logo

BEAH’ta 5 cm kesi ile kalp ameliyatı yapıldı

 

vErzurum’da 75 yaşındaki kalp hastası Orhan Avincan, Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaklaşık 5 santimetrelik kesiyle, göğüs kemiği kesilmeden ameliyat edilerek sağlığına kavuştu. Alınan bilgiye göre, göğüs ağrısı ve nefes darlığı şikayetiyle hastaneye başvuran Orhan Avincan’ın kalp kapakçığının, işlevini yerine getirmediği ve değiştirilmesi gerektiği saptandı. Hastanın işlevini yitiren kalp kapakçığı, yeni uygulanan yöntemle sağ meme altından açılan 5-6 santimetrelik kesiden girilerek, göğüs kemiği kesilmeden kapalı ameliyatla değiştirildi. Ameliyatı gerçekleştiren doktorlar Uzm.Dr. Mustafa Öztürk ve Yrd.Doç.Dr. Selami Demirelli, bu ameliyatla hastanın kısa sürede normal hayatına dönmesinin sağladığını belirttiler.

 

Uzm.Dr. Mustafa Öztürk, yaptığı açıklamada, kalp kapakçığı değişimini, Erzurum’da kısa süredir göğüs kemiği kesilmeden gerçekleştirdikleri kapalı ameliyatla yaptıklarını belirtti. Göğüs kemiği kesilerek yapılan klasik yöntemle ameliyatın bir takım zorlukları da beraberinde getirdiğini vurgulayan Öztürk, şunları söyledi: “Bu ameliyat yöntemiyle hasta normal yaşantısına çok daha kısa sürede dönüyor. Hastaya klasik yöntemle ameliyat yapılsaydı 1,5 ay sırt üstü yatacak ve korse takması gerekecekti. Bu da yaranın iyileşme süresini uzatacak ve yara yerinde akıntı olacağı için enfeksiyon riski oluşacaktı. Klasik ameliyat ile 15 gün sonra taburcu etmek yerine bu ameliyatla hastanede kalma süresi 1-2 güne indi. Hastamızın kan değerlerini ayarladıktan hemen sonra taburcu etmeyi planlıyoruz.”

 

Yrd.Doç.Dr. Selami Demirelli’de, hastanın göğüs bölgesindeki kesinin, hastaya her açıdan büyük konfor sağladığını ifade ederek, hastanın sanki hiç ameliyat olmamış gibi hayatına dönebildiğini söyledi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?

www.backlinktr.biz | 523: Origin is unreachable

Error 523 Ray ID: 5352cce92d4c8c6e • 2019-11-13 18:27:34 UTC

Origin is unreachable

You

Browser

Working
Vienna

Cloudflare

Working
www.backlinktr.biz

Host

Error

What happened?

The origin web server is not reachable.

What can I do?

If you're a visitor of this website:

Please try again in a few minutes.

If you're the owner of this website:

Check your DNS Settings. A 523 error means that Cloudflare could not reach your host web server. The most common cause is that your DNS settings are incorrect. Please contact your hosting provider to confirm your origin IP and then make sure the correct IP is listed for your A record in your Cloudflare DNS Settings page. Additional troubleshooting information here.