logo

Çat’ta kurtuluş coşkusu

 

çyyılı coşkuyla kutlandı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan tören, Çat Belediye meydanında devam etti. Tören öncesi Çat Belediyesi tarafından ilçe Türk Bayraklarıyla süslendi. Kurtuluş etkinliklerine Çat Kaymakamı Saadettin Doğan, Çat Belediye Başkanı Arif Hikmet Kılıç, Garnizon Komutanı Mustafa Hazır Bulan, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Kılıç, Çat Belediyesi Başkan Yardımcısı M. Mazhar Özdemir, Belediye Encümenleri, Daire Müdürleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
“ÇAT BİZE MEZAR OLMADAN DÜŞMANA GÜLİZAR OLMAZ”
Erzurum Çat İlçesi’nin düşmandan nasıl kurtulduğunu anlatan Çat Belediyesi Başkanı Arif Hikmet Kılıç, “1916 yılında Çat Rusların eline geçmişti. 18 Aralık 1917’de patlak veren Bolşevik İsyanı ile Ruslar geri çekilerek bölge Ermeni çetelerin zulmüne ve işkencecilerine maruz kalmıştır. Birçok insanı kanı dökülmüş ve bu durum Bağlıca köyünden Mehmet Efendi ve akrabalarının harekete geçmesine sebep olmuştur. Daha sonra Mehmet Efendi başkanlığında Karingiz, Polikan, Yeni Köy, Bağlıca ve civardaki diğer köylerden katılanlarla birlikte 70 kişilik bir milis kurulmuştur. Bu milis güç köy sınırlarında özellikle Sal Mezrası mevkilerinde Ermenilere karşı 39 gün yiğitçe çarpışarak büyük kayıplar verdirmişlerdir. Mehmet Kılıç’ın kurduğu güç ile Yavi’de görev yapan Alvarlı Muhammet Lütfi ile birleşerek 9 Mart 1918’de Ermenilere yenilgiyi uğratarak püskürtmüş ve Oyuklu Köyü’nün yanında ki silah ve mühimmat deposunu ele geçirmişlerdir Mehmet Efendi gücü yol boyunca bir çok Ermeni çetesi ile çarpışarak Haydari Boğazında ki Zerdige köyüne kadar gelmiş olan Türk Ordusuna iltihak etmiş ve bu durum heyecan ve moral vererek Erzurum’un kurtuluşuna vesile olmuştur. Tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun. Çat bize mezar olmadan düşmana Gülizar olmaz” dedi.. Başkan Kılıç’ın konuşmasının ardından günün anlam ve önemine dair şiirler okundu, halk oyunları gösterileri sergilendi. Çat Halk Eğitim Merkezi’ne bağlı öğrencilerden oluşan halk oyunları ekipleri, sergiledikleri yöresel oyunlarla Çatlıları adeta kendinden geçirdi.
Törenin sonunda Erzurumlu halk ozanları İhsan Yavuzer, Rahim Sağlık ve Bayar Yıldırım, Türk Halk Edebiyatı’nden seçme eserler seslendirerek, ilçe sakinlerinin kulak pasını sildi. Aşıkların atışmaları ise, Çatlılar tarafından büyük ilgiyle izlendi.
Kurtuluş programının ardından Başkan Kılıç, protokolü makamında misafir ederek, tebrikleri kabul etti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx