logo

EĞİTİM BİR SEN’DEN BEBEK PAKETİ VE SÜT DAĞITIMI PROJELERİNE DESTEK

Eğitim Bir Sen Erzurum Şube Başkanı Erkan Ciyavul, İHH tarafından Dünyanın çeşitli ülkelerinde yürütülmekte olan ‘Yetim Projeleri’ kapsamında Suriye’de bin kişiye “Bebek Paketi Dağıtımı” ve beş bin kişiye “Süt Dağıtımı” projelerinin Erzurum’da şubeleri tarafından üstlenildiğini söyledi. Ciyavul, “Toplam proje bedeli olan 26 bin 430 TL’nin 8 bin 280 TL’si üyelerimizden gönüllü bağış olarak toplanmış ve 18 bin 150 TL’si ise şubemiz gelirlerinden karşılanmıştır” dedi.
Eğitim Bir Sen Erzurum Şube Başkanı Erkan Ciyavul, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Dünya adalet ve eşitlikten yoksun. Bir tarafta fakirlik, açlık, yoksulluk; diğer tarafta zenginlik, israf, savurganlığın her geçen gün yaygınlaşmıştır. Rakamlar, yaşanan felaketin dehşet boyutunu gözler önüne sermektedir. Bugün sadece Irak’ta 5 milyonu aşkın yetimin olduğu tahmin ediliyor. 200 milyon yetim sokakta yaşıyor. Her gün 10 bin çocuk yetim kalıyor, 6 bin çocuk organ mafyası tarafından kaçırılıyor. Yılda 2,5 milyon çocuk satılıyor. 300 bin çocuk savaşmaya zorlanıyor. Sadece Afrika’da günde 6 bine yakın çocuk yetim kalmakta, şu anda bu saatlerde bile binin üzerinde çocuk bu kaderi paylaşmakta, 165 milyon yetim yardım beklemektedir. Yılda 250 bin çocuk, hiç de masum olmayan nedenlerle Avrupa’ya götürülüyor. Bu mazlum, suçsuz, yalnız, çaresiz insanların ruh dünyalarını ve psikolojilerini anlatmaya kelimeler kifayet etmiyor.” dedi.
YETİM BİR PEYGAMBERİN ÜMMETİYİZ
“Yetim bir peygamberin ümmetiyiz. Hz. Muhammed (SAV), ‘Bir kimse sırf Allah rızası için bir yetimin başını okşarsa, elinin dokunduğu her saç teline karşılık ona sevap vardır’ buyurmuştur. Başka bir hadisinde ise yetimi himaye eden kimse ile cennette komşu olacağını müjdelemiştir” diyen Eğitim Bir Sen Erzurum Şube Başkanı Erkan Ciyavul, daha sonra şunları kaydetti; “Yetimlere sahip çıkmak insani bir mesele olduğu gibi, aynı zamanda imanî ve İslami bir konudur. Eğer bizler yetimlere sahip çıkmazsak, onlar organ ve fuhuş mafyalarının, misyonerlerin tuzağına düşer.
ONLAR GÜLERSE DÜNYA GÜLER
“Yetim Gülerse Dünya Güler” sloganıyla yola çıkan İHH, Orta Doğu’dan Uzak Doğu’ya, Kafkaslar’dan Latin Amerika’ya, Balkanlar’dan Orta Asya’ya kadar 56 ülkede 70 bini aşkın yetimi himaye ettiğini, 800 bini aşkın çocuğa ise dönemsel destek vermektedir. Bu durumun umutları yeşertiyor. Açılan 25 yetim eğitim merkezinde yavrularımızın üniversite eğitimlerini tamamlayıncaya kadar desteklendiğini biliyor, bunu takdirle izliyoruz. Suriye’nin, Filistin’in, Arakan ve Doğu Türkistan’ın, Keşmir’in, Patani’nin ve Afganistan’ın çocukları artık Türkiye’de bir aileleri olduğu bilinci ile hayata daha canlı ve ümitvar tutunuyorlar.
SINIFLAR 50 BİN YETİME KARDEŞ OLSUN DİYE GAYRET GÖSTERİYORUZ
Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen olarak bu asil çabanın içinde olmak, bu çabaya katkı vermek bizim için onurdur. Yavrularımızın sesleri daha da gür çıksın diye Milli Eğitim Bakanlığımız, Diyanet İşleri Başkanlığımız, İHH ve Eğitim-Bir-Sen olarak üç yıldır tüm okul ve Kur’an kurslarımızda ‘Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var’ projesini uyguluyoruz” Geçen eğitim döneminde 750 bini aşkın öğrencimiz yetim kardeşlerine ‘sizinleyiz’ dediler ve 20 bine yaklaşan yetimi himaye ettiler ve himaye etmeye de devam ediyorlar. Bu alanda yardım ve desteklerimiz artarak devam edecek. Bizler mazlumun dini, dili, ırkı ve rengi sorulmaz düşüncesiyle hareket ediyoruz. Sınıflar 50 bin yetime kardeş olsun diye gayret gösteriyoruz.
Açları doyurma, zorda kalanın yardımına koşma, kimsesizlere kimse olma, mazlum, yetim ve öksüzlerin gözyaşlarını silme, acılarına ortak olma, acılarını dindirme sorumluluğuyla hareket etmek boynumuzun borcudur.
Türkiye, bu konuda insanlığın yüzünü ağartacak girişimlerde bulunmuştur, bulunmaktadır. Yeryüzünün hiçbir köşesinde yaşanan ve yaşatılan sıkıntılara ilgisiz kalamayız. Özellikle ümmetin yetim ve öksüz çocuklarını maddi ve manevi olarak sahiplenmek bizim için inanç, onur ve namus meselesidir. Yetimlere sahip çıkmak, dünya huzuru, ahiret sermayesidir. Kazalara, belalara karşı gelsin diyor, hayat sigortası istiyorsak bir yetimi himaye etmeliyiz. Eğer vicdanlarımız köreldi ve tamahkârlık, sekülerlik ruhumuzu esir aldıysa, kalbimiz katılaştıysa, ‘Eğer kalbinin yumuşamasını istiyorsan, fakire yedir, yetimin başını okşa’ diyen Hadis-i Şerif’in gereğini yapmalıyız. Yetimlerini güldüremeyen ümmetin ağlayışı asla bitmez. Bizler mazlumun ahını değil, duasını almaya talibiz. Bizim medeniyetimiz merhamet medeniyetidir.
BATI YAŞANAN FELAKETLERİN SORUMLUSU VE GÖZLEMCİSİDİR
Başta Birleşmiş Milletler olmak üzere siyasal, sosyal hayatta etkin olması beklenen kurumların yaşanan trajediyi sonlandırmak adına neredeyse hiçbir şey yapmamaktadır. Bu haliyle Birleşmiş Milletler, insanlığın bir sığınma hattı olmaktan çıkmış, mazlumlara sağır, dilsiz, duyarsız kalmakla adeta zulme, haksızlıklara destek verir olmuştur. İnsanlığın kalbi, vicdanı kanamaktadır ve bu evrensel, bu bütünüyle örgütlü facianın böyle gitmeyeceği de aşikârdır. Batı, yaşanan felaketlerin sorumlusu ve gözlemcisidir.
Bugün topladığımız yardımların emin ellere teslim edilmesinin huzurunu yaşıyoruz. Topladığımız yardımların en kısa sürede amacına ulaşacağından hiçbir şüphemiz yoktur. Mazlumun ve yetimin dili, dini ve ırkının gözetmeyen başta İHH olmak üzere bu ve benzeri kampanyalara destek veren bütün kurum ve kuruluşlara gönülden teşekkür ediyoruz. Bizler her zaman mazlumların yanında, zalimlerin ve zalimlere destek olanların karşında duracağız.”

EĞİTİM BİR SEN'DEN DESTEK (İHA/ERZURUM-İHA)

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?

bahis siteleri