logo

09 Ekim 2014

BAKAN GÜLLÜCE’DEN KOBANİ DEĞERLENDİRMESİ

 

 

Çevre Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, son günlerde ülke genelinde yaşanan Kobani eylemleri ile ilgili yaşananların densizlik olduğunu söyleyerek, “Anadolu toprakları nice böyle fırtınalar atlatmıştır ve ayakta kalmayı bilmiştir. İnsani yardım bakımında herkes haddini bilsin, Türkiye’yi eleştirmesin” dedi.

Bir dizi ziyaret için Karabük’e gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Karabük Valisi Orhan Alimoğlu’nu ziyaret ederek gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Güllüce, ülke genelinde yaşanan olayların terör olduğunu ve abiyane tabirle densizlik olduğunu söyleyerek şöyle konuştu: “Türkiye, bütün muhaceret yapan Suriye ve Irak halkına kapılarını açmış, tüm terörden kaçan insanlara yıllardır bakan, hiçbir renk, ırk, dil, din, mezhep ayrımı yapmadan, Anadolu’nun şanına layık şekilde ana kucağı gibi herkese kucağını açıp yıllarca bakmakta. İnsani bütün yardımlarını yapmakta. Tezkerenin birincisi bu. İnsani yardım bakımından dünyanın bütün ülkelerinin önündeyiz. Dünyada başka ülkelere ve başka insanlara yardım yapan üçüncü ülkeyiz. Bundan da iftihar ediyoruz. Bu toprakların insanları paylaşmayı yardım etmeyi seven insanlardır. Devlet geleneğimizde olan bir şeydir. İnsani yardım bakımından herkes haddini bilsin, Türkiye’yi eleştirmesin.”

Yardım konusunda dev ekonomileri olan ülkelerin önünde olduğumuzu anlatan Güllüce, şunları söyledi: “Tezkereye hayır diyeceksin, sonra da Kobani’ye niye yardım yapılmıyor diye yürüyeceksin, bu da başka bir densizlik. Başka kelimeler de söylemek lazım ama büyük bir ülkeyiz. Bu ülkenin gidişini çok büyük kalkmış, müreffeh, sakin, huzurlu, yüksek teknolojiye ulaşmış ve kişi başı geliri oldukça yükselmiş, dünyanın 10 ekonomisine gidecek yolundan üç beş tane terör eylemi ile durdurulabilmesi mümkün değil. Karıştırmaya çalışanlar hiç böyle hayale kapılmasın. Bu Anadolu toprakları nice böyle fırtınalar atlatmıştır ve ayakta kalmayı bilmiştir Vatandaşlarımız moralini bozmasın, devletimiz ve milletimiz güçlüdür. Bu kalkınma refah ve gelişme yolunda ilerleyeceğiz. Hiçbir tezgah, oyun, manevra, bulaşıklık, kumpas bu işi engellemeyecektir. Herkes moralini sağlam tutsun. Bunlar olmaması gereken şeyler ama, ülkemizi ve milletimizin morali bozulmasın. Her şey zaman içinde düzelecek.”

Kış öncesi sığınmacıların barınma sorunu olup olmayacağı yönünde bir soruya ise Bakan Güllüce, şöyle karşılık verdi: “AFAD tüm imkanlarını sağlamış durumda. Oldukça konforlu şekilde yaşamaktalar. Bırakın devleti hayırsever insanlar bile yardım etmekte. Dünyada en fazla paylaşmayı bilen ve seven milletin çocuklarıyız biz. Bu millet büyük bir millettir, fedakar millettir. Biz yıllardır bakıyoruz ve devam edeceğiz bakmaya. Gelen misafirler inşallah bir sonraki Kurban bayramını kendi ülkelerinde kutlar.”

Türkiye’nin tampon bölgesi noktasında ABD’nin konuyu masaya getirmediklerinin hatırlatılması üzerine ise Güllüce, “Daha sonra değiştirdiler. Düşünebiliriz falan dediler. Onlarda tereddüt halinde. Kesin kararını verebilmiş değiller. Fransa destekliyor, herhalde İngiltere’de destekleyecek. Bu dış politika ve süreç gerekiyor” ifadesini kullandı.

Bakan Güllüce, daha sonra Ak Parti İl Başkanı Timurçin Saylar’ı ziyaret ederek basına kapalı görüştü. – Karabük

Kaynak: haberler.com
Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?

bahis siteleri