logo

03 Şubat 2020

CHP’DE OLAYLI KONGRE SONUCUNDA İSTİFALAR BAŞLADI

CHP’nin Erzurum’da yaptığı il kongresinde arbede yaşandı. Demokrasiyle örtüşmeyen kongre sonunda bazı partililerin partiden istifa ettiği öğrenildi.    Palan Otel’De gerçekleştirilen il Kongresinde 105 delege oy kullandı. İl kongresinde başkanlık için aday olan Gazeteci Orhan Bozkurt, ” Sizi salona sokmayacağız”  şeklinde  tehdit edildiğini, ancak CHP’nin demokrasi ruhuna inandığı için çekinmeden salona gittiğini belirtti.

Bu gerilimli ortamda gerçekleştirilen kongrede Orhan Bozkurt’un konuşması sırasında, daha sonra mevcut Başkan Bülent Oğuz ve Yönetimindeki Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Sait Şimşek’in adamları olduğu iddia edilen ve delege olmamasına rağmen salonda bulunan bir gurup  Orhan Bozkurt’u konuşturmak istemediler. Bozkurt’a destek veren delegeler ve gurup arasında arbede yaşandı. Bozkurt’un eşi Merve Bozkurt’a da saldıran gurup, onu yere düşürdü. Çıkan olaylar güçlükle yatıştırıldı.

Sandık güvenliği olmadan yapılan seçimde Orhan Bozkurt 50 delegenin oyunu alırken, mevcut başkan Bülent Oğuz 55 delegenin oyunu aldı.  Delegeler seçim güvenliğinin olmadığını savunarak, seçimlerin yenilenmesi gerektiğini belirtti. Genel Merkezden gelen ve divan başkanlığı yapan CHP Muğla milletvekili Mürsel Alban’ın gerekli notları aldığı ve kongrenin hangi ortamda gerçekleştirildiğini genel merkeze iletmesi gerektiğini savunan delegeler, ” Bırakın seçim güvenliğini can güvenliğimiz yoktu. Delegeler tehditle korkutuldu, biz bu ortamda gerçekleştirilen seçimden sağlıklı bir sonuç çıktığına inanmıyoruz” dediler.

Orhan Bozkurt ve eşine yapılan saldırıyı salonda bulunan delegeler cep telefonlarıyla görüntüledi.

Partililer bu sürecin partiye zarar verdiğini belirterek, önümüzdeki günlerde istifaların artacağını ifade ettiler. Genel merkezi göreve davet eden partililer,  yaşanan demokrasi dışı olayların genel merkez tarafından değerlendirilmeye alınmasını isteyerek, sorumluların partiden uzaklaştırılmasını ve kongrenin yenilenmesini talep ettiler.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?

Betboo giriş