logo

BOYUN AĞRISI TEDAVİ EDİLMELİ

 

Bel ve boyun ağrıları günlük yaşantımızın rahatsızlıkları arasında yer alıyor. İnsanların çalışma hayatındaki olumsuz şartlardan dolayı bu ağrıların çok sık yaşandığını söyleyen Erzurum Özel Şifa Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Doç. Dr. Hayati Aygün, bu hastalıkların tedavi edilmemesi durumunda ileride tedavisi zor hastalıklara yol açabileceğini söyledi.

Tedavi Sürecinde Her İhtimal Değerlendirilmeli

Halk arasında bel ve boyun fıtığı olarak adlandırılan bu hastalığın aslında omurgayı ilgilendiren bir eklem hastalığı olduğunu belirten Erzurum Özel Şifa Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Doç.Dr. Hayati Aygün, yaşlılarda ve ağır işlerde çalışan işçilerde bel ve boyun fıtığının yanı sıra kol ve bacaklarda eklem hastalıklarıyla kendilerinin gösterebileceğini söyledi. Aygün, tedavi sürecinde her ihtimalin dikkatlice değerlendirilmesinin tedavinin başarısında anahtar rol oynadığını vurguladı. Bel ve boyun fıtığı hastalığına zamanında gerekli tıbbi desteğin ve tedavinin uygulanmadığı takdirde, ileriki yaşlarda dejeneratif omurga hastalıkları olarak bilinen bir grup hastalığın çıkması ihtimaline vurgu yapan Aygün, hastanın ilerleyen zamanlarda yaşam kalitesini olumsuz etkileyebileceğini ifade etti. Aygün, tedavinin geciktirilmesi durumunda omurgada kireçlenme, omurga eklemlerinde bozulmalar ve bunlara bağlı olan sinirlere mekanik baskıların ortaya çıkabileceğini dile getirdi. Yaygın eklem bozuklukları ve omurgada dejeneratif hastalıkların bir birini etkilemesi ihtimaline değinen Aygün, ileride hastanın iskelet sisteminde ciddi mekanik problemlerin yanında yürümekte, eğilip kalkmada ve ayakta kalmada ciddi zorlukların yaşanabileceğini kaydetti.

Tanı Konulmadan Önce Her Şey İncelenmeli

Bu tür hastalıkların önceleri birçoğunun tedavi edilemediğini belirten Aygün, bazen de çok büyük cerrahi işlemler gerektirdiği için tedavisinin zor olduğuna değindi. Aygün, günümüz de tedavide başarılı sonuçlar alınabildiğini söyledi. Bu hastalıkta doktor faktörünün ön plana çıktığına vurgu yapan Aygün, bu hastaların tedavisinin başarısı, tedavi öncesi iyi bir klinik ve radyolojik analiz yapılmasından geçtiğini belirtti. Aygün, bu tür hastalarda oldukça detaylı ortopedik analizin mutlaka yapılması gerektiğini dile getirdi. Aygün, ayrıca hastaların omurga ve alt uzuvları birlikte değerlendirilerek cerrahi tedavi de öncelik stratejisinin belirlenmesi gerektiğini bildirdi.

 

b2

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?

bahis siteleri Betboo giriş