logo

ÇELEBİ; “ERZURUM’DA ET ENDÜSTRİSİ YAPILMASI ŞART”

Fikret Çelebi

Atatürk Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fikret Çelebi, Erzurum’da hayvan yetiştirme konusunda bir sorun  olmadığını, en önemli problemin et ürünlerinin pazarlanması olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Fikret Çelebi, hayvancılık şehri olan  Erzurum’da et endüstrisinin olmayışından dert yandı. Çelebi, 580 bin büyük baş hayvanı olan Erzurum’da et ürünlerini pahalı almanın haksızlık olduğunu  belirterek,  yatırımcılara yatırım  çağrısında bulundu.

Prof. Dr. Çelebi, “Erzurum’daki hayvancılığın büyük bir potansiyeli var. Ancak, Yetiştirilen hayvanlardan elde edilecek et ürünlerinin üretimi ve bu bölgeye has pazarlaması maalesef ki bölgemizde değerlendiremiyoruz. Erzurum’da yetiştirilen hayvanların çoğu batı bölgelere gidiyor. Canlı hayvan olarak gönderilen hayvanlar orada besi materyali olarak değerlendiriliyor. Oralarda et ve et ürünleri olarak işlenip Erzurum’a geldiğinde daha pahalı olarak alıyoruz. Bunun yerine Erzurum’da et ve et ürünlerine yatırım yaparak sanayiler kurulsa, kendi yetiştirdiğimiz eti kendimiz üretsek daha iyi olur. Bir markete girdiğimde, hayvancılıkta Türkiye’ye ismini duyurmuş Erzurum’un değil de başka ilden gelmiş sucuğu, salamı, sosisi görmek şahsen zoruma gidiyor. Ham maddemiz var, pazara ulaşım var, sadece sanayimiz yok. İşin ilginç yani, et ve e ürünlerini işleme sanayisine yönelik yatırım yapılmıyor. Burası Erzurum, Türkiye’nin hayvan pazarlarının en büyüğünden birisi. Asıl et ve et ürünleri sanayileri buraya, Erzurum’a kurulmalıdır.” dedi.

Prof. Dr. Fikret Çelebi, Hayvancılık şehri Erzurum’da, et endüstrisinin olmaması  en büyük sorun

Prof. Dr. Fikret Çelebi, Hayvancılık şehri Erzurum’da, et endüstrisinin olmamasının  hayvan sağlığı ve bölge ekonomisinin aşağı seviyelere çektiğini üreticinin hayvan başına gelirinin daha fazla arttırılmış olması gerektiğini söyledi.

Çelebi, “Erzurum’da kendi ürettiğimiz eti işlememiz demek, üreticinin daha fazla kar elde etmesi demektir, Dahası şehrin ekonomisinin büyük oranda gelişmesini sağlar, kurulan sanayiler sayesinde çalışacak işçi ihtiyacına bağlı olarak, Erzurum’daki işsizlik sayısında düşüş yaşanacaktır. Ayrıca, mahallinden bir sağlık problemi var ise, batıya bu hastalıklar taşınmış olur. Ben Dışarıya hayvan vermeyelim demiyorum, gönderelim ama kendi ürettiğimiz hayvanın etini kendimiz işlesek daha iyi olmaz mı? İnanıyorum ki, etin şehrimizde işlenmesi demek en başta Doğu Anadolu Bölgesi’nin gelişmesi demektir. İşte o zaman Erzurum, Türkiye’nin et merkezi olarak anılmaya başlayacaktır.” diye konuştu.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?

www.backlinktr.biz | 523: Origin is unreachable

Error 523 Ray ID: 535621351fb859f4 • 2019-11-14 04:09:25 UTC

Origin is unreachable

You

Browser

Working
Vienna

Cloudflare

Working
www.backlinktr.biz

Host

Error

What happened?

The origin web server is not reachable.

What can I do?

If you're a visitor of this website:

Please try again in a few minutes.

If you're the owner of this website:

Check your DNS Settings. A 523 error means that Cloudflare could not reach your host web server. The most common cause is that your DNS settings are incorrect. Please contact your hosting provider to confirm your origin IP and then make sure the correct IP is listed for your A record in your Cloudflare DNS Settings page. Additional troubleshooting information here.