logo

ÇİFTÇİLERE TKDK ‘DAN MÜJDELİ HABER

DSC_0009

 

HABER/FOTOĞRAF:  Kerim BURUCU

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), 21 Aralık 2017 tarihinde Üçüncü Başvuru Çağrı İlanına çıktığını duyurdu. Geçtiğimiz yıl IPARD I Programını başarı ile tamamlayan kurum IPARD II Programı ‘nın Üçüncü Başvuru Çağrı İlanı kapsamında Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar ile Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme sektörlerinde destekler sunacağını bildirdi.

 

Yeni çağrı ilanı kapsamında TKDK Erzurum İl Koordinatörü Dr. Atilla Özlü şunları söyledi;

Öncelikle IPARD II Programı’nın Üçüncü Başvuru Çağrı İlanının Erzurum başta olmak üzere ülkemize hayır getirmesini temenni ediyorum. Bu çağrı kapsamında belirtilen ana başlıkların içerisinde yer alan; “Süt ve besi hayvancılığı kapsamında büyük baş ve küçükbaş hayvancılık, kanatlı eti yetiştiriciliği (Tavuk, kaz, hindi) ve yumurta tavukçuluğu” sektörleri “Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar” başlığı kapsamında desteklenecektir. Bu yatırımlarda destek oranı %40 ile 70 arasında değişecektir.

Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme” yatırımları kapsamında ise “Süs bitkisi ve tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği, mantar üretimi, fide ve fidan üretimi, arıcılık ve arı ürünlerinin üretilmesi ve paketlenmesi, zanaatkarlık ve katma değerli ürünler, kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetleri, su ürünleri yetiştiriciliği, makine parkları ve yenilenebilir enerji üretim tesisleri” desteklenecektir. Bu yatırımlar kapsamında destek oranı ise % 55 ile % 65 arasında değişen oranlarda sağlanacaktır. Tüm sayılan sektörlere destek sağlamak için kurumumuz yaklaşık 252 Milyon Avro yardım bütçesi belirlemiştir.

Belirtilen sektörlerde yapılacak yatırımlarda yapım işleri, makine ve ekipman alımları, mimarlık ve mühendislik hizmetleri ile görünürlük harcamaları kurumumuz tarafından uygun harcama kalemi olarak belirlenmiştir. Hibe destek tutarları bu harcama kalemleri üzerinden belirlenecektir.

Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme sektörlerinde proje sunmayı düşünen vatandaşlarımız 12.02.2018 – 15.03.2018 tarihleri arasında İl Koordinatörlüğümüze projelerini sunmak zorundadır. Ayrıca başvuru sahiplerimiz, projelerin elektronik ortama aktarıldığı “Online Proje Başvuru Sistemi” nin 12.03.2018 tarihi saat 21.00’da kapatılacağını da unutmamalıdırlar.

 

Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar kapsamında proje sunacak vatandaşlarımız ise 01.03.2018 – 05.04.2018 tarihleri arasında İl Koordinatörlüğümüze projelerini teslim etmelidirler. Bu yatırımlar için “Online Proje Başvuru Sistemi02.04.2018 tarihi saat 21.00’da kapatılacaktır.

 

Yatırımcılarımız, Üçüncü Başvuru Çağrı İlanı kapsamında hazırlanacak başvurularda yatırım süreleri en fazla 18 ay olarak planlanmalıdır. Başvurular hakkında detaylı bilgileri ve başvuru kurallarını içeren Başvuru Çağrı Rehberi (Versiyon 3.0) Kurumumuzun resmi internet adresinden (www.tkdk.gov.tr) temin edilebilir. Ayrıca, bu başvuru çağrı döneminde Kurumumuz tarafından yapılacak ilave duyuru ve bilgilendirmeler de bu çağrı ilanı kapsamında dikkate alınmalı ve söz konusu duyuru ve bilgilendirmeler, Kurumumuzun resmi internet adresinden (www.tkdk.gov.tr) takip edilmelidir.

İlgili sektörlerde yatırım yapmayı planlayan vatandaşlarımızı en kısa sürede İl Koordinatörlüğümüze ait Murat Paşa Mah. Haşıloğlu Cad. Elit İş Merkezi No:10 Kat:2-3-4 Yakutiye / Erzurum adresine bekliyoruz. Yatırımlar kapsamında ihtiyaç duydukları her aşamada kendilerine yardımcı olmak için hazırız” dedi.

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?