logo

ÇARESİZ ADAMIN FERYADI: ”MALULEN EMEKLİ OLMAK İÇİN ÖLMEK Mİ GEREKİYOR?”

 

HABER

Yunus Emre Mahallesinde Samsun Caddesi’nde  ikamet eden 43 yaşındaki Abdulselami Pediz, çaresizlik, hasatlıkla ve yoksullukla mücadele ediyor.

5 yıl önce eşinden ayrılan Pediz,  şeker hastalığının yanı sıra kalp yetmezliği hastalığı nedeniyle çalışmaz duruma gelirken,  yaşadığı gecekondunun kira parasını arkadaşları karşılıyor.

Yiyecek ekmeği, ısınacak sobası ve yakıtı olmayan Pediz,  yüzde 60 oranında engelli raporu ve bin800 günlük  sigorta primi olmasına rağmen malulen emekli olamıyor.

Kent merkezinde giyecek ayakkabı, yiyecek ekmek bulamayan çaresiz adamı görenler insanlık öldü mü demekten kendini alıkoyamıyor…

TOPLADIĞI HURDALARLA AYAKTA KALMAYA ÇALIŞIYOR

Topladığı hurdaları satarak hayata tutmaya çalışan çaresiz adamın tek isteği malulen emekli olmak, ancak  Sosyal Güvenlik Kurumu  Pediz’in bu talebini gerekçesiz olarak reddediyor.

Malulen emekli olmak için ölmem mi gerekiyor? Diyerek tepkisini dile getiren Pediz, çalmadık kapı bırakmamasına rağmen tek çözüm yolu bulamamış.

Sosyal Güvenlik kurumunun komisyon toplantılarında olumsuz kararlar çıktığını belirten Pediz,  yaşadıklarını Kentvizyon  Haber Portalı’ndan Gamze İspirli’ye anlattı.

Yaşadığı hastalıklar ve eşinden ayrıldıktan sonra kabus dolu günler yaşadığını belirten Pediz, ‘’ Bugüne kadar farklı yerlerde gücüm yettiği kadar çalıştım. Ancak yaşadığım kalp krizi ve kalp yetmezi ve ağır şeker hastalığı nedeniyle hiçbir kurumda çalışamıyorum. Hastalıktan dolayı kilo artışı yaşadım ve vücudumda yaralar oluştu. Kalp yetersizliği yaşıyorum.  Hastalığım dolayısıyla yüzde 60 oranında engelli raporu aldım, bin 800 günlük sigorta primim var. Ben kimseden para yardımı istemiyorum. Yeter ki malulen emekli olmam için objektif karar versinler.  Malulen emekli olmam için ölmem mi gerekiyor. Raporum ortada prim günüm ve çalışma şartlarım ortada. Vicdanlı siyasi ve bürokratlarımızdan destek bekliyorum. Sizlerinde gördüğü gibi zor şartlar altında ayakta kalmaya çalışıyorum. Tek korkum bu ıssız evde ölürsem hiç kimsenin haberinin olmaması’’ dedi.

 

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?

bahis siteleri