logo

27 Ağustos 2014

ÇIRPINIRDI KARADENİZ!


Gürhan Özorhan
gurhanozorhan2@hotmail.com

GÜRHAN ABİ
Yanlışların ara nağmesi olmaktan, dertleri misafir etmekten yoruldum!
Saçların küheylanın yelesi, gülümsemen gün ağartısı kokun toprak kokusu iken; bu sessizliğinin nedeni sana yıllarca uygulanan reçetede yazılı olan “ Devletin Başına Devlet Gelecek “ isimli uyku hapıdır! Uykudan uyandıran seni diri tutan “ Çırpınırdı Karadeniz Bakıp Türk’ün Bayrağına “ şarkısını, bir marş gibi söylenmesini özledim.
Gönlümdeki ülkü neferleri, yayı gerilmiş ucundaki ok gibi!

Bu olup bitenlerden sonra; siyasi kartlarını post makinesinden geçirseler inanın yetersiz bakiye çıkacaktır?
Bundan böyle, söylemleri uyku hapı, alkışlar leylek takırtısı, tenkitleri dere uğultusudur?
Gelmeyecek yâri ne beklerim nede sorarım!

Sizlerin söylediğine şarkı türkü, benim söylediğime ağıt. Sizin evleriniz beton, benimki kâğıttan; rüyamda da olsa bu geceyi ağartacağım ve inatla boynumda asılı duran çareler; dertlerimin sırtını usul usul sıvayacak rüyalarda kalan Turan Ülkesinde! “ Ne hasta bekler sabahı, nede taze ölüyü mezar seni beklediğim kadar. “ ( N.F.Kısakürek)

Gafletin, delaletin şamarını yedikçe uslanıp kendinize geleceğinize, sıkıştırılmış sözcüklerle yüreklere su değil, ateş serpmektesiniz? Gidilen yol ayni görünse de? Yol o yol değil, Yolcularda o yolcular değil! Kervancı başı; sizde pahalı olan ne kaldı ki? Ucuzlayan yüreklerden başka! Bit buğdayın içini semirmişse, buğday ayni buğday değildir dış görünümü değişmese de!

Nasrettin hoca; Leyleği yakalamış ayaklarını ve gagasını kesmiş, sonrada tutup bakmış ve demiş ki: şimdi kuşa benzedin! Milli ülkümüzü bu kutlu davamızı kuşa döndürenler; bu uğurda verdiğimiz binlerce şehit gencimizin veballerini omuzlarında ölünceye kadar taşıyacak olanlar, “Devletin başına Devlet gelecek “ sloganını söylettirenlerdir. Hep anlatır ve söyleriz de iş yazmaya gelince hepten vurdumduymaz oluruz! Sahi; Devletin Başına kim geldi?

Uyku beklesin göz kapaklarımda!
Patlasın davullar, zurnalar susmasın, yüz bir pare top atışlarıyla, havaiyi fişekler gökyüzünü süslesin. Alkışlarım sessiz olsa da; bu on iki yıllık başarı kutlanır. Gönlüm razı olmasa da? Sizleri de ayakta çok sesli olarak son defa alkışlıyorum!

Ülküyle Esen Kalınız.

GÜRHAN ÖZORHAN

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?

#

ÇIRPINIRDI KARADENİZ!” için 2 Yorum

 1. celaltanay : diyor ki:

  Gurhan agabeyim; alismisiz biz sessiz alkislamalara, gonlumuz razi olmasada!!! İnaniyorumki: cirpinan Karadeniz, cosan Kkaradeniz olacaktir…Rabbim firsat verecektir gelecek nesillere .

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Merak ediyorum…

  20 Eylül 2019 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

    Annelere saygım sonsuz... Diyarbakır HDP İl Binası önünde şu an itibarıyla 43 aile dağda ki çocukları için eylem yapıyor. Bu çocukların bazıları 20 yıl. Bazıları 15 yıl. Kimi de 5 ila 10 yıldır dağda. Bu kadar uzun sürelerle dağda. Terör örgütü ile birlikte olmuş bu insanlar. İlla ki bir eyleme katılmışlardır. Ellerine asker, polis yada sivil kanı bulaşmıştır. Kim bilir kaç kişinin katili olmuşlardır... Şimdi, diyelim ki... PKK bu teröristlerin hepsini geri gönderdi. Ne olacak o zaman? Bu teröristlere nasıl bir işle...
 • Kim suçlu?!

  26 Ağustos 2019 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

  Hayır! Hepimiz suçlu değiliz... Yıllardır insanımızı bilimsel çağdaş eğitimden, sanattan uzak tutmak için elinden geleni yapan. Toplumu gerici, çağ dışı yönelimlere. Cemaat, tarikat ve vakıflara ve onların yurtlarına mahkum eden. İnsanları zihnen Ortadoğululaştıran. Cahilleştirip, emperyalizme köle yapmaya çalışanlar suçlu! Toplumda ki bu değişim ve dönüşümden. Kadın cinayetlerinden. Çocuk tecavüzleri ve ölümlerinden. Doğa katliamından. Yerüstü ve yeraltı kaynaklarımızın yağmalanmasından. Hırsızlık, arsızlık ve adam kayırmac...
 • NİÇİN ADAY OLDUNUZ?

  02 Şubat 2019 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

  Erzurum’da yerel seçim süreci büyük bir ivme kazanırken,  siyasi partiler adaylarının hemen hemen tümünü belirledi. Farklı platformlarda çeşitli partilerin adaylarıyla karşılaşma imkânı buluyoruz. Belediye başkanlığı önemli bir görev, kentlerin gelişmesinde yerel idarelerin önemli bir yeri var. Yerel seçimlerde siyasi partilere tercihlerden çok adayların donanımları ve projelerine oy verilmesi gerektiğini düşünenlerdenim. Donanımlı ve birikimli adayların, kendilerini çok iyi anlatması gerekiyor. Erzurum geçmişe göre daha iyi duru...
 • İKİMİZ BİR FİDANIN GÜLLER AÇAN DALIYIZ!

  08 Ocak 2019 Tüm Manşetler, yazarlar

    Yalan duvarının bordür taşları; neden yüzünü asarsın “ bu havada kuramaz” Gerdiğim yayın oku hedefi bulmuyor. Yalanlara öyle kandık ki gerçeklere inanmıyoruz! Bizim nesil, siyasi liderlerini duvardan duvara halıflex kaplı, kömür sobalı ve kömürle ısınan kaloriferli evlerde otururken tanıdık ve sevdik. Şimdikileri, asansörlü kombili bilmem kaç odalı saraylarda ikamet etmelerinden sensorlu, güneş enerjili Mevlana semazenleri oldukları için mi sevemedik? Birbirlerini taşlayan, İttifak dostları bu günler “ikimiz bir fidanın güller açan d...
iddaa tahminleri banko tahmin gaziantep escort