logo

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MÜTEAAHİT FİRMAYI SUÇLADI

karadayı mağdurları2

 

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, ruhsatlandırma sorunu nedeniyle inşaatını durdurduğu bin 40 konutluk Newcity projesinde, müteahhit firmayı, sorumluluklarını yerine getirmemekle suçladı.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Newcity projesiyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, belediye olarak hukuksuz yapılaşmaya izin vermediklerini ifade etti. Sekmen, ilgili müteahhit firmayı, ruhsatlandırma konusunda üzerine düşen yasal sorumlulukları yerine getirmemek ve çözüm odaklı davranmamakla suçladığı açıklamasında, şunları ifade etti:

 

“Karadayı Konut Yapı Mimarlık Mühendislik İnşaat Taahhüt Ticaret Sanayi A.Ş tarafından yapılan ve sözleşme karşılığı vatandaşa satılan dairelerin bulunduğu “New City” adlı projenin kamuoyunda farklı şekillerde yorumlanması ve şu anda tartışmalar yapılmasıyla ilgili olarak, Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin sorumlu olduğu iddialarına karşı kamuoyunu bilgilendirme zarureti ortaya çıkmıştır. İhale sürecinin öncesindeki tarihlerde “İmar İskân Blokları” olarak bilinen alanda Karadayı A.Ş, İmar İskân Blokları malikleri ile daire karşılığı sözleşme yapmış ve arsaları üzerine tescil ettirmiştir. Daha sonrasında belediyeden dötte biri peşin, geri kalanı taksitle ödenmek kaydıyla aynı bölgede arsa satın almıştır. İlgili firmanın ihale öncesinde kabul ederek iştirak ve imza ettiği ihale şartnamesinin 14. Maddesinde “Yüklenici gereken sürede peşinatı ödese dahi diğer taksitleri zamanında ödememesi halinde yasal faiz uygulanır. Ancak üst üste iki taksitin ödenmemesi ve üçüncü taksidin de süresinin geçmesini müteakip kesin teminat irad kaydedilerek sözleşme feshedilir.” hükmü gereğince, ödeme işlemi gerçekleşmediğinden, Mart 2013 tarihinde sözleşme fesholunacak konuma gelmiş, lakin idarenin zaafiyeti ile hukukun gereği yapılmamıştır. Tarafımızdan hukukun işletilebilmesi maksadı ile adli ve idari mercilere gerekli başvurular yapılmış olup sonucu titizlik ile izlenmektedir. Yeni dönemde ilgili firma sahibine 2,5 aylık bir süre içerisinde borcunu yatırarak ruhsat almasını defalarca önermiş olmamıza rağmen; ilgili firma tarafından en ufak bir girişimde dahi bulunulmamıştır. Bunun üzerine sözleşme iptal edilmiş ve ilgili firmaya bildirilmiştir. Bütün bu olanlara rağmen binlerce mağduru göz önünde bulundurarak, ilgili firmaya üç ayrı çözüm önerisi sunmak suretiyle vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermeye çalıştık.

 

1- Belediye arsaları ile vatandaştan daire vereceğim vaadi ile üzerine geçirilen arsaların takas edilmesi önerisinde bulunduk. Çözüm önerimiz önce kabul edilmiş, ilgili firma sonradan vazgeçmiş ve arsaları üçüncü kişilere devretmiştir.

2- Akkent bölgesinde belediyeden ihale ile alınan arsa bedelini ödeyemediği için kendi onayıyla mahsuplaşarak ruhsat alır hale getirdik. İlgili firma bu ruhsatı da almaktan kaçınmıştır.

3- Vatandaşlardan daire yapılacak vaadi ile alınan arsalara ruhsat vererek inşaata devam etmesi için teklifte bulunduk, lakin ilgili firma bu önerimizi de reddetmiştir.

 

Bin civarında vatandaşımızın mağduriyetini gidermek için üç farklı çözüm önerisinde bulunmamıza rağmen, Karadayı A.Ş bu önerilerin hiçbirisine olumlu yanıt vermemiş ve çözümsüzlükte diretmiştir. İlgili firma, kendinden kaynaklanan sorunları örtbas etmek için hedef saptırmakta ve kamuoyunda belediyemizi sorumlu göstermeye çalışmaktadır. Yargı mercilerine başvurmak yerine, protesto eylemleri organize ettirmek ilgili firmanın sorumluluğuna dair bir karinedir. Ayrıca belirtmek gerekir ki belediyemizin hükmü şahsiyetine karşı bu konuyla ilgili açılmış herhangi bir dava dahi yoktur. Netice itibariyle, vatandaşlarımızın mağduriyetlerini gidermek adına, Erzurum Büyükşehir Belediyesi olarak sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Vatandaşlarımızın refahı noktasında yapılması gereken işlemlerin hukuk çerçevesinde icrası için gerekli hassasiyeti taşıdığımızın bilinmesini isteriz. Bilinmelidir ki hukuk dışı hiç bir girişime tarafımızdan asla müsaade edilmeyecektir.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?

bahis siteleri