logo

BAŞKAN ORHAN: ‘’AZİZİYE’YE ÇAĞDAŞ VİZYON KAZANDIRACAĞIZ’’

DSC_0091

Bu haftaki söyleşi köşemizin konuğu Aziziye Belediye Başkanı Muhammet Cevdet Orhan. Orhan ile Aziziye’de yapılan çalışmaları konuştuk. Orhan, Aziziye ile ilgili önemli ciddi projeleri olduğunu belirterek, ‘’Aziziye’ye çağdaş vizyon kazandıracağız. Dadaşkent’yte yaşam alanları oluşturacağız, Ilıca’da ise termal turizm merkezini kış turizmi ve spor turizmi ile entegre edeceğiz’’ diyor. Orhan ayrıca Kent Vizyon haber portalının sürekli gündeme getirdiği baz istasyonları konusunda da gereken çalışmaların yapılacağını belirterek, izinsiz kurulan baz istasyonlarına belediye olarak mücadele başlattıklarını ifade etti. Orhan ile yaptığımız söyleşiyi sunuyor, iyi haftalar diliyoruz.
Gamze İSPİRLİ

ÇEVRECİ BAŞKANIN BAZ İSTASYONU DUYARLILIĞI
İSPİRLİ: Sayın Başkan, öncelikle haber portalımızda Erzurum gündemine getirdiğimiz Aziziye’de mantar gibi artan ruhsatsız baz istasyonlarına değinmek istiyorum. Geçtiğimiz günlerde Saltuklu mahallesinde kurulan ve mahallelinin tepkisine yol açan baz istasyonu konusunda Çevre Mühendisi olan bir belediye başkanı olarak neler söyleyeceksiniz?

ORHAN: ‘’ Yaptığınız haberleri takip eme fırsatı buldum. Söz konusu baz istasyonunu şu an mühürlemiş bulunmaktayız. Kent estetik kurulundan bu konuda izin alınmadan yapılmış kaldırımı işgal etmiş bu baz istasyonu konusunda gereken yaptırımlar uygulanacaktır. Söz konusu baz istasyonu reklam tabelası altında faaliyete geçmiş, estetik kurulundan onay alınmamıştır. Büyükşehir Belediyesi kent estetik kurulu da bu konuda çok duyarlı bir başvuru olduğu halde bu başvuruyu iptal edeceğini düşünüyoruz. İnsan sirkülasyonunun yoğun olduğu bir yerde baz istasyonu kurulmasına çevre mühendisi bir başkan olarak elbette müsaade etmeyiz. Gereken izin alınmadan yasalar hiçe sayılarak yapılan bu uygulamayla ilgili gerekirse yasal yollarla başvuracağız. Baz istasyonlarıyla ilgili kararlı tavrımızdan vazgeçmeyeceğiz. Aziziyeli hemşehrilerimin talepleri bizler için çok önemli’’

ILICA TERMAL TURİZMLE GELİŞECEK
İSPİRLİ: Sayın Başkan, Aziziye Ilıca ve Dadaşkent’ten oluşan önemli bir ilçe özellikle Ilıca gelişme anlamında bugüne kadar hak ettiği konuma gelemedi, Ilıca ile ilgili projelerinizi ve kentsel dönüşüm projesiyle ilgili hedeflerinizi okuyucularımızla paylaşır mısınız?
ORHAN: ‘’ Ilıca’da kentsel dönüşümü ve termal turizm merkezlerini çok önemsiyoruz. Ilıca içerisinde bulunan çarşıda kentsel dönüşüm kapsamında 114 işyeri yapılacak ve çarşıya modern bir vizyon kazandıracağız. Kentsel dönüşüm kapsamındaki çalışmalarımız kararlılıkla devam edecek. Kentsel dönüşüm kapsamında 380 konut yapılacak. Aziziye Termal turizm merkezimize 18 aile kabini daha yapılacak. Ilıca’da bulunan kaplıca suyu bizim için önemli bir rezerv, bu kaynağı diğer turizm alanlarıyla entegre etmenin yollarını arıyoruz, kaplıca turizmini kış turizmi, inanç turizmi ve spor turizmi ile entegre edeceğiz. Bu yönde önemli projelerimiz var. Aziziye Çok önemli konumda hava alanının yakın olması da bir diğer avantaj, bu avantajı kullanabilmek için müteşebbislerle iş birliği içerisindeyiz. İlçemizde yatırım yapıp,i kaplıca suyundan yararlanmak isteyen yatırımcıya gereken desteği vereceğiz. Yatırımcı termal turizm yatırımlarına sunulan teşviklerden ve muafiyetlerden yararlanacak. Yatırımcının arsa bulma sorunu olmayacak.

DADAŞKENT’TE YAŞAM ALANLARI OLUŞACAK
İSPİRLİ: Sayın Başkan, Dadaşkent bugüne kadar sosyal alan konusunda yeterli hizmeti alamadı. Dadaşkent imari yapı bakımından örnek bir yerleşim yeri ancak, sosyal alan açısından oldukça yetersiz, ilçe sakinleri Dadaşkent’i otel kent olarak nitelendiriyor. Dadaşkent için ne gibi çalışmalar yapacaksınız?

ORHAN: ‘’Dadaşkent’in 25 yıllık geçmişi var. Dadaşkent’in imari planlarını revize edeceğiz. Bundan sonra yapılacak binalarda bodrum kat olmayacak. İmar planı değişimine yoğunlaştık, bu konuda elimizden geleni yapacağız. Bundan sonra Dadaşkent’te konut yapacak müteahhitlere bu değişikliklere göre ruhsat verilecek. Gez köy’de 300 dönümlük alanlarda kamulaştırma yapılmış ancak, proje yok. Söz konusu projeyi güncelleyeceğiz. TOKİ bu alana 3 bin konut yapacak. Yapılacak konutlarla birlikte yaşam alanları oluşturacağız. Bu alanlarda yürüyüş parkurları, oto parklar, çocuk parkları, rekreasyon alanları oluşturulacak. Bizim hizmet perspektifimizi ‘ben’ değil ‘biz’ felsefesi oluşturmaktadır. Bunun için yapacağımız her çalışmada olduğu gibi, kentsel dönüşümde de hemşerilerimizin desteğini almak istiyoruz.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARI
İSPİRLİ: Sayın Başkan, 200 Evlerde kentsel dönüşüm ne aşamada?

ORHAN: Gezköy’ün ardından Dadaşkent’te dönüşüme ihtiyaç duyulan tek bölge 200 Evler. Burada da hemşehrilerimizle sürekli istişare ederek, talepleri ve beklentileri dinleyeceğiz, imkanları ortaya koyacağız. Toplu Konut İdaresi’yle birlikte buranın dönüşümünü sağlayarak, hemşehrilerimize daha rahat ve daha ferah bir yaşam alanı sunmak için çalışacağız. Bunun için hemşehrilerimizin bizlere destek vermesini, bizlere güvenmelerini istiyoruz. Bizim gönlümüz hiçbir vatandaşımızın mağdur olmasını ve hak kaybına uğramasını istemez. Bunun için hep birlikte el ve gönül birliği içerisinde çalışacağız

SOKAK İFTARLARI GELENEKSELLEŞECEK
İSPİRLİ: Sayın Orhan , sosyal ve kültürel alanlarda ne gibi çalışmalar yapacaksınız?

ORHAN: Bu yıl ramazan ayında yaptığımız sokak iftarlarımıza hemşehrilerimiz oldu.ilçemizde bugüne kadar böyle bir etkinlik yapılmamış. Milli Egemenlik caddesinde yapılan iftara yoğun ilgi oldu. Bu iftarlar geleneksel hale gelecek. Sosyal ve kültürel çalışmalara ağırlık vereceğiz.
İSPİRLİ:Sayın Başkan Belediyenizin finansal açıdan sıkıntıları var mı ? Geçmiş dönemlere ait borcunuz ne kadar?
‘’Belediyemizin 48 milyon TL borcu bulunuyor. Bu borçlar daha çok SGK’ya olan borçlar. Borç yiğidin kampçısıdır. Aziziye’ye bugüne kadar hizmet üreten herkese teşekkür ediyoruz. Belediyemize finansal kaynak üretmek için gayri menkulleri değerlendireceğiz.

69 MAHALLEYE HİZMET ÜRETİLECEK
İSPİRLİ : İlçeye bağlı köylerle ilgili ne gibi çalışmalar yapılacak?
ORHAN: İlçemize bağlı 69 mahallemiz var. Planlama yaptık bin 702 kilometrelik alanda asfalt çalışması yapacağız. Köylerimize ihtiyaçları doğrultusunda hizmet vereceğiz.

İSPİRLİ: Son olarak söyleşimize eklemek istediğimiz mesajınız var mı ?
Aziziye’yi hak ettiği konuma getirmek için yoğun gayret içerisindeyiz. Katılımcı yönetim anlayışıyla ilçemizi en iyi şekilde yöneteceğiz. Bu anlamda hemşehrilerimizin düşünceleri bizim için çok önemli. Aziziye’ye çağdaş vizyon kazandıracağız. Dadaşkent’te yaşam alanları oluşturacağız, Ilıca’da ise termal turizm merkezini kış turizmi ve spor turizmi ile entegre edeceğiz. Şehirler genellikle batıya doğru gelişiyor, bizde Ilıca ve Dadaşkent’in batıda olmanın avantajıyla, kalkındıracağız.

İSPİRLİ: Verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederiz.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+7 = ?

#

BAŞKAN ORHAN: ‘’AZİZİYE’YE ÇAĞDAŞ VİZYON KAZANDIRACAĞIZ’’” için 1 yorum

  1. Seymen Aksu : diyor ki:

    Yarımca mahallesinin yolu yok başkan. Ne zaman bizde insan gibi bir yoldan geçerek evimize gideceğiz. Söylermisiniz.

bahis siteleri