logo

Doğu Anadolu’da kış

 

doDoğu Anadolu Bölgesi’nde etkili olan kar yağışı ve soğuk hava hayatı olumsuz etkiledi. Kar kalınlığının 45 santimetreye ulaştığı Erzurum’da bulanan Atatürk Üniversitesinde ise Kardan Sokağın temelleri atıldı.
Erzurum, Erzincan, Bayburt ve Ağrı’da gece saatlerinden itibaren kar yağışı etkili olmaya başladı. Halen etkisini sürdüren yağış sebebiyle bölgede bine yakın köy yolu ulaşıma kapandı.
Meteoroloji 12’nci Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, bölge genelinde havanın aralıklı kar yağışlı, buzlanma ve don olayı ile gece ve sabah saatlerinde yer yer sisli ve puslu olacağı, rüzgarın ise güneybatıdan hafif, ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.
Bölgede gece en düşük hava sıcaklığı, sıfırın altında olmak üzere Ağrı’da 28, Kars ve Ardahan’da 26, Erzurum’da 16, Iğdır’da 14 ve Erzincan’da 6 derece ölçüldü. Gün içinde en yüksek hava sıcaklıklarının Erzincan’da 2, sıfırın altında olmak üzere Ağrı’da 8, Ardahan, Iğdır ve Kars’ta 6, Erzurum’da ise 5 derece olması bekleniyor. Kar kalınlıkları ise Ağrı’da ve Erzurum’da 45, Kars’ta 16, Ardahan’da 14, Iğdır’da 7 ve Erzincan’da da 1 santimetre ölçüldü.
Meteoroloji yetkilileri, bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile yer yer pus ve sis beklendiğinden, meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı başta sürücüler olmak üzere yetkililerin ve vatandaşların tedbirli olmasını istedi.

Atatürk Üniversitesinde Kardan Sokağın temelleri atıldı
Şubat ayında yapılacak Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları (EYOF) dolayısıyla Atatürk Üniversitesi Kampüsünde kardan Erzurum Sokağı yapılıyor. Oyunlar nedeniyle Erzurum’a gelecek yabancıların farklı bir ortamda hoş zaman geçirmelerini sağlamak amacıyla Erzurum Sokağı kurma kararı alan Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Bulat ve ekibi kolları sıvadı.
Rektörlük binasının arka tarafındaki alanı tonlarca kar kullanarak, Erzurum Sokağı haline dönüştürmeye başlayan ekipler, farklı bir projeye imza atacak olmanın heyecanını yaşıyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?

Betboo giriş