logo

CHP, ERZURUM’DA ÇÖKEN ATLAMA KULELERİNİ MECLİS’E TAŞIDI

chp

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Erzurum’da toprak kayması nedeniyle çöken atlama kulelerini Meclis gündemine taşıyarak, “Atlama kulelerinin erozyon alanında inşalarına izin verilmesinin gerekçesi nedir?” diye sordu.

Tanrıkulu, Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:

“Erzurum’da 2011’de düzenlenen 25’inci Üniversiteler Kış Olimpiyatları tesis yapım işlerinin de aralarında bulunduğu toplam maliyeti 965 milyon TL olan ihalelere fesat karıştırıldığı ve devletin yüz milyonlarca TL zarara uğratıldığı iddiasıyla özel yetkili savcılar tarafından başlatılan soruşturmanın son durumu nedir?

Devlete maliyeti 100 milyon TL olan ancak 15 Temmuz 2014 günü yerle bir olarak kullanılamaz hale gelen kayakla atlama kulelerinin maliyetleri farklı gösterilerek devletin 40 Milyon TL zarara uğratıldığı iddiası doğru mudur?

 

KAYAKLA ATLAMA KULELERİ HANGİ FİRMALAR TARAFINDAN İNŞA EDİLMİŞTİR?

 

Firmaların ortaklık yapıları nedir? İnşaat firmalarının sahipleri ve ortakları kimlerdir?

Firmalarla yapılan sözleşmede atlama kulelerinin erozyon sebebiyle çökmesi durumunda yapım işlerinin tekrar aynı şirketlere verileceği taahhüt edilmiş midir?

İmzalanan sözleşmelerde yapım işlerini üstlenen firmalar devlet aleyhine oluşacak her türlü zararın tazmininden muaf tutulmuşlar mıdır?

Atlama kulelerinin inşa edildikleri alanın erozyon bölgesinde yer aldığı ihale öncesinde bilinmekte miydi?

Zemin Etüd Raporu düzenlenmiş midir? Düzenlenmişse arazinin erozyon alanında olduğu nasıl gözden kaçmış ve atlama kulelerinin erozyon alanında inşalarına izin verilmiştir?

 

Zemin Etüd Raporu düzenlenmeden projeye onay verildiği iddiası doğru mudur?

Atlama kulelerinin erozyon alanında inşalarına izin verilmesinin gerekçesi nedir?

 

Konu ile ilgili sorumluluğu bulunan tüm yetkili ve bürokratlar hakkında yasal inceleme başlatılmış mıdır veya başlatılacak mıdır?”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+9 = ?

bahis siteleri