logo

08 Mart 2014

Başbakan Erdoğan Canlı Yayında Soruları Yanıtladı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ATV-A Haber yayınında gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Erdoğan, dinlemeler konusunda artık kriptolu telefonları kullanmadığını, normal telefonla konuştuğunu söyledi "Dinlerseniz dinleyin" dedi.

Başbakan Erdoğan’ın açıklamalarından önemli satırbaşları:

Bugün Elazığ ve Malatya’daydık. Elazığ’da bugün bambaşka bir coşku vardı. Bugün Elazığ’a Başbakan olarak 16’ıncı gidişimdi. Biliyorsunuz gakkoşların heyecanı farklıdır. Çok açık ve net onu gösterdiler. O coşku bir şeyi gösteriyordu, bu paralel yapı meselesi halkı birbirine çok farklı bir şekilde kenetlemiş. Malatya’ya geldik, Malatya tarih yazdı bugün. Emniyet’in söylediği rakamlar 100 bin dediler. Paralel yapıya girmeden meydan birinci, ikinci dediğiniz zaman üç kafadarın üçüncüsünü demeden halk hemen tepkisini koyuyor. Vatandaş enteresan sloganlar uydurmuş. İnsan bunları görünce o duygu o tepki çok çok farklı. Öbür taraftan bakınca muhalefet montaj diyor. Bunların montaj tekniği çok farklı. Onlar onunla oyalana dursunlar biz yolumuza aynı şekilde devam ediyoruz. Milli irade sandıkta en güzel şekilde tecelli ederek en güzel cevabı verecek.

Doğrusu ben provakasyon beklemiyorum. Ama olmaz da diyemeyiz niye, çünkü gittikçe hırçınlaşma var. Örneğin İstanbul’da Trabzonlular gecesi düşünün sizi kabullenmiyor toplum, siz çıkarken oradan birisi belki size laf da atmış olabilir. Ama kalkıp siz ona yumruk atarsanız bir siyasetçi olarak, bunun nasıl bir hazımsızlığı ortaya koyduğunu görmüş oluyoruz.

Bu şunu getirir demekki, yaptırdığı kamuoyu araştırmalarında vs. beklediği neticeyi göremeyince artık bir hırçınlaşma başladı. Ertesi gün mesela yine Eyüp’te konuşma yaparken bir tane vatandaş alkışlamıyor, alkışlamayınca ”Teneke gibi orada ne duruyorsun çek git” diyor. Alkışlar veya alkışlamaz. Ondan sonra bugünkü açıklamalarını gazetelerde okuyoruz, "O zaten AK Partili, Fatih Belediyesi’ndeki AK Partili Belediye Başkan Yardımcısının kardeşi diyor. Olabilir adam Trabzonlu. Adamlar Trabzonlular gecesine geldi, CHP’liler gecesine gelmedi ki. Ama sen İstanbul’a Belediye Başkanı olmaya karar verdiysen sen tüm İstanbulluların Belediye Başkanı olacaksın CHP’lilerin Belediye Başkanı olmayacaksın. Dolayısıyla mesajını da buna göre vermek zorundasın. Ama sen daha ilk elde kaybettin işi. Niye? Dedi ki "O AK Partililerin" Sen AK Partililerin Belediye Başkanı olmayacak mısın? Böyle bir mantık olmaz.

YOUTUBE, FACEBOOK KAPATILABİLİR

“Şu anda dinlenme riski olmadan konuşacak durumda değilim. Kriptolu telefonu bıraktım, artık normal telefondan konuşuyorum. ‘Dinlerseniz dinleyin’ diyorum. Adamı ipe götürür bu dinlemeler ya, öyle montaj var. Yani insanları eşlerinden ayırır, aileyi bozar. Bakın bu internet yasasına bu malum çevreler hemen isyan ettiler. Biz neyse yapabildiğimiz kadarıyla şu anda onu yaptık. Ki o alanda bile 30 Mart’tan sonra atacağımız başka adımlar var. Bu konuda kararlılığımız var. Biz bu milleti YouTube’a, Facebook’a yedirmeyiz. Atılması gereken adım neyse biz bu adımı en kesin hatlarla atacağız. Kapatılmaları dahil. Çünkü yani bu insanlar veya bu kurumlar kazançları için imkanları için her türlü ahlaksızlığı, her türlü casusluğu, ajanlığı teşvik ediyor. Böyle bir özgürlük anlayışı olamaz.

(Obama ile Gülen diyaloğu) Sayın Obama ile bu konuları görüştüm. Oradan da umutluyum. ”Ülkemdeki huzursuzluğun kaynağındaki kişi sizdedir” dedim, ”Pensilvanya’dadır” dedim. Bu kadar açık söyledim, ”Ben de sizden gereğini bekliyorum” dedim. ”Çünkü benim ülkemin iç güvenliğini tehdit edenler sizdeyse siz de buna karşı gerekli tavrı koymalısınız. Amerika’nın iç güvenliğini tehdit eden kişiler bende olduğu zaman siz nasıl bunu benden istiyorsanız, ben de sizden aynı şekilde bunları isteme hakkına sahibim” dedim. Olumlu baktı. Mesaj alınmıştır dedi. (Kırmızı bülten söz konusu mu?) Neden olmasın. İşte diyorum ya her şeyi önce alt yapısını oluşturacaksın, hazırladığın bülteni de sağlam hazırlayacaksın.”

"BİR KISIM YARGI ADİL KARAR VERECEK DURUMDA DEĞİL"

MAHMUT ÖVÜR: Başbakan dinleniyor, Başbakan’ın Bakan ile konuşması dinleniyor. Ve siz bunu meydanlarda casusluk diye tanımlıyorsunuz. Peki bunun karşısında ne yapıyorsunuz? Bunun müeyyidesi nedir? Toplum bunu merak ediyor?

Mahmut Bey bunun müeyyidesi çok ağır. Casusluğa, ajanlığa giriyor bu dinlemeler. Fakat şu anda bir kısım yargı henüz adil bir karar verecek durumda değil. Hukuki yargıyı da o şekilde dizayn etmişler. Bir defa bunun bir düzene sokulması lazım. Biz olaya neden HSYK’dan başladık? Çünkü alt derece mahkemelerde herhangi bir cezai müeyyide uygulayamıyorsunuz. Kapanın elinde kalıyor. İsteyen istediğini istediği zaman istediği şekilde dinleyebiliyor. Sadece dinleme değil, ortam görüntüleme hepsi var. Bunların hepsini yapıyorlar. Açıklanan onbinlerce yüzbinlerce insan dinlendi. Geçenlerde biliyorsunuz, Başsavcı ”Bu rakam 3 bin falan değil” dedi.

‘Yapılan Casusluk ve Ajanlık’ Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız

Kaynak: haber365.com
Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?

bahis siteleri