logo

ÇOCUK EVLERİ KOORDİNASYON MERKEZİ’NDEN ANLAMLI YÜRÜYÜŞ

çocuk koordinasyon3

 

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesindeki Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezinde barınan 20 kişilik ekip, Sarıkamış Harekâtı sırasında donarak şehit düşen 90 bin Mehmetçik’i anmak için düzenlenen yürüyüşe katıldı.

Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi öğretmenleri M. Emin Alemdar, Sami Çift, İbrahim Kaplan ve Musa Yılmaz öncülüğünde yürüyüşe katılan çocuklar,  8 kilometrelik yürüyüşte renkli görüntüler oluşturdu.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Tamer Ekinci, çocuklara milli bilinç kazandırmak için bu gibi etkinlikleri önemsediklerini ifade etti.

Çocuklara yönelik değişik içerikli etkinliklere imza attıklarını belirten Ekinci, ‘’ Amacımız çocuklarımızın sosyalleşmesini sağlamaktır. Şehitlerimizi yad etmek için düzenlenen bu anlamlı yürüyüşe çocuklarımızın da katılmasını sağladık.   Bu yürüyüş çocuklarımızın tarih şuurunun gelişmesi açısından son derece önemliydi’’ dedi.

Yürüyüşe katılan Çocuk Evleri sakinlerinden Mülahim Özden ise duygularını şöyle anlattı:

‘’Sarıkamış yürüyüşü için toplanma mekanına gelmiştik, heyecanlıydım,  burada soğuktan donan askerlerimizin nasıl bir duygu yaşadığını çok merak ediyordum. Sonunda beklediğim an gelmişti ve yürüyüş başlamıştı. Toplamda 8 kilometre yürüyecektik. Yürüyüş sırasında mezarlıklar görüyorduk.  Yol, bir türlü bitmek bilmiyordu, Askerlerimizin çektiklerinin onda birini bile çekmiyorduk, zor bir yürüyüştü, o yürüyüşte askerlerimizin çektiği bütün sıkıntıları az da olsa anlamıştım. Vatanımızın nasıl kurtarıldığını, vatan her şeyden önce gelir diyen askerlerimiz tarlasını, annesini, babasını, daha doğmamış çocuğunu bırakıp gelmişti. Savaşa giderken hiç dönmeyeceklerini biliyorlardı, buna rağmen vatanseverliklerini gösterdiler. Çoğu askerimiz daha savaş yerine gelmeden şehit olmuştu, bize vatanın her şeyden önce geldiğini göstermişler ve bu kutal toprakları bize emanet etmişlerdi. Bu gezi, bu yürüyüş bunları anlama ve hissetme bakımından benim için çok verimli geçti. Bu geziye katılmamızı sağlayan  öğretmen ve yöneticilerimize teşekkür ediyoruz’’

Yürüyüşün ardından Çocuk Koordinasyon Merkezi’nde barınan 20 kişilik ekip,  Sarıkamış Kayak Merkezinde kayak yaparak,  piknik yapma imkanı buldu.

  çocuk koordinasyon foto

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?

bahis siteleri Betboo giriş