logo

11 Mart 2014

Bitkisel ilaçlara ‘yan etki’ uyarısı

Aksoy, Sağlık Bakanlığının, aldatıcı reklamlarla “her derde deva” olarak sunulan bitkisel ilaç ve gıda takviyesi satışına “dur” dediğini belirtti.

TBMM’de kabul edilen yasaya göre sağlık beyanıyla sunulan her ürün için Sağlık Bakanlığından onay almak zorunluluğu getirildiğini hatırlatan Aksoy, gerçeğe aykırı bildirimde bulunarak satış yapan kişiler için 5 yıla kadar hapis cezası öngörüldüğünü ifade etti.

Söz konusu düzenlemeyi uzun zamandır beklediklerini dile getiren Aksoy, hastalık psikolojisi zafiyetinden faydalanarak umut tacirliği yapan kişilerin önünün kesildiğini vurguladı.

Bitkilerin, sağlığı korumak ya da geri kazanmak için tarihin her döneminde değişik toplumlar tarafından iyi niyetle kullanıldığını anlatan Aksoy, şunları kaydetti:

“Ancak iyi niyetle kullanılan bitkisel tedaviler son 4-5 yıldır kötü niyetli bazı uyanıkları harekete geçirdi. Bunlar üç kuruşluk 2-3 bitki karışımını bir kapsül içine yerleştirerek ‘gıda takviyesi destek ürünü’ adı altında onay almakta, daha sonra bunlar aldatıcı reklamlarla ‘her derde deva bitkisel ilaç’ gibi lanse edilere yüzlerce liralara satılmaktadırlar. Böylece yüz milyon dolarla ifade edilen aldatıcı bitkisel ilaç pazarı oluşmuştur.”

Aksoy, hastalık psikolojisi içinde düşünen kişilerin de mantığa ve hayale sığmayacak bu söylemlere kolayca inanabildiğine işaret etti.

Bazı hastaların olması gereken ameliyatı olmayıp veya kullanması gereken ilaçları kullanmayıp hiçbir etkisi olmayan bitkisel ürünlere yönelerek hayatını tehlikeye attığını savunan Aksoy, “Yine bir kısım hastalar ‘nasılsa bitkiseldir, zararsızdır’ diyerek mevcut tedavileriyle birlikte bu ürünleri kullanıyor. Oysa bitkisel ürünler aynı kimyasal ilaçlar gibi yan etki gösterebilir. Ayrıca bitkisel gıda takviye ve ilaçların tamamen bitkisel olduğu inanışı da doğru değil” dedi.

Aksoy, bitkilerin, kapsül-tablet haline gelirken geçirdiği fiziksel ve kimyasal işlem ve bu sırada kullanılan katkı maddelerinin bu ürünlerin “bitkisel” özelliğini kaybettirdiğini belirtti.

Bitkisel ürünlere etkili olduklarını göstermek amacıyla kimyasal ilaç karıştırıldığını anlatan Aksoy, cinsel performans artırıcı bitkisel ürünlerin içinde sildenafil, zayıflatıcı bitkisel ürünlere de sibutramin gibi ilaçlara rastlandığını ve kontrolsüz yerleştirilen bu ilaçların zaman zaman ölümlere yol açtığını sözlerine ekledi.

Kaynak: haber7.com
Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?

bahis siteleri