logo

02 Eylül 2018

Dünyanın en iyi nano-bilim uzmanları arasında Türkiye’den 15 akademisyen yer aldı

Dünya çapında 20 binden fazla üniversitenin ve yüz binlerce bilim insanının akademik performanslarını değerlendirmek üzere 2006 yılında İspanya’da kurulmuş olan Webometrics tarafından dünyanın en iyi nanoteknoloji-nanobilim uzmanları açıklandı.

a 1

Hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin milyarlarca dolar bütçe ayırdıkları ve geleceğin teknolojisi olarak gösterilen nanoteknoloji alanında çalışan bilim uzmanlarının ürettikleri bilimsel çıktıları değerlendiren Webometrics, dünyanın en başarılı bin 800 bilim insanını açıkladı. Sıralamada en iyilerin belirlenmesi amacıyla bilimsel ürünlerin etkinliğini ortaya koyan H-indeks, atıf sayısı, doküman sayısı gibi geçerliliği ve güvenilirliği yüksek olan bilimsel kriterler kullanıldı. Webometrics, bu güncel sıralamada H-indeksi 20’nin altında olan bilim insanlarını değerlendirme dışında bıraktı. Dünyanın en kapsamlı akademik performans sıralama sistemi olan Webometrics’e göre Türkiye’den sadece 15 akademisyen bu özel listede yer alabildi.

 

Listede yer alan Erzurum Teknik Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Türkez, ilaç endüstrisi, genetik, bor, beyin tümörlerinin tedavisi konusunda ulusal ve uluslararası çok sayıda projeyi yönetiyor. Prof. Dr. Türkez, halen Dünya Sağlık Örgütü’nde JECFA ve JMPR adlı iki ayrı kurulda (2017-2021) uzman komite üyeliği görevini sürdürüyor.

 

Söz konusu sıralamada yer alma başarısı göstererek hem kendilerini hemde üniversitelerini listeye sokan akademisyenler ve üniversiteleri şöyle:

 

Koç Üniversitesi: Prof. Dr. Can Erkey

 

Bilkent Üniversitesi: Dr. Engin Durgun

 

Gazi Üniversitesi: Doç. Dr. Gökhan Demirel

 

Gazi Üniversitesi: Prof. Dr. Gülay Bayramoğlu

 

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü: Doç. Dr. Hasan Şahin

 

Erzurum Teknik Üniversitesi: Prof. Dr. Hasan Türkez

 

Abdullah Gül Üniversitesi: Prof. Dr. Mehmet Şahin

 

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi: Prof.Dr. Nahit Aktaş

 

Orta Doğu Teknik Üniversitesi: Prof. Dr. Necati Özkan

 

Bilkent Üniversitesi: Prof. Dr. Salim Çıracı

 

Bilkent Üniversitesi: Dr. Seymur Jahangirov

 

Bilkent Üniversitesi: Prof. Dr. Tamer Uyar

 

Sabancı Üniversitesi: Prof. Dr. Yuda Yürüm

 

Sabancı Üniversitesi: Prof. Dr. Yusuf Menceloglu

 

Gebze Teknik Üniversitesi: Prof. Dr. Zafer Ziya Öztürk

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+9 = ?

bahis siteleri