logo

BAŞKAN KORKUT: ‘’YAKUTİYE CAZİBE MERKEZİ OLACAK’’

ali korkut

Bu haftaki söyleşi köşemizin konuğu, Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut. Başkan Korkut ile Yakutiye’de yapılacak çalışmaları konuştuk. Yakutiye’de kentsel dönüşüme ağırlık vereceklerini belirterek, ”Yakutiye’de kentsel dönüşüm için yıkımlarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz. Yakutiye, kentsel dönüşüm ve tarihi eserlerdeki çalışmalarla çağdaş vizyon kazanacak. Büyükşehir Belediyemizle işbirliği içerisinde Yakutiye cazibe merkezi olacak” dedi. Başkan Korkut ile yaptığımız söyleşiyi sunuyor, iyi haftalar diliyoruz…
GAMZE İSPİRLİ

İSPİRLİ: Sayın Başkan, öncelikle kentsel dönüşüm alanında yaptığınız çalışmalara değinmek istiyorum, ikinci defa seçilen bir belediye başkanı olarak bundan sonra ne gibi çalışmalara imza atacaksınız?

KORKUT: Kentsel dönüşüm alanında önemli projelerimiz var. Erzurum’un merkezini oluşturan Hacıcuma, Taş Mescit, Narmanlı, Sultan Melik, Rabiahatun, Mehdiefendi, Habipefendi, Hasanibasri, Gürselevler’de Kentsel Dönüşüm Projelerimiz yürüyor. Yer yer kamulaştırma çalışmaları yüzde 99’a varan bölgeler var. Yakutiye sınırlarımız içerisinde kentsel uygulama ihtiyacı duyulan çok alan bulunuyor. Bu bağlamda ciddi bir envanter çalışması yaptırdım. Bu alanda İller Bankasından, 30 milyon TL’lik kredi talep ederek, Taş mescit, Narmanlı ve Hacı Cuma Mahallelerinde 58 dönümlük alanın yüzde 60’ını tamamladık Bundan sonrada kalan kısımların projeleri yapılacak.17 mahallede dönüşümün zorunlu. 9 mahallede kentsel dönüşüm yürüyor. Yakutiye ilçe sınırlarında yer alan alanların envanterini çıkardık. Ciddi para ve emek gerekiyor. Sayın Başbakanımız son Erzurum gezisinde Yakutiye’de ciddi oranda kentsel dönüşüme ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Bizlerde Büyükşehir Belediyesi ile el ele vererek, bu alandaki sorunlara çözüm üreterek, Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın destekleriyle tüm projelerimizi tamamlayacağız.

TARİHİ ESERLERLE YAKUTİYE’YE YENİ BİR VİZYON KAZANDIRACAK

İSPİRLİ: Sayın Başkan, tarihi eserleri her fırsatta önemsediğinizi ifade ediyor, tarihi dokunun korunması konusundaki görüşlerinizi kamuoyu ile paylaşıyorsunuz. Yakutiye tarihi eserler açısından zengin bir ilçe. Üç kümbetler cazibe merkezi projesi ne aşamada, bu alandaki çalışmalarınızı okuyucularımızla paylaşır mısınız?

KORKUT: Üç kümbetlerde 100 dönümlük alanı ve bu alanda Büyükşehir Belediyesinden talep ettiğimiz 50 dönümlük alanda kamulaştırma yaparak, önümüzdeki sene Üç kümbetler cazibe projesini onaylatarak çalışmalara başlayacağız. Üç Kümbetler Projesi içerisinde Kent Müzesi ve Ziyaretçi Karşılama Merkezi, Fuar Alanı ve Kongre Merkezi, Alışveriş Merkezi, Butik Oteller ile dev bir meydan oluşturacağız. Şüphesiz ki, ulusal ekonomilerin performansı uzun dönemde kentlerin ekonomik performansıyla doğru orantılı olmaktadır. Bu çerçevede kentsel sistemlerin düzenlenmesi için kentleşme ve göç süreçlerinin yönlendirilmesinde büyüme kutupları politikası kullanılmaktadır. Projelerimiz bunun altyapısını oluşturacaktır. Bir diğer çalışmamızda
Kamburoğlu hanıyla ilgili. Şu an bu hanın malikleriyle görüştüm Kamburoğlu hanını satın alarak, restore ederek, kuru hali oraya taşıyacağım.
Gümrük hanı, Gümrük hamamı, Gümrük camisini birleştirip meydan haline getireceğiz. Öte yandan Gürcükapı projesinin hayata geçmesi için finansal kaynak konusundaki sorunları aşmaya çalışıyoruz. 5 yıllık süreçte şehirde ciddi değişiklikler olacak.

METRUK BİNALAR KARARLILIKLA YIKILACAK

İSPİRLİ: Sayın Başkan, metruk binalar konusunda kentte önemli sorunlar yaşanıyor. Özellikle Yakutiye’de bu alandaki olumsuzluklar had safhada, geçtiğimiz günlerde Gölbaşı semtindeki metruk binanın yıkılması çocukların ölümüne yol açtı. Erzurum metruk bina ilkelliğinden ne zaman kurtulacak?

KORKUT: Metruk binaların yıkılması konusunda, Büyükşehir Belediyesi ile ortak çalışmalar yapıyoruz. Kentsel dönüşüm bu konudaki sorunların önüne geçecek. Metruk bina sorununu çözmek aslında çok kolay, ancak, kentsel dönüşüm yaptığımızda arsa ve enkaz bedeli hak sahibine ödüyoruz,ancak metruklarda enkaz parası ödenemiyor, vatandaş mağdur olabiliyor, bundan dolayı öteliyoruz. Kentsel dönüşümde vatandaştan alacağımız tepkiyle bu alandaki çalışmaları hızlandıracağız. Gölbaşında yaşanan olaydaki bina metruk bina değil, kişiye ait bina, binanın sahibi metruk eve beton koymuş o beton düşünce çocuklar hayatını kaybetmiş. Olay üzüntü vericiydi. Şehirde bu alanda sıkıntı var, Yakutiye’deki sıkıntı çok daha fazla. Geçmiş dönemlerde belediyeye sadece işçi alınarak bu belediye çalışmaz hale getirilmiş. Sorunlarla dolu bir belediye devraldık. Diğer yandan metruk binalar köyden gelenler için bulunmaz bir nimet, o bölgede incelenmeler yaptık. Vatandaş evden çıkmak istemiyor, bu binalarda oturanlar 150 TL ödeyerek oturuyorlar, metruk binalarda , hak sahibi değil kiracılar oturuyor. Bu konuda tolerans göstermemiz, mümkün değil, şehrin yıkılması lazım. Kentsel dönüşüm şehrin güzelleşmesi adına çok önemli, kararlıyız, görsel olumsuzluk ve tehlike arz eden binalar yıkılacak.

İSPİRLİ: Sayın Korkut, kültürel alanda ne gibi çalışmalara imza atıyorsunuz?
KORKUT: Belediyemiz bünyesinde çeşitli kurslar düzenliyoruz. Yaz aylarında çocukların sportif etkinlikte bulunmaları amacıyla kurslar açıyoruz. Uzman antrenörlerimiz eşliğinde çocuklarımızın yüzme, futbol, buz pateni kursları ile genç ve çocuklarımızın spor yapmalarını sağlıyoruz. Çocuklarımızın güvenli ortamlarda spor yaparak tatillerini değerlendirmeleri için bütün hazırlıklarımızı tamamladık. Geçen kış da 700 öğrenciye yine ücretsiz kayak eğitimi vermiştik. Eğitimlerinin sonunda kursiyerlere sertifika verdik. Bu gibi sosyal ve kültürel çalışmalarımız devam edecek.

İSPİRLİ: Sayın Başkan bundan sonraki hedefleriniz nelerdir?

KORKUT: Yakutiye’de kentsel dönüşüm için yıkımlarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz. Yakutiye, kentsel dönüşüm ve tarihi eserlerdeki çalışmalarla çağdaş vizyon kazanacak.Büyükşehir Belediyemizle işbirliği içerisinde Yakutiye cazibe merkezi olacak.
Kentsel dönüşümle şehir ekonomisine bugüne kadar 84 milyon lira nakit para akışı kattık. Şehrin imajına yakışmayan gecekondu semtlerini yıkıp buraları temizledik. Bir çok yerde kentsel dönuşüm kamulaştırma ikinci etap çalışmalarını başlattık.Bunu yaparken de şehri gecekondulardan kurtardık. TOKİ’yi toplu konut alanına sokmak istemiyoruz. İnşaat sektörü 2 bin kalemin ekmek yediği bir sektör. Şehrimizdeki yap-satçıların, müteahhitlerin bir araya gelip güç birliği yaparak konut üretmesini istiyoruz. Bu şehrin insanı bu şehirde kazansın. TOKİ girdiğinde tek kalem malını Erzurum’dan almıyor. Bu da şehre bir katma değer kazandırmıyor. Arazilerimizi şehrimizin yap-satçılarına tahsis ettik. Onların konut üretmesini ve kazanmasını bekliyoruz.”

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

KAYNAK: YENİGÜN GAZETESİ

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?

bahis siteleri