logo

CHP İL BAŞKANI YAVUZ’DAN CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

 

yavuzCHP Erzurum İl başkanı Tevhit Yavuz, “Cumhuriyet, bir gün önce kararlaştırılıp, ertesi gün ilan edilen bir yönetim şekli değildir” dedi.
İl Başkanı Yavuz. 29 Ekim cumhuriyet bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. Yavuz, mesajında, “Büyük bir onur, gurur ve geleceğe güvenle bakarak 92. yaşını kutladığımız Cumhuriyet, bir gün önce kararlaştırılıp, ertesi gün ilan edilen bir yönetim şekli değildir. Cumhuriyet’in birinci hecesi 1915’te Çanakkale’de, ikinci hecesi 4 Eylül 1919’da Sivas’ta, üçüncü hecesi 23 Nisan 1920’de Ankara’da, dördüncü hecesi 9 Eylül 1922’de İzmir’de yazılmış, 29 Ekim 1923’te ilan edilmiştir” ifadelerini kullandı.
“Cumhuriyet halkın iradesine ve toplumun değer yargılarına saygı duymak, bilhassa kimsesizlerin kimsesi olmaktır” ifadesini kullanan Yavuz, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Laik Cumhuriyet dil, din, ırk, mezhep, inanç, cinsiyet farkı gözetilmeden bireyin özgürleştirilmesi, kardeşleştirilmesidir. Cumhuriyet aynı zamanda sanatı ve sanatçıyı yüceltmektir. CHP, Cumhuriyetin 90. yılını salt bir bayram kutlaması olarak görmemektedir. Cumhuriyet değerlerinin 21. yüzyılla buluşturulması sorumluluğunu da taşımakta ve bunu gerçekleştirmek için çaba harcamaktadır. Bunun adı dördüncü devrimdir. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin gelecekte gerçekleri söylemekten ve savunmaktan korkmayan, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür gençlerle, dün olduğu gibi bugün de Cumhuriyet savunucularının ellerinde, omuzlarında yücelmeye devam edeceğine inanıyor, başta Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa KemalAtatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını, Cumhuriyetin kuruluşuna giden süreçte seve seve canlarını veren şehitlerimizle, o mücadelenin haklı ve onurlu nişanını benliklerinde, vücutlarında taşıyan gazilerimizi ve günümüzde Cumhuriyet ile Cumhuriyetin kazanımlarının korumaya kararlı olan halkımızı kutluyor, sevgiler, saygılar sunuyorum.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?

bahis siteleri