logo

15 Nisan 2015

D – 8 GENEL SEKRETERİ MOUSAVİ ” D8 TÜRKİYENİN BİR EVLADIDIR ”

MOU

Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Ekonomik İşbirliği Örgütü Genel Sekreteri Seyed Ali Mohammad Mousavi, D-8’in Türkiye’nin bir evladı olduğunu belirterek, 2018 hedeflerinin 500 milyar dolarlık bir iç ticaret hacmi olduğunu söyledi.
Yerel yönetimleri ziyaret kapsamında Erzurum’a gelen D-8 Ekonomik İşbirliği Örgütü Genel Sekreteri Seyed Ali Mohammad Mousavi, Vali Ahmet Altıparmak’ı ziyaret etti. D-8 Ekonomik İşbirliği Örgütü Genel Sekreteri Seyed Ali Mohammad Mousavi’yi makamında ağırlayan Altıparmak, ziyaretten dolayı memnuniyetini dile getirdi.
“D-8 TÜRKİYE’NİN BİR EVLADIDIR”
Erzurum’un Türkiye’nin gelişmiş illerinden bir tanesi olduğu için bir ziyaret gerçekleştirdiklerini ve bazı temaslarda bulunduklarını ifade eden Ali Mohammad Mousavi, D-8’in Türkiye’nin bir evladı olduğunu söyledi. Mousavi,“D-8 Türkiye’nin bir evladıdır. Türkiye D-8’in babasıdır. Burada sayın valimizin aracılığıyla da Türk Hükümetine ve Türk halkına 18 yıl içerisinden D-8’e verdiği desteklerden dolayı teşekkür etmek istiyorum. Bizim D-8 olarak liderler tarafından belirlenmiş 2018 hedeflerimiz var. 500 milyar dolarlık bir iç ticaret hacmi hedefimiz var. Bu hedefe ulaşmak için özel sektörün ve yerel yönetimlerin yardımıyla bu hedefe ulaşmak istiyoruz. D-8 işbirliğinde özel sektör motor görevini görüyor ve bu motoru çalıştırmak için benzeri yerel yönetimlerle ziyaretler gerçekleştiriyoruz. 2018 hedefimizi yani 500 milyar dolara ulaşmak için şuan ki rakam 150 milyar dolar civarındadır. Bunu artırmayı hedefliyoruz. Şöyle ki Erzurum’da öğrendiğim kadarıyla sadece tarımda değil, sanayide de Türkiye’de önemli bir potansiyeli olan ve öne çıkan bir şehirdir. Erzurum’un bu potansiyelini kullanmak istiyoruz” dedi.
“D-8’İN EN BÜYÜK SORUMLULUĞU BAYRAĞINDA YER ALAN ALTI YILDIZDIR”
D-8’in içerisinde yer alan ülkelerin her birinin farklı görevleri olduğunu belirten Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, sözlerini şöyle sürdürdü:.
”D-8 içerisinde Türkiye, İran, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır, Nijerya ve Pakistan yer alıyor. Her bir ülkenin farklı konularda üstlendiği bir görev vardır. Biri koordinasyonu biri finansı üstlenmiş, biri ticareti üstlenmiş ama asıl büyük sorumluluk ise bana göre D-8’in bayrağında yer alan altı yıldızdır. Altı yıldız altı ilkeyi sembol ediyor. Sembolize ettiği konuları şöyle paylaşmak istiyorum. Birinci ilke savaş değil barış, ikinci ilke çatışma değil diyalog, çifte standart değil adalet, üstünlük değil eşitlik, sömürü değil adil düzen, baskı ve tahakküm değil insan hakları hürriyet ve demokrasidir. Şimdi bu altı ilkeye bakıp da İslam ülkelerinin içinde bulunduğu hale baktığımız zaman özellikle Suriye, Irak, Yemen hakikaten bu ilkeleri ne kadar yerine getirdiğimiz tartışılır.”
Konuşmaların ardından Vali Altıparmak tarafından D-8 Ekonomik İşbirliği Örgütü Genel Sekreteri Seyed Ali Mohammad Mousavi’ye Oltu taşı tespih ve plaket hediye edildi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?

bahis siteleri