logo

01 Ağustos 2017

Çermik Festivali’nde muhteşem final

 

daIlıca Çermik Festivali” muhteşem bir final ile sona erdi. Ilıca Orhan Tavlı Stadı’nda düzenlenen festivalin üçüncü gününde de katılımcılar güreşe ve eğlenceye doydu. Üçüncü gün etkinlikleri geleneksel karakucak güreşleri ile başladı, aşıklar şöleni, tiyatro gösterisi ve konserlerle devam etti. Gecenin finalinde sahneye çıkar Sanatçı Esat Kabaklı, festivale yakışı bir final yaparak katılımcıları adeta mest etti.

 

Festivalin üçüncü günü etkinlikleri 1. Aziziye Karakucak Güreşleri ile başladı. 400’ün üzerinde sporcunun mücadele ettiği güreşlerde başpehlivanlığı Fatih Yaşarlı kazandı. Festivalin akşam bölümü ise, Rahim Sağlam, İhsan Yavuzer ve Kul Nuri’den oluşan aşıklar şöleni ile başladı. Ardından sahneye çıkan Erzurum Büyükşehir Belediyesi Sanat Yönetmeni Emrah Çılgı idaresindeki tiyatro ekibi orta oyunu ile güldürdü. Sanatçı Hakan Murat Çukur’un birbirinden güzel eserleriyle renk kattığı festivalde, minik bir kız çocuğunun ağlayarak söylediği İstiklal Marşı katılımcılar arasında duygu dolu anların yaşanmasına neden oldu. Gecenin finalinde sahneye çıkan ünlü sanatçı Esat Kabaklı, birlik ve beraberliği pekiştiren ve milli duyguları ön plana çıkaran türküleriyle katılımcılara doyumsuz bir gece yaşattı. Festivale katılan sanatçılara protokol üyeleri tarafından plaket takdim edilirken, Esat Kabaklı’ya da hediyelerini Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan takdim etti.

 

Üç gün süren festivale yaptığı başarılı sunumu ve seslendirdiği şiiriyle renk katan Adavapuru Şakir’e de (Şakir Bozan) plaketini İmam Hatip Okulları Platformu Erzurum İl Koordinatörü Tekin Pınar verdi.

 

Başkan Orhan: “Çok güzel bir organizasyon oldu”

 

Festivalle ilgili değerlendirmelerde bulunan Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, 2.’sini düzenledikleri festivalin oldukça renkli ve eğlenceli geçtiğini ifade etti. Üç gün süren festival boyunca, toplumun her kesimine hitap eden etkinlikler ve programlar gerçekleştirdiklerinin altını çizen Başkan Orhan, kortej yürüyüşü ile başlayan festivalimizde konserler, çocuk oyun alanları, yöresel ürün standları yer aldı. Uçurtma şenliği, geleneksel oyunlar ile çocuk oyunlarından kesitlerin sunulduğu festivalde, hayvancılığı teşvik etmek amacıyla da kuzu ve buzağı yarışmaları düzenlendi. Sportif anlamda gerçekleştirilen ve artık geleneksel hale getireceğimiz 1. Aziziye Karakucak Güreşleri ile Türkiye’nin farklı bölgelerinden ve Azerbaycan ile Gürcistan’dan yüzlerce sporcuyu ilçemizde misafir ettik. Kıran kırana geçen müsabakalar sonunda dereceye girenlere ödüllerini takdim ederken, güreş sevdalılarının da dikkatini ilçemize çekmeyi başardık. Festivalin son gününde aşıklar şöleni ve Esat Kabaklı konseri ile final yaptık. İlçemize yakışır, tanıtımın ve coşkunun en üst seviyede olduğu çok güzel bir organizasyon oldu.” ifadelerini kullandı.

 

Çermik Festivali ile Türkiye’nin dikkatini Erzurum’a ve Aziziye’ye çekmeyi amaçladıklarına işaret eden Başkan Orhan, kış turizmi ile gündemde yer alan Erzurum’u termal turizm ile de ön plana çıkarmayı amaçladıklarına vurgu yaptı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx