logo

27 Ağustos 2014

ÇIRPINIRDI KARADENİZ!


Gürhan Özorhan
gurhanozorhan2@hotmail.com

GÜRHAN ABİ
Yanlışların ara nağmesi olmaktan, dertleri misafir etmekten yoruldum!
Saçların küheylanın yelesi, gülümsemen gün ağartısı kokun toprak kokusu iken; bu sessizliğinin nedeni sana yıllarca uygulanan reçetede yazılı olan “ Devletin Başına Devlet Gelecek “ isimli uyku hapıdır! Uykudan uyandıran seni diri tutan “ Çırpınırdı Karadeniz Bakıp Türk’ün Bayrağına “ şarkısını, bir marş gibi söylenmesini özledim.
Gönlümdeki ülkü neferleri, yayı gerilmiş ucundaki ok gibi!

Bu olup bitenlerden sonra; siyasi kartlarını post makinesinden geçirseler inanın yetersiz bakiye çıkacaktır?
Bundan böyle, söylemleri uyku hapı, alkışlar leylek takırtısı, tenkitleri dere uğultusudur?
Gelmeyecek yâri ne beklerim nede sorarım!

Sizlerin söylediğine şarkı türkü, benim söylediğime ağıt. Sizin evleriniz beton, benimki kâğıttan; rüyamda da olsa bu geceyi ağartacağım ve inatla boynumda asılı duran çareler; dertlerimin sırtını usul usul sıvayacak rüyalarda kalan Turan Ülkesinde! “ Ne hasta bekler sabahı, nede taze ölüyü mezar seni beklediğim kadar. “ ( N.F.Kısakürek)

Gafletin, delaletin şamarını yedikçe uslanıp kendinize geleceğinize, sıkıştırılmış sözcüklerle yüreklere su değil, ateş serpmektesiniz? Gidilen yol ayni görünse de? Yol o yol değil, Yolcularda o yolcular değil! Kervancı başı; sizde pahalı olan ne kaldı ki? Ucuzlayan yüreklerden başka! Bit buğdayın içini semirmişse, buğday ayni buğday değildir dış görünümü değişmese de!

Nasrettin hoca; Leyleği yakalamış ayaklarını ve gagasını kesmiş, sonrada tutup bakmış ve demiş ki: şimdi kuşa benzedin! Milli ülkümüzü bu kutlu davamızı kuşa döndürenler; bu uğurda verdiğimiz binlerce şehit gencimizin veballerini omuzlarında ölünceye kadar taşıyacak olanlar, “Devletin başına Devlet gelecek “ sloganını söylettirenlerdir. Hep anlatır ve söyleriz de iş yazmaya gelince hepten vurdumduymaz oluruz! Sahi; Devletin Başına kim geldi?

Uyku beklesin göz kapaklarımda!
Patlasın davullar, zurnalar susmasın, yüz bir pare top atışlarıyla, havaiyi fişekler gökyüzünü süslesin. Alkışlarım sessiz olsa da; bu on iki yıllık başarı kutlanır. Gönlüm razı olmasa da? Sizleri de ayakta çok sesli olarak son defa alkışlıyorum!

Ülküyle Esen Kalınız.

GÜRHAN ÖZORHAN

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?

#

ÇIRPINIRDI KARADENİZ!” için 2 Yorum

 1. celaltanay : diyor ki:

  Gurhan agabeyim; alismisiz biz sessiz alkislamalara, gonlumuz razi olmasada!!! İnaniyorumki: cirpinan Karadeniz, cosan Kkaradeniz olacaktir…Rabbim firsat verecektir gelecek nesillere .

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MİLLİ EGEMENLİK VE 23 NİSAN COŞKUSU

  23 Nisan 2020 Tüm Manşetler, yazarlar

  Tarihçi Kübra ÖZDEMİR’in yazısı Bugün günlerden  23 Nisan. Bundan tam yüz yıl önce’’ Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’’ sözü ile  milletegemenliğine dayalı  Türk  Devleti’nin  kuruluşu ve kurtuluşunun  temelleri atılmıştır. Meclisin açılışında  öncü rol oynayan Mustafa Kemal  19 mayıs 1919 da samsun ‘a  ayak basarak ulusal Kurtuluş Savaşı’nı başlatmış, Erzurum ve Sivas kongrelerinde alınan kararlar ile  ulus egemenliğinin yine ulusun sağlayacağını ortaya koymuştur. ‘ Tek bir egemenlik vardır  o da ulus egemenliğidir ‘ anlayışıyl...
 • MİLLİ MÜCADELE KENTİNİN GURUR GÜNÜ

  07 Nisan 2020 yazarlar

  TARİHÇİ KÜBRA ÖZDEMİR’İN YAZISI   Türk tarihinde önemli bir yer edinen dadaşlar diyarı Erzurum 1. Dünya savaşı sırasında çok büyük acılara sahne olmuştur.  Bu süreçte insanlık tarihinde eşine rastlanılmayan vahşet ve katliama karşı milli bir şuur oluşmuş ve Erzurum kahramanlık destanı yazmıştır. Hınçak Taşlak Ermeni çetelerinin katliamına rağmen Erzurum halkı vatan, millet, bayrak sevgisini kaybetmemiş yaşlısı,  genci,  kadını,  erkeği,  milli birlik ve beraberlik anlayışıyla mücadelesini sürdürmüştür. 1917 yılında Rusya da...
 • ÇANAKKALE DESTANI

  07 Nisan 2020 yazarlar

  TARİHÇİ KÜBRA ÖZDEMİR’İN YAZISI…. Çanakkale içinde aynalı çarşı Ana    ben   gidiyom   düşmana  karşı Of  gençliğim eyvah… Şair   bu   dizelerle  anlatıyor,   Çanakkale destanının ne kadar anlam yüklü  olduğunu  ve kelimelerin  kifayesiz kaldığını. Tarihin  en büyük ve gerçek  savaşlarından  birisidir  Çanakkale .  Kürdü ,  Türk’ü,  Lazı,   çerkezi   vatanın kurtarılması  için tek yürekti. 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 105’inci yıl dönümünde kefensiz yatan kahramanlarımızı kaleme almak istiyorum…. ...
 • DALGALANDIMDA DURULDUM!

  30 Ekim 2019 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

    Cırcır konuşan bir Çinliyi dinleyerek Çince öğrenebilir mi insan. Hayatımı ve anılarımı montajlama hevesi içinde değilim.. Pişmanlıklarımı da; arkeolojik kazı yaparak çıkarmanın bana bir faydası, hatalarımdan ders çıkarmak olmasıdır. Her insan hayatının bir karışık kasedi vardır. Bu karışık kasette yıllarca siyaseti önlü arkalı çalıp dinledim. Çok geçte olsa dinlemeyi bırakmayı başardım.. Mutluluğum,cezvelerden kabarıp kabarıp boşalıyor fincanlara, höpürdete höpürdete yudumluyorum sabah kahvemi, elimde si...
bahis siteleri