logo

Başpehlivan Yaşarlı altın kemerin sahibi oldu

 

GÜREŞ (İHA/ERZURUM-İHA)

Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 3. Uluslararası Altın Kemer Karakucak Güreşleri’nde Başpehlivanlığı Erzurumlu milli sporcu Fatih Yaşarlı kazandı.
5 bin kişilik Güreş Arena’da yapılan güreşlere 5 ülkeden toplam 700 sporcu katıldı. Karakucak güreşleri nefesleri kesen mücadelelere sahne oldu. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, 3. Uluslararası Altın Kemer Karakucak Güreşleri’nde yaptığı konuşmada, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Güreş Arena’nın hayırlara vesile olmasını temenni etti. Başkan Sekmen, şunları kaydetti: “Erzurum Güreş Arena’ya teşrif eden, ata sporumuz olan güreşimize yıllarca ömrünü veren, emeğini veren, er meydanında terini akıtan bütün güreşçilerimize, yöneticilerimize ve cazgırlarımıza hoş geldiniz diyor, teşekkür ediyorum. Ata sporu deyince, güreş deyince, cirit deyince, kayak deyince, kızak deyince akla gelen şehrin adı Erzurum’dur. Ata sporunun yuvasıdır, memleketidir, vatanıdır Erzurum. Bu şehre, başta ata sporlarımız olmak üzere bütün spor dallarında Türkiye Şampiyonluğu, Avrupa Şampiyonluğu, Dünya Şampiyonluğu ve Olimpiyat Şampiyonluğu’nu getireceğiz. Bu şehir bir spor şehri, bir kültür şehri, bir sanat şehri olarak nam salacak. Namı daha da artacak. Bu konumda marka haline gelecek. Bizler biliyoruz ki spor kardeşliktir, barıştır, sevgidir, tanıtımdır. Biz buradan 81 vilayetimize sesleniyoruz. Maalesef bizim kalkınmamızı durdurmak isteyen, ülkemizin hızla kalkınmasından hoşnut olmayan, bizi kedere boğmak isteyen bir takım dış güçler ve onların uzantıları satılmış hainler bu milletin önüne set çekmek istiyor. ‘Kalkınmayı durdurun ve dünya dengelerine el koymaktan vazgeçin’ diyorlar. Biz de buradan diyoruz ki; Siz ne derseniz deyin, biz bildiğimiz yoldan sapmayacağız. Kalkınmamıza devam edeceğiz. Ve dünyanın neresinde olursa olsun, bir olay varsa orada Türklerin, Müslümanların temsilcisi olarak biz bulunacağız.”
Başkan Mehmet Sekmen, Erzurum’un sportif ve dev organizasyonlara sürekli ev sahipliği yapacağını ifade etti. Sekmen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugüne kadar 50’nin üzerinde sportif organizasyon yaptık. Bunlar artarak devam edecek. Erzurum’u hep beraber, Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Bakanlarımız, Milletvekillerimiz, siyasi arkadaşlarımız ve halkımızla, Dadaşlarla beraber değiştireceğiz. Erzurum bir üretim, bir yatırım, bir kalkınma merkezi olacak. Zaten Erzurum deyince Türkiye akla gelir. Çünkü Erzurum kardeşliktir, Erzurum dostluktur, Erzurum yiğitliktir, Erzurum er meydanıdır, Erzurum Dadaşlıktır. Biz burada bulunduğumuz sürece Erzurum Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Altın Kemer Karakucak Güreşleri ilelebet devam edecek. Bu duygularla emeği geçen bütün kardeşlerimi tebrik ediyorum. Biz çalıştık işte böyle oldu. Erzurum’un her tarafını, dönemin sonunda farklı bir şekilde yeni döneme hazır olarak sunacağız. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Allah mekânlarını cennet etsin. Gazilerimize de acil şifalar diliyorum. Gaziantep’te düğünde sivil halkımızı kana bulayanlar Allah sizi kahrede, Allah size fırsat vermeye. Ne istediniz o masum sivil vatandaşlarımızdan? 51 tane can aldınız, 73 yaralımız oldu. Bunların hesabını soracağız. Allah’ın izniyle onlara bu aziz milletimiz, devletimiz fırsat vermeyecek. Zannediyorlar ki, ‘Böyle yaparak bu Türk milletini bir birine düşman ederiz.’ Siz bu hain saldırıları yaptıkça biz birbirimize düşman değil, biz birbirimize daha çok sarılıyoruz, daha çok birbirimize kenetleniyoruz ki aramıza hainler sızmasın. Bu duygularla bütün milletimize baş sağlığı diliyorum. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Annelerine, babalarına, eşlerine, çocuklarına sabırlar diliyorum. Bütün gazilerimize de, geçmiş olsun diyor, acil şifalar diliyorum. Onlar istiyorlar ki kalkınma hamleleri dursun. Onların inadına kalkınmaya devam edeceğiz ve yatırımları artırarak devam ettireceğiz.”
AK Parti Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, kente her geldikçe ve yatırımlarla karşılaştıkça mutlu olduğunu ifade ederek, “Teşekkürler Başkan Sekmen” dedi. Milletvekili Ilıcalı, şunları kaydetti: “Erzurum’a her hafta gelen milletvekili olarak değişiklikleri gördükçe ben de şaşırıyorum. Bu Güreş Arena’yı ilk defa gördüm. 45 günde böyle bir tesisi bitirmişler. Olimpiyat Park içerisinde Büyükşehir Belediyemizin yapmış olduğu başka tesisler de var. Burada değerli Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen ve ekibine teşekkür ediyorum. Büyükşehir Belediyemiz, ata sporumuzun Kırkpınar’da marka olduğu gibi Erzurum’da da marka olması için ne güzel bir düzenleme yapmış, ne güzel bir organizasyon yapmış. Dadaşlar pehlivanlarımızla beraber er meydanında. Dadaşlar daha önce demokrasi meydanındaydı şuan da er meydanında… Darbe kalkışmasına karşı Erzurum’dan çok büyük tepki gösterdiniz. Milli iradeye, demokrasiye, Cumhurbaşkanımız Başkomutanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, seçilmişlere büyük destek verdiniz. Bu verdiğiniz destek bütün Türkiye’de ses getirdi. En önce meydanlara çıkan, meydanları dolduran, iman dolu göğüsleri ile darbecilere meydan okuyan Erzurumlular oldu. Daha sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla tüm Türkiye tek vücut oldu, sokakları, meydanları doldurdu. Darbeyi altüst ettik. Fakat daha sonra vatan haini satılmış FETÖ terör örgütünün benzeri terör örgütleri PKK ve DAEŞ saldırılara başladı. Allah şehitlerimize rahmet etsin, yaralı gazilerimize acil şifalar versin. Aynı yerden yönetilen bu terör örgütleri hainlikleri, kalleşlikleri yapıyorlar ama bu birlik ve beraberliğimizle nasıl darbe kalkışmasına karşı dik durduysak, nasıl tepkimizi koyduksa bu saldırıları yapan tüm terör örgütlerine karşı da tepkimizi koyacağız. Allah’ın izniyle hiçbir dış güç ve içerideki satılmış maşaları terör örgütleri karşımızda duramayacaklar. Ülkemiz, bundan sonra bu terör örgütlerinin kökünü tamamen kazıyacak.”
Konuşmaların ardından Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, er meydanında sergilenen güreşleri protokol üyeleri ile birlikte izledi. Başkan Sekmen daha sonra karakucak güreşlerinde Gürcü rakibini yenerek şampiyon olan milli sporcu Fatih Yaşarlı’ya altın kemeri, altın ödülleri ve madalyasını taktı. Erzurum Büyükşehir Belediyesi 3. Uluslararası Altın Kemer Karakucak Güreşleri’nde dereceye giren sporcuların isimleri şöyle:
YILDIZLAR
30 Kilogram
1-Cihat Yılmaz
2-Alex Darhidze
3-Mertcan Aydın
35 Kilogram
1-Mircadev Nabiyev
2-Doğukan Demiray
3-Emre Tahtacı
40 Kilogram
1-Mehmet Çelik
2-Moein Giasedi
3-Mustafa Mamadov
45 Kilogram
1-Abdulfaz Nasirov
2-Okan Tahtacı
3-Veysel Hadi Kızılkaya
50 Kilogram
1-Semih Turgut
2-Muhammed Ali Kesti
3-Regaip Kılcan
55 Kilogram
1-Ahmet Duman
2-Burak Sinin
3-Ruşan Ali Ucun
60 Kilogram
1-Faruk Kırtepe
2-Mücahit Kardeş
3-Ahmet Metehan Alpkılıç
BÜYÜKLER
55 Kilogram
1-Ahmet Peker
2-İbrahim Hınıslıoğlu
3-Muhammed Sancak
60 Kilogram
1-Barış Kaya
2-Otahi Gogava
3-Sezgin Şişmanoğlu
65 Kilogram
1-Recep Münir Aktaş
2-Abdi Zurnacı
3-Arif Eryürek
70 Kilogram
1-Mustafa Kuyucu
2-Yakup Gör
3-Özgür Yiğit
75 Kilogram
1-Ahmet Ertürk
2-Muhammed İlkay
3-Mehmet Özdemir
80 Kilogram
1-Adem Akbulut
2-Ender Coşkun
3-Mehmet Tüylü
85 Kilogram
1-Ayhan Sucu
2-Kadir Yazıcı
3-Erhan Kaçmaz
95 Kilogram
1-Ahmet Bilici
2-Hakkı Ceylan
3-Murat Özkan
Başpehlivan
1-Fatih Yaşarlı
2-Tornike Hideşeli
3-Abucabi Zura

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?

bahis siteleri