logo

DASK ANADOLU BULUŞMALARI

DASK

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından düzenlenen DASK Anadolu Buluşmalarının ikinci durağı Erzurum oldu.

Deprem bilincinin artırılması için düzenlenen panelde depreme hazırlıklı olmanın önemi konuşulurken, öğrencilere deprem ve zorunlu deprem sigortası eğitimi verildi.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), yeni toplumsal bilinçlendirme programı kapsamında, Türkiye’yi şehir şehir gezerek deprem riski, zorunlu deprem sigortası ve kentsel deprem bilinci gibi pek çok konuda bilgi verdiği DASK Anadolu Buluşmalarının ikincisini Erzurum’da gerçekleştirdi. Etkinlikler çerçevesinde Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ve DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı deprem sigortalılığının önemine vurgu yaptılar.

Hiç Deprem Yaşamayacakmış Gibi Davranıyoruz.

Panel öncesinde bir konuşma yapan Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, toplumun ekonomik olarak alt kademelerinden başlayarak sigortalılığı artırmanın önemli olduğuna vurgu yapmanın gerekli olduğunu belirterek, “inşallah biz tedbirimizi deprem öncesinde fazlasıyla alırsak sonrasında neden tedbir almadık niye yapmadık, yapsaydık gibi yakınmalarla vakit kaybetmeyiz” diye konuştu.

Türkiye’nin çok az bir bölgesinin dışında, baştan sonra birinci derecede bir deprem bölgesi olduğunu kaydeden Vali Altıparmak, “depremde veya diğer felaketlerde, genel bir karakteristik özelliğimiz var. Adeta bir kurtuluş mücadelesi gibi seferberlik örneği sergiliyoruz ve bir anda yönetilemez bir yardım kampanyası oluşuyor. Ama deprem bitiyor sıkıntılar o zaman başlıyor. Halk başını sokacak yer, karnını doyuracak ekmeğin derdine düşüyor. O zamanda bir sistemsizlik bir kargaşa başlıyor. Devlet, bizzat devleti yönetenlerde dahil olmak üzere, sosyal devlet olmanın gerekliliğini yerine getirerek, bütçeden paylar ayırıp, herkes için ev yaptırmak zorunda kalıyor. Ortada sigortalılık varken bunu neden yapmıyoruz, buda bizim eleştirilecek konumuz. Rehavete kapılıp hiç deprem olmayacakmış gibi davranıyoruz. O kadar büyük depremler yaşayan maddi kayıplar can kayıpları yaşayan Erzurum’a baktığınız zaman yüzde yirmi beş sigortalılık oranını görüyoruz. Bu bilinci herkese kazandırmak zorundayız. Belediyelerimizle, AFAD, Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve özellikle DASK’la  deprem bilincinin artırılması ve sigortalılığın gerekliliği konusunda işbirliği içinde olmamız gerekiyor’’ diye konuştu.

Erzurum’un sigortalılık oranlarını değerlendiren DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, Erzurum’un aktif deprem kuşağı üzerinde yer aldığını dile getirdi.Yazıcı, Erzurum’daki konutların çoğunun deprem sigortasının bulunmadığını işaret etti. Deprem konusunda bilinçli toplum oluşturmanın önemine değinen Yazıcı,”Erzurum’un Pazaryolu ve İspir ilçeleri dışında topraklarının tamamı birinci ve ikinci derece deprem risk bölgesinde yer alıyor. Deprem riskinin bu kadar yüksek olduğu bir ilde zorunlu deprem sigortasını yaptıranların oranı yüzde 25. Bu oran hem de yüzde 37 olan ülke ortalamasının, hem de bölge ortalamasının altında. Bu nedenle ev sahiplerini deprem riskine, alınması gereken önlemlere ve deprem sigortasının önemine ilişkin olarak daha çok bilinçlendirmemiz gerekiyor.” dedi. Deprem riskini ve sigortanın önemini anlatmak için interaktif iletişime önem verdiklerini de dile getiren Yazıcı, “Bu kapsamda yerel yönetimleri önemli bir paydaş olarak görüyoruz.” dedi.

Daha sonra ‘deprem’ konulu panel düzenlendi. DASK Koordinatörü İsmet Güngör, İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fahri Ermişler, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak depreme karşı hazırlıklı olmanın önemine dikkat çekti. Panelin ardından Prof. Dr. Kadıoğlu ilk ve ortaöğretim öğrencilerine deprem ve zorunlu deprem sigortası eğitimi verdi. Etkinlik, Erzurum AFAD tarafından düzenlenen deprem tatbikatıyla sona erdi.

Doğu Anadolu sigorta Acenteleri Derneği (DASAD) Yönetim Kurulu Başkanı Engin Akın,  organizasyona destek veren Erzurum Valisi Altıparmak’a, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Sekmen’e ve etso Başkanı Yücelik’e teşekkür etti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?

bahis siteleri