logo

DOĞUMDAN SONRA VEFAT EDEN KADININ ORGANLARI 3 KİŞİYE UMUT OLDU

 

son dakikaKars’ta doğum yaptıktan 2 gün sonra beyin kanaması nedeniyle hayatını kaybeden kadının organları 3 kişiyi umut oldu.
Kars’ta doğum yaptıktan 2 gün sonra geçirdiği beyin kanaması nedeniyle hayatını kaybeden 33 yaşındaki F.S.’nin karaciğer ve iki böbreği 3 kişiye hayat verecek. Dün vefat eden genç kadının organları kara ambulansı ile Kars’danErzurum Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi’ne getirildi. Böbreklerden biri Trabzon’daki bir hastaya nakledilmek üzere gönderilirken diğer böbrek ve karaciğer Erzurum’daki iki hastaya nakledilecek. Her yeni yıla organ bağışıyla girdiklerini ifade eden Doku ve Organ Nakli Erzurum Bölge Koordinatörü Dr. Fatih Kacıroğlu, “Erzurum Bölge Koordinasyon merkezi olarak yeni yıla organ bağışı ile girdik. Geçen yıl Sivas’tan bir vatandaşımızın organ bağışıyla gerçekleşti. Bu sene Kars’ta 33 yaşındaki bir hanım kardeşimizin vefatının ardından bir organ bağışı oldu. Organlardan iki böbrek ve bir karaciğeri kullanabiliyoruz. Böbrek ve karaciğer bugün Erzurum’daki hastalarımıza takılacak” dedi.
Kar ve tipi nedeniyle zor şartlar altında organları ulaştırdıklarını anlatan Kaciroğlu, “Yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle hava şartları oldukça kötüydü. Uçak ambulansı kaldıramadık. Askeriye bize uçak ambulans da vermişti. Bu zor koşullarda kar ve tipi altında ekiplerimiz Kars’a giderek organları buraya getirdiler. Buradan da bir böbrek Trabzon’a gönderildi” diye konuştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+9 = ?

bahis siteleri