logo

11 Haziran 2015

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN TÜM PARTİLERE’’ EGO’’ ÇAĞRISI

tayyip erdoğan

 

13 yıldır her koşulda konuşan Erdoğan, ilk kez 98 saat boyunca konuşmadı. Seçim sonrası sessizliğe gömülen Erdoğan ATO Congresium’da düzenlenen  4. Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Töreni’nde konuşuyor.

Erdoğan en son oy kullandıktan sonra kameralara açıklama yapmıştı.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

Türkiye’yi hükümetsiz, Türkiye’yi başsız bırakamayız. Herkes egolarını bir kenara bırakmalıdır. Hangi siyasi olursa olsun ben deme hakkına sahip değildir. Biz demek zorundayız. Seçimler ülkemizin önünde yeni bir yol açmıştır. Ben üzerime düşeni yerine getireceğim. Üzerime düşeni yapacağımı Baykal’a söyledim. Seçim sonuçları tek bir partinin iktidara gelmesini imkan vermeyen bir tablo sağlamıştır. Bu tablo Türkiye’nin hükümetsiz kalmasına iman vermeyecektir. Herkes milletin takdirine saygı duymak zorunda. Tüm partiler serinkanlı düşünmeli, sorumluluk almalı. ümitlerini krize bağlayan tüm odaklar hayal kırıklığına uğraayacaktır.

Anayasal, yasal süreç içerisinde herkes egolarını bir kenara koyup, bir an önce ülkemizde hükümet kurulmalı ve kaldığımız yerden ‘devlette devamlılık esastır’ anlayışıyla bu süreç devam etmelidir.

Siyasi alanda yaşanan hiçbir gelişmenin kazanımları tehdit edecek boyuta ulaşmasına izin veremeyiz. Bu bizim 78 milyon insanımızın her birine karşı sorumluluğumuzun gereğidir. Asla kimse, hangi siyasi olursa olsun, ‘ben’ deme hakkına sahip değildir, ‘biz’ demek zorundayız

Ortaya çıkan sonuç milletin iradesidir, herkes milletin takdirine saygı göstermek zorundadır. Seçim sonuçları milletimizin tek bir partinin iktidara gelmesine imkan sağlamayan bir siyasi tablo takdir ettiğini gösteriyor. Bu tabloyu siyasi partilerin hepsinin de doğru şekilde okumasını temenni ediyorum.

Türkiye’yi hükümetsiz, Türkiye’yi başsız bırakan, egolarına mahkum olanlar ne tarihe ne de milletimize bunun hesabını veremezler

Batı basının şahsıma yönelik çirkin agresif açıklamalarını çirkin bulduğumu açıklamak zorundayım. Allah’ıla hamd olsun doğru yoldayız. Onlar övgü yağdırsalardı, kendimdin şüphe etmem gerekti.
Değerli misafirler, yurtdışı Türkler ve akraba toplulukları başkanlıklarının değerli mensupları, sevgili öğrenciler, sizleri en kalbi duygularımla, sevgiyle saygıyla selamlıyorum.

Türkiye’de bu yıl mezun olacak tüm öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Bu yıl mezun olacak dört bin öğrenci ile birlikte Türkiye’deki üniversiteleri bitiren, uluslararası öğrenci sayısı 60 bine ulaşıyor. Az önce Cemil’e bir nükte yaptım. Dedim ben, Uganda’dan geldiğin gün gibi göreceğim zannediyordum, ama seni farklı gördüm. Kaç kardeşsiniz dedim, yedi kardeşiz dedi. Üç kız, dört erkek. Bu yolu açanlara şükranlarımı bildiriyorum. Ülkede böyle bir hizmeti vermenin az da olsa emeği geçen bir hadimi olmanın da mefahirini yaşıyoruz. Bundan dolayı da ayrıca mutluyuz.

Zira öyle bir ecdadın torunlarıyız. Ve bu mirası bu şekilde yüklendik, inşallah bu şekilde devam ettireceğiz. Halen eğitimlerini sürdüren 70 bin uluslararası öğrenciyle birlikte düşündüğümüzde, Türkiye’nin bu alanda güçlenen bir marka haline geldiğini görüyoruz. Az önce Kudret beyin çok daha fazla öğrenci alamayız ifadesine ben tabii katılmıyorum.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx