logo

Diyarbakır’da bomba yüklü bir traktör ele geçirildi!

BODİYARBAKIR’ın merkez Yenişehir İlçesi kırsal kesiminde bugün PKK’nın bomba yüklediği bir traktör ele geçirildi.
Operasyon sırasında güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 1 PKK’lı terörist de öldü.

Diyarbakır’ın merkez Yenişehir ilçesinin kırsal kesiminde bugün PKK’lı teröristler tarafından bomba yüklü bir traktörü belirleyen, güvenlik güçleri operasyon yaptı. Nereye ve hlangi eyleme götürüldüğü henüz bilinmeyen traktörün ele geçirilmesi sırasında güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 1 PKK’lı da öldürüldü.

Jandarmanın bölgede operasyonlarını sürdoürürken, traktördeki bomba da kontrollü olarak patlatılarak imha edildi.

TRAKTÖRDEKİ 3 TON PATLAYICI

Diyarbakır’da PKK’nın bomba yüklü traktörünün nasıl ele geçirildiği de netleşmeye başladı. Buna göre, Diyarbakır’a 20 kilometre uzaklıkta Elazığ karayolu üzerindeki merkez Yenişehir İlçesi’nin kırsal kesimindeki Altu Mahallesi yakınlarında yol kontrolü yapan jandarmalar tarafından durdurulmak istenen traktörden ateş açılınca çatışma çıktı. Çatışmada 1 PKK’lı öldürülürken, traktörün römorkunda yapılan aramada mermer bloklarla kamufle edilen 3 ton patlayıcı bulundu. Çağrılan bomba imha ekipleri tarafından yoldan 1 kilometre uzaklığa götürülen traktör, güvenlik önlemleri alındıktan sonra kontrollü patlatıldı.

Traktörün patlatıldığı yerde 2 metre derinliğinde, 5 metre genişliğinde bir çukur oluşurken mermer parçaları çevreye dağıldı. PKK’lıların bomba yüklü traktörünün etkisiz hale getirilmesiyle olası bir faciadan dönülmüş oldu. Güvenlik güçlerinin soruşturması devam ediyor.

VALİLİK: UZAKTAN KUMANDA DÜZENEKLİ

Diyarbakır Valiliği’nden kentte ele geçirilen bomba yüklü traktörle ilgili yapıyan açıklamada, patlayıcının TNT ile geçlendirildiğini, 2-3 ton amoryum nitnat ile desteklendiği belirterek, traktörü kullanan teröristin öldürüldüğünü açıkladı. Açıklamada, “Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğünce; güvenlik güçlerine yönelik saldırı yapan, Diyarbakır ilinde faaliyet yürüten bölücü terör örgütü mensuplarının faaliyetlerinin tespiti, yakalanması, etkisiz hale getirilmesi maksadıyla çalışmalar devam etmektedir. Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince Bölücü Terör Örgütü tarafından yapılan Mayın/EYP patlatma ve bombalı araç ile saldırı türünde eylemlerin önlenmesi, terör örgütü mensuplarının yakalanması, şehir merkezlerindeki irtibatlarının kesilmesi, il/ilçe merkezleri ile köy/mahalle giriş çıkışlarını kullanmalarının engellenmesi ile özellikle silah, mühimmat ve el yapımı patlayıcı maddelerin ele geçirilmesi maksadıyla icra edilen yol kontrolleri kapsamında; 21 Mayıs 2016 tarihinde saat 02.00 sıralarında Yenişehir ilçesi Yaytaş Köyü bölgesinde yapılan yol kontrolü esnasında dur ihtarına ve yapılan ikazlara rağmen durmayarak kaçmaya çalışan patlayıcı madde yüklü traktör (Bombalı araç) ele geçirilmiştir” denildi.

Açıklamada, patlayıcı madde yüklü traktör üzerinde inceleme yapıldığı belirtilerek, “TNT ile güçlendirilmiş, patlamanın etkisini arttırmak, parça tesiri teşkil etmek maksadıyla üç adet piknik tüpü ile desteklenmiş, üç adet elektrikli fünye, infilaklı fitil çekili, yaklaşık 2-3 ton amonyum nitrat ve alüminyum tozu karışımından oluşan el yapımı patlayıcı madde ile uzaktan radyo frekans (RF) komutalı alıcı sistemi 4 adet büyük pille desteklendiği tespit edilmiştir. Patlayıcı madde ve düzeneklerinin hayvan gübresiyle gizlenmeye çalışıldığı görülmüştür. Ayrıca patlayıcı madde yüklü traktörü (Bombalı araç) kullanan 1 erkek bölücü terör örgütü mensubu ölü olarak ele geçirilmiş, bölücü terör örgütü mensubu üzerinde 1 adet ateşleyici düzeneğe ait uzaktan kumanda, 3 kilometre menzilli ve 1 adet otomobil araç kumandası olmak üzere 2 adet kumanda ele geçirilmiştir. Ele geçirilen patlayıcı madde, Patlayıcı İmha Timi tarafından emniyetli bir şekilde imha edilmiş olup, patlama sonrasında herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmamıştır. Olay ile ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından çok yönlü soruşturma devam etmektedir. Bölgemizde yaşayan vatandaşların ve kamu personelinin emniyetini sağlamak amacıyla teröristle mücadele kapsamında yürütülen çalışmalara artan bir azim ve kararlılıkla devam edilecektir”

KAYNAK DHA

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?

bahis siteleri