logo

DİLER: RAMAZAN AYI HAYIRLARA VESİLE OLSUN

Öz Büro İş Sendikası Erzurum İl Temsilcisi Yılmaz Diler, Mübarek Ramazan Ayı’nın tüm İslam alemine hayırlara vesile olmasını temenni ederek, “Ramazan öyle bir aydır ki, Allah gündüzleri oruç tutmayı farz ve gece ibadet etmeyi de nafile kılmıştır. Ramazan, sabır ayıdır. Sabrın karşılığı ise cennettir. Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmak için büyük bir fırsattır” dedi.

Öz Büro İş Sendikası Erzurum İl Temsilcisi Yılmaz Diler, Ramazan Ayı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Başkan Diler, mesajında Ramazan’ın önemine dikkat çekerek, “Dini Hayatımızda çok önemli bir yeri olan, rahmet kapılarının sonuna kadar açıldığı, yardımlaşma ve dayanışmanın arttığı, sevginin, saygının, sabrın ve kardeşliğin daha da güçlendiği, birlik ve beraberliğin bir kat daha pekiştiği, Ramazan ayı mübarek bir aydır. İnsanları karanlıktan aydınlığa çıkaran Yüce Kitabımız Kur’an’ı Kerim, bu ayda indirilmeye başlanmıştır. Bin aydan daha hayırlı bir gece olan Kadir Gecesi bu ayda bulunmakta ve oruç ibadeti bu ayda eda edilmektedir” dedi.

Ramazan’ın sabrın simgesi olduğuna dikkat çeken Diler, Ramazan ayının yol gösterici, doğruyu eğriden ayırmak için büyük bir fırsat olduğunu ifade etti. Kuran’ın yine bu ayda indirildiğini belirten Diler, “Ramazan ayı fazilet bakımından nice güzelliklerin bahşedildiği mübarek bir zaman dilimidir. Cenab-ı Hak Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır: “Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delili olarak kendisinde Kur’an indirilen aydır.” Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) Ramazan ayı ile ilgili olarak: “Bir kimse, inanarak ve sevabını yalnızca Allah’tan bekleyerek, Ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır” buyurmuştur. Oruç ayı olan Ramazan ayı, birçok hikmeti ihtiva eder. Bu açıdan bakıldığında pek çok ferdi ve sosyal faydaları vardır. Oruç tutarak belirli bir zaman yeme içme ve cinsel arzularına karşı koyan kişi, sebat, kanaat, metanet ve sabır gibi ahlaki güzelliklere sahip olur; aç kalarak nimetlerin kıymetini bilir ve bu vesile ile yoksulların halini düşünüp onlara merhamet ve şefkat hisleriyle yaklaşmasına sebep olur. Ramazan, oruçla beraber nefislerin terbiye edildiği, zekât, sadaka ve iftarlarla yoksulların doyurulup gözetildiği, Kur’an okuma, mukabele takip etme, teravih kılma, zikir, dua ve niyazlarla sevap ve mükâfatın arttığı; af ve mağfiretin çokça ihsan edildiği bir feyz, rahmet ve bereket ayıdır. Bu mübarek başta Erzurum ve tüm İslam âlemine hayırlara vesile olsun” ifadelerini kullandı.RAMAZAN AYI DOĞRUYU EĞRİDEN AYIRMAK İÇİN BÜYÜK BİR FIRSATTIR (1)

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?

bahis siteleri