklı çevrede yaşama hakkının, iletişim hakkından öncelikli olduğunu belirterek, konunun komşuluk hukukuna aykırı olduğunu baz istasyonlarının kanser hastalıklarını artırdığını sözlerine ekledi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?

#

AZİZİYE’DE BAZ İSTASYONU SKANDALI !” için 1 yorum

  1. YAĞMA TALAN DÜZENİNDE HERŞEY MUBAH,YETER Kİ MADDİ KKAZANÇ OLSUN.

bahis siteleri