logo

02 Nisan 2015

BU SEZON KIŞ TURİZMİNDE İSTEDİĞİMİZİ ALAMADIK

SEZON

Erzurum Tur ve Seyahat Organizasyonu Genel Müdürü Nuh Şenol, “Karın geç yağması birçok rezervasyonumuzun iptal olmasına neden oldu. Bu sezon kış turizminde istediğimizi alamadık.” dedi.
Erzurum Tur ve Seyahat Organizasyonu Genel Müdürü Nuh Şenol, Erzurum ve bölgedeki turizmi Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerine değerlendirdi. Karın geç yapmasından dolayı bu sezon istedikleri verimi alamadıklarını belirten Şenol, İran ve Rusya’dan partner acenteler işbirliğiyle düzenleyecekleri birçok turun iptal olduğunu söyledi.
Şenol, “Palandöken tesisleri verimli bir tesis, tanıtım eksiklerinden dolayı ilgi istenilen düzeyde değil. Yaklaşık 65 kilometrelik bir kayak pistine sahip. Gecede kayakçılar kayabiliyorlar. Bu yıl geçmiş yıllara oranla kıyaslandığında kar biraz geç yağdı. Bu durum 5-6 aylık sezonun 2 ayını götürdü. Bizimde birçok rezervasyonumuzun iptal olmasına neden oldu.” diye konuştu.
‘BALKANLARA AÇILIYORUZ, VATANDAŞLAR GEZİYE DOYACAK’
‘Geçtiğimiz her yıl daha da popüler hale geliyoruz.’ diyen Nuh Şenol, farklı bölgeleri de tur programlarına ekleyerek müşterilere ayrıcalıklar sunduklarını kaydetti.
Şenol şöyle dedi: “Geçen yıllardaki programların üzerine 6-7 program daha ekledik. Doğu Anadolu’nun bütün illerine; Van-Doğubayazıt gibi, Elazığ-Malatya gibi turlarımız var. Yurt dışına açılmaya da devam ediyoruz. Balkan turlarımız var. Balkanlara açılıyoruz. Bu turumuz 6. Ay itibariyle başlayacak. Balkan turumuz 3-4 gece konaklamalı olacak. Sonuçta atalarımızı topraklarıydı. Yurt dışına ilk Batum turlarıyla açılmıştık. Balkanları eklememizin bir sebebi de oralarda ata yadigarlarımız çok. Hac-Umre turları zaten ciddi bir ilgi görüyor. Deneyimli profesyonel bir ekiple hizmet vermeye çalışıyoruz. Vatandaşlar geziye doyacak. 50’nin üzerinde kokartlı rehberlerle çalışıyoruz. Atatürk Üniversitesi öğrencilerine özel indirimlerimiz ve programlarımız oluyor. Onlara uygun turlar hazırlıyoruz. Kendi programlarımıza dahil olurlarsa yüzde 20’lere kadar indirim uyguluyoruz.”
‘ÇÖZÜM SÜRECİ TAMAMLANIRSA BÜTÜN TESİSLER TAMAMIYLA DOLACAK’
6-7 Ekim Kobani olaylarının turizmcileri derinden etkilediğin dile getiren Nuh Şenol, sonbahar dönemi birçok turu iptal etmek zorunda kaldıklarını ifade etti. Şenol şöyle konuştu: “Kobani olayları da bizi etkiledi. 6-7 Ekim 2014 sonbahar sezonunda yaklaşık 15’e yakın Güneydoğu turumuz vardı. Bölgedeki olaylar nedeniyle müşterilerimizin de güvenliğini düşünerek turları iptal etmek zorunda kaldık. Erzurum’daki birçok kamu kuruluşunda da kayıt yaptıran müşterilerimiz vardı. Çözüm süreci adlı altındaki gelişmelerin bizim için önemli olacağını ümit ediyorum. Batıdan gelen partner firmalarımızın turlarında müşterilerimiz bölgede kuşku içinde geziyorlar. ‘Acaba bir şey olur mu?’ diye. Çözüm süreci tamamlanırsa ben inanıyorum ki doğu ve güneydoğuda bütün tesisler tamamıyla doluluk oranına ulaşacak. O kadar çok gezilecek yer var ki. 15-20 güne bile sığdıramayız. 2014 yılında iptal edilen turlardan dolayı Nisan-Mayıs ayına ertelediğimiz turlarda doluluk oranı yüzde 60’lar dolaylarında. Çözüm süreci ile bölgede rahatlık ile inşallah güzel bir sezon geçireceğiz. Biliyorsunuz biz turizmciler bir ülkenin can damarlarıyız. Turistin girdiği her yer canlı para demektir. Ülke olarak bütün turistlere önem vermeliyiz. Gezi parkı olaylarında dahi Almanya’dan Erzurum’a gelecek olan turistleri etkiledi. Programımız iptal etmek zorunda kaldık. Bölgemizde turizmi canlandırmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?

bahis siteleri Betboo yeni giriş