logo

DAGC Başkanı Özsoy: “Yıpranma payı ile ilgili düzenleme geri çekilmeli”

Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti (DAGC), gazetecilerin yıpranma payı konusunda SGK tarafından Ekim ayı itibariyle getirilen düzenlemenin kabul edilemez olduğunu açıkladı.

dagcSGK’nın gazetecilere fiili hizmet zammında kısıntıya gitmesi meslek örgütlerini harekete geçirdi. DAGC Başkanı Feridun Fazıl Özsoy, SGK’nın düzenlemesiyle ilgili gerekli girişimlerde bulunduklarını ifade etti. Yapılan uygulamanın gazetecilerin fiili hizmet zammına ilişkin ayda dört günü toplam dışında bıraktığını kaydeden Özsoy, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun konuyla ilgili çalışma yaptığını söyledi. Basın İlan Kurumu (BİK) Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan’ın konunun muhataplarını bilgilendirdiğini ve çözüm için öneriler sunduğunu kaydeden Özsoy, şu bilgileri verdi:

 

“Malumunuz olduğu üzere basın iş konunda toplam 5 yıl erken emeklilik hakkı 2008’de kaldırılmış, 2013’te de basın kartı sahibi olma şartıyla 2.5 yıl olarak tekrar verilmiştir. Yeni uygulama ile verilen bu süreden daha da geriye düşülmektedir. Kanunla verilen hakkın daraltılması meslektaşlarımızın mağduriyetine neden olacaktır. Duyuruda işaret edilen şekli ile değil tam gün tam ay üzerinden hesaplama yapılması gerekmektedir. Basın İlan Kurumu mevzuatı ile Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü mevzuatı bahse konu fikir işçilerinin tam gün tam ay sigortalılığı hükmünü amirdir. Bu çerçevede de konuya bakıldığında tüm yıl hesabı makul olacaktır”.

 

Öte yandan SGK tarafından Ekim ayı sigorta tahakkukları konusunda yapılan duyuru ise şöyleydi:

 

“İşverenlere önemle duyurulur :5510 sayılı Kanunun 40’ıncı maddesi kapsamında fiili hizmet süresi zammına tabi olan işyerlerinde çalışan sigortalıların çalışılan ayın bazı günlerinde kapsam dışı işlerde geçen süreleri ile kapsamda olan işlerde fiilen çalışmayarak risklerine maruz kalmadıkları 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunda belirtilen tatil günleri ile yıllık izin, ücretsiz izin, ücretli izin, sıhhi izin ve eğitim kurs süreleri 5510 sayılı Kanunun 40’ıncı maddesi kapsamında değerlendirilmemektedir. Bu çerçevede, 5510 sayılı Kanunun 40’ıncı maddesi kapsamındaki işyerlerinden Kurumumuza aylık prim ve hizmet belgesiyle yapılan fiili hizmet süresi zammı kapsamındaki bildirimler için 5510 sayılı Kanunun 40’ıncı maddesinin ikinci fıkrasında yer alan tablonun (10) numaralı sırasında olanlar hariç olmak üzere yukarıda açıklandığı şekilde tatil, izin, kurs veya iş öncesi veya sonrası hazırlık süreleri hariç tutularak e-bildirge programında her ay için azami 26 gün kontrolü konulmuş olup, aynı işyerinden farklı belge türleri ile toplamda 30 günden fazla hizmet bildirilmemesi gerekmektedir (örneğin; (01) nolu belge türü ile 4 gün, (32) nolu belge türü ile 26 gün gibi). Sigortalıların sosyal güvenlik haklarını sorunsuz bir şekilde elde etmeleri bakımından işverenlerimizin 5510 sayılı Kanunun 40’ıncı maddesi kapsamında değerlendirilmemesi gereken sürelerini doğru belge türleri ile bildirmeleri hususunda gerekli hassasiyeti göstermelerini önemle rica ederiz.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?

bahis siteleri