logo

11 Mart 2014

Dünyanın gözünü diktiği Kırım’da neler oluyor?

Ukrayna’da Kırım Özerk Bölgesi 16 Mart’ta referanduma giderken bölge hâlâ gergin görünüyor. Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, Kırım’a ek hak ve yetkilerin verilmesine ilişkin diyaloğa hazır olduklarını, ancak bunun Rusya’nın silah baskısı altında olmayacağını belirtti.

RUSYA KIRIM’DA BÜYÜK BİR SAVAŞA HAZIRLANIYOR

Ukrayna’da iktidar değişimi sonrasında askeri istihbarat toplama çalışmaları yürüten Kiev’deki Askeri Politikalar Araştırma Merkezi yöneticisi Dmitriy Timçuk, Rusya’nın Kırım’da büyük bir savaşa hazırlandığı iddiasını ortaya attı.

Ukrayna’daki Unian haber ajansı tarafından aktarılan Timçuk’un tespitlerine göre Rusya yönetimi şu anda Karadeniz kıyısında kendi topraklarındaki Novorosiysk liman şehrinde Kırım’a gönderilmek üzere büyük bir askeri birlik hazırlıyor.Bu askeri birlikte yer alan 120 zırhlı araç arasında toplu imha silahı sınıfına giren Grad füze sistemlerinin bulunduğu da belirtiliyor.TANKLAR RUS SINIRINARus askerlerinin sınır gözetleme kulelerinde faaliyetileri engellediği, teknik cihaz ve iletişim kablolarını da kestiği bildirildi.

Ülkenin batısındaki Lviv şehrinde konuşlandırılan Ukrayna ordusuna ait çok sayıda askeri araç trene yüklendi. Savunma Bakanlığı yetkilileri, araçların tatbikat için şehirden ayrıldığını açıklasa da trenin Rus sınırına doğru hareket ettiği bildirildi. Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, bu hafta ABD’ye gideceğini açıkladı. Kırım Başbakan Yardımcısı Rustam Temirgaliyev ise, Ukrayna yönetiminin devlet hazinesinden Kırım’a nakit imkanı sağlayan elektronik sistemleri dondurduğunu ve Kırım‘ın banka hesaplarını bloke ettiğini belirtti.

RUSYA ÇÖZÜM ARAYIŞINI REDDETTİ, YAPTIRIM UYGULANABİLİR

Rusya’nın Ukrayna krizine çözüm arayışına katkıda bulunmayı ret etmesi gerginliği arttırdı. Batı, temas grubuna izin verilmediği takdirde Rusya’ya yaptırım uygulayacak. Rusya’nın Kırım krizindeki tutumunu değiştirmemesine tepki olarakAvrupa Birliği (AB) sert yaptırım kararları almaya hazırlanıyor.

Brüksel’deki diplomatik çevrelerce, AB Dışişleri Bakanları Konseyi’nin önümüzdeki hafta başında yapılacak olan buluşmasında Vize yasağı ve banka hesaplarının dondurulması gibi cezalandırıcı uygulamalar üzerinde mutabakat sağlanabileceği belirtildi. İngiltereBaşbakanı David Cameron, Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yakın ilişkisi olan nüfuz sahibi Ruslar’a yaptırım uygulanacağını açıkladı.

Rusya Federasyonu’na iltihak amacıyla 16 Mart’ta yapılacak olan Kırım’daki halkoylamasının devletler hukukuna aykırı olduğunu belirten Cameron, Rusya’nın Kırım politikasını değiştirmemesi durumunda cezai uygulamadan etkilenecek olan 18 Rus’un Salı günü belirleneceğini söyledi. İngiltere Başbakanı Ukrayna’daki gelişmelere seyirci kalınamayacağını ifade etti.

HALKIN YÜZDE 80’İ ‘RUSYA’ DEDİ

İktidarını ilan eden Kırım yönetimi Pazar günkü tartışmalı referandumda büyük çoğunluğun Rusya’ya iltihaktan yana oy kullanacağını duyurdu. Moskova yanlısıParlamento başkanı Vladimir Konstantinov Kırım halkının yüzde 80’inin Rusya Federasyonu’na katılmayı arzuladığını söyledi. Kremlin, oylama sonucuna göre, devletler hukukuna göre Ukrayna toprağı sayılan Kırım’ı Rusya Federasyonu’na dahil etmeye hazır olduklarını duyurdu.

SİVİLLER KIRIM’I TERK EDİYOR

28 Şubat’ta başlayan işgal sonrasında gerilimin artması üzerine başlayan sivil göçü devam ediyor.Ukrayna Sınır Muhafaza Servisi’nden yapılan açıklamada Kırım’a motorlu taşıt girişinin azaldığı ve bölgeyi terk eden insanların sayısında artış görüldüğü bildirildi. Son 24 saat içerisinde çoğunluğu Tatarlardan oluşan 265 kişi daha Kırım’dan ayrıldı. Kırım’a giden karayollarını tutan silahlı milisler ise araçla gelen gazeteci ve vatandaşların bölgeye girişine mani oluyor.

RUSYA YANLILARI GÖSTERİ DÜZENLEDİ, ÇATIŞMA ÇIKTI

Rusya’ya katılma kararı alan ve bu çerçevede önümüzdeki hafta referanduma gidecek olan Kırım’da, Rusya ve Ukrayna yanlıları ayrı ayrı gösteriler düzenledi. Rus yanlıları karşı tarafa saldırıda bulundu.

SOPALARLA SALDIRDILAR

Kırım’da dün düzenlenen gösteriler sırasında Ukrayna ve Rusya yanlıları birbirine girdi. Gösteriye müdahale eden Moskova yanlısı gruplar, Tatarlar’ın da yer aldığı göstericilere sopalarla saldırdı. Rus yanlısı gruplar tarafından milis gücü oluşturulduğu haberleri geliyor.

Kaynak: haber7.com
Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?

bahis siteleri